SON DAKİKA

On Binlerce Malatyalıyı mağdur eden imar için acı itiraf… “Deprem aklımızın ucuna gelmedi”

On Binlerce Malatyalıyı mağdur eden imar için acı itiraf… “Deprem aklımızın ucuna gelmedi”
A- A+

Malatya Belediye Meclisi’nde 5 yıl belediye meclis üyesi, Yeşilyurt belediyesinde 6 yılı başkan, 4 yılı imardan sorumlu başkan yardımcısı olmak üzere 15 yıldır yerel yönetimde görev yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar,  “Yeşilyurt’ta yüksek kat iznini bizden önce vermişlerdi. Bostanbaşın’da yükseklik serbestti.  Kanunen yada oradaki imar hakkı istediği gibi yapabilirdi ve bize de o hak olduğu için, hani belki Meclis kararıyla, yaptırımla biraz böyle hani sınırlandırılabilirdi ama haliyle yüzyılın, bin yılın böyle bir afetiyle, böyle bir hani depremle karşılaşacağı kimsenin aklının ucuna gelmezdi” açıklamasını yaptı,

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ERTV’de Esma Karadoğan’ın canlı yayın konuğu olarak gündeme ilişkin sorulara yanıt verdi. 

- “Çok büyütülecek bir şey yok. Belediyenin yaptığı sitedeki 136 bina nere, Yeşilyurt’ta 55 bin bina hasarlı”

Mehmet Çınar, Yeşilyurt Belediyesi tarafından yapılarak parası karşılığında vatandaşa satılan Topsöğüt konutları ile ilgili olarak konuşan, “Şimdi Topsöğüt konutları, hepsi böyle 40 civarında ailemiz taşınmıştı. Toplamda 136 dairelik bir site ve bu site yaklaşık biz müteahhide 90 tane daire civarında dairenin tapusunu vermiştik.  50 tane tapu daha hala bizim uhdemizde. Orayla ilgili işte mahkemeye verenler var, dava açanlar var, herhangi bir şekilde işi nasıl diyeyim farklı yönlere çekmeye çalışanlar var, ya da böyle olumsuz bir algı oluşturmaya çalışanlar var. Bina ile ilgili bizim incelemelerimiz de az hasar ve orta hasar olarak planlandı. Önceki gelen 1 -2 böyle incelemede bazı blokların ağır hasar olduğuyla ilgili bir söylenti çıktı. Böyle olunca da oradaki sakinler de, müteahhit de ister istemez belediye de taraf olduğu için binayla ilgili netlik yargıya taşındı. Şu an için bizim almış olduğumuz bilgilerde binalarımız az az hasarlı ve orta hasarlı olarak gözüküyor ama süreç netleşmediği için ve yargıya da intikal ettiği için mecburen bekliyoruz. Yani yargı neticelendikten sonra eğer yani dediğim gibi güçlendirilmesi yapılamayacak orta hasarsa yıkılır. Onun dışında diğerleri de gerekli onarımı yapılır, tadilatı- tamiratı yapılır sağlam bir şekilde hemşerilerimizi tekrardan teslim edilir. Yani çok da böyle hani bize göre büyütülecek bir şey yok ve kaldı ki şehrin Yeşilyurt’a 55 bin binamız hasarlı, yani 136 nere, 55 bin nere, 55 binin bunlar da içerisinde."  dedi.

-“Bostanbaşı’nda hiç oturulmayan evlerde yıkıldı. İnşaat aşamasında olan birçok binamız yıkıldı. Hiçbir şeyi yokken mesela belediyeye dava açanlar var, ne koparırsa”

Belediye başkanı olarak görev yaptığı Yeşilyurt ilçesinde inşaat halindeki binaların ve hiç oturulmayan apartmanların bile depremde yıkıldığını itiraf ederek kayıtlara geçiren Mehmet Çınar, belediye olarak tek sorumluluklarını ruhsat vermek olduğunu ve denetimle ilgili bir sorumluluklarının bulunmadığını iddia ederek, “Yani Bostanbaşı’nda hiç  oturulmayan evlerde yıkıldı. İnşaat aşamasında olan birçok binamız yıkıldı. Maalesef hani işte zemin bölgesi, depremin etkisi. Hiçbir şeyi yokken mesela belediyeye dava açanlar var, ne koparırsa. Belediye ruhsat vermiş, ama ruhsat sorumluluğu olduğu için vermiş. Yerinde denetleme ile ilgili sorumluluk ilgili yapı denetim firmasında. İlgili yapı denetim firmasının da teknik personelleri var. Onun da dönem dönem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu denetleniyor her birinin kontrolü var ama asıl buradaki böyle nedenlerden biri depremin şiddeti. Küçük böyle hatalar da binalarda büyük yıkıma neden oldu.” İfadelerini kaydetti

-“İmar bizden önce verilmişti, sınırlandırmadık, böyle bir hani depremle karşılaşacağı kimsenin aklının ucuna gelmezdi”

Bostanbaşı’nda imarda yükseklik durumunu serbest olduğunu belirten Mehmet Çınar, “Hatamıydı, yüksek katın verilmesi, tabiki hatayı arttırıyor.  Keşke verilmeseydi, ama verilmiş. Yapacak bir şey yok. Yani bizden önce verilmişti, bizde uyguladık. Demek ki eksik uygulanmış, denetlemede daha da dikkatli olmak gerekiyormuş. Belki tünel kalıp sistemlerine geçmek gerekiyormuş. Ama öbür taraftan da en  azından yaşıyoruz. Bostanbaşın’da yükseklik serbestti.  Kanunen yada oradaki imar hakkı istediği gibi yapabilirdi ve bize de o hak olduğu için hani belki Meclis kararıyla, yaptırımla biraz böyle hani sınırlandırılabilirdi ama haliyle yüzyılın, bin yılın böyle bir afetiyle, böyle bir hani depremle karşılaşacağı kimsenin aklının ucuna gelmezdi. Kaldı ki projelerin yapılma standardının da çok çok üstünde bir şiddeti vardı.” diye konuştu.

-Milletin 30-40 yıllık birikimi enkaza döndükten sonra katı kural almışlar… 

Çınar şunları söyledi, “Yani o binaları aslında biz okul hastane yani hükümet binası standardında belki yapmış olsaydık bir şey olmazdı. Normal konutun kat sayısı vatandaşlar rahat bir şekilde yapsın diye biraz daha devlet binalarının daha basiti öyle diyeyim. Yani şimdi ama biz daha katı kurallar aldık. İşte perdeyi zorunlu hale getirdik. 7 kat yapılan binalarda çift bodrumu zorunlu hale getirdik. Beton bir üst sınıf seçtik. Asma katları İptal ettirdik. Bir takım böyle farklı böyle genel anlamda uzmanların bize önermiş olduğu yeni yeni meclisimizden kararlar aldık. İnşallah bu kararları bundan sonra birlikte uygulayacağız. Daha nasıl canımız yansın. Yani olması gerekeni uygulayacağız, bu konuda esnek olamayız kimse kusura bakmasın.

malatyayenises.com / ertv / malatyahaber.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

18 yorum yapılmış

 • Topsöğüt mağduru (4 ay önce)
  ÇŞB bir defa ağır hasar verdi ardından çınar efendi itiraz etti ikinci defa geldiler ve yine ağır hasar verip 2 evetle çınarı uğurladılar. Çınar bu durur mu idare mahkemesine dava açtı YD kararı aldırdı bilirkişiler geldi baktı ve karar daha açıklanmadı!! Çınar efendi ve paralı hocalarına göre konutlar orta ve az hasarlı.. tüketici mahkemesinde de ayrıca mağdurların tazminat davası devam ediyor. Çınar efendi bakalım nereye kadar yargıdan kaçacaksın?
  0
  0
  Yanıtla
 • Önder yüksel (4 ay önce)
  Yok yok aklınıza deprem gelmiştir de,rant hırsı,para hırsı, deprem gerçeğini ört pas etmiştir, bostanbaşı gibi tarım arazisi üzerine 5 daha sonra 10 daha sonra 14 kat imar verirken birileri tasavvuf edilemez şekilde zenginleşirken,bu binaların zemin etüdü kimin sorumluluğunda, inşaat ve oturma ruhsatı kimin sorumluluğunda, Yapı denetimi kimin sorumluluğunda diye sorarlar adama....
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Maşallah (4 ay önce)
  Bu konuşmayla bu başkandan ne köy olur nede kasaba kaz gibi düşüncesiz bir adam önüne ne verirsen onu yer bu şehre yazık seni başkan yapmış. Ben olsam ördeklerimi sana teslim etme, kusura bakma başkan bey. Sizin konuşmanızdan böyle bir sahip oldum.
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Rauf (4 ay önce)
  Çevre Ş. Bakanlığının vediği ağır hasara itiraz eden belediye, ÇŞB'-nın ikinci kez verdiği ağır hasar raporunu beğenmeyip, kolonları patlamış binaya- özel bir ekibe, orta hasarlı güçlendirilir raporu aldırarak yıkım işini mahkeme kararıyla durdurdu.
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Ercan (4 ay önce)
  Zaten suçlu vatandaş oyunu kuralına göre oynarsanız bir şey olmazdı sayın başkan.
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Mustafa (4 ay önce)
  Halkın % 70 ile bu iktidara oy vediği için mağdur o kadar çok insan varki suç işlediği bariz olduğu halde hakkında ne bir oruşturma dahi yok pişkin pişkin konuşuyor, insan utanmalı bazen
  %100
  %0
  Yanıtla
 • 44 58 (4 ay önce)
  Hani hani deyip durmussun he başkan he
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Gülay Polat (4 ay önce)
  Deprem bölgesinde belediye başkanlığı yap ve Hiç akıllarına deprem gelmesin üstelik bu kişi inşaat mühendisi yazıklar olsun.. bizlerde bunlara oy verdik
  0
  0
  Yanıtla
 • Vekil (4 ay önce)
  Bari şimdi aldığınız yeni imar kararını orta hasarlı binaların güçlendirilmesi içinde uygulayın. Onca deprem görmüş ve yüksek katlı tek bodrumlu tünel kalıp olmayan binalara da ruhsat vermeyin ki onca canlar öldükten sonra bir gün çıkıp ta biz depremi tahmin edemedik demeye siniz. Uzmanların uyardığı deprem konusunda Birazcık ileri görüşlü olun
  %50
  %50
  Yanıtla
 • Zaza (4 ay önce)
  Valla ben bu yaşıma kadar hep reise oy verdim o yüzden reisin partisi dedim senin gibi adamlar yüzünden bırak bir daha o partiye oy vermeyi karşınızda en düşük seviyedeki adamı bile aday gösterseler ona oy verecem. Bide sayın başkan bu millet aç iken çaktırmadan eşini hülle ile memur yapmışsın ihtiyacın mı vardı yazıklar olsun size vay be
  %92
  %8
  Yanıtla
 • Mustafa Bulut (4 ay önce)
  Deprem bölgesi Malatya'da depremi akıl edemeyen belediye başkanı ve yönetici profili. Allah Malatya'yı gerçekten korumuş.
  %88
  %12
  Yanıtla
 • Hüseyin Doğan (4 ay önce)
  Mehmet Bey, babanızın evi yada yaptığı bina yıkılırsa böyle rahat rahat konuşursun, senin başkan olduğun Yeşilyurt'-ta kendin söylüyorsun oturulmamış binalar yıkıldı, 55 bin bina hasarlı. Sen ne güzel konuşuyorsun. Siz gerçekten inşaat mühendisimisiniz?
  %88
  %12
  Yanıtla
 • İsa (4 ay önce)
  bu ne rahatlık başkan, insanlar öldü bu şehirde, insanlar evsiz kaldı, insanlar halen barınma sorunu yaşıyor ve sen çıkmış garip garip konuşuyorsun.
  %86
  %14
  Yanıtla
 • Sezai Erhan (4 ay önce)
  Şimdi bu konuşan beyefendi belediye başkanı ve aynı zamanda inşaat mühendisi öyle mi?
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Ayşe Er (4 ay önce)
  Senin yüzünden ak partiye artık oy vermeyeceğim.
  %86
  %14
  Yanıtla
 • Kadir (4 ay önce)
  Günaydın başkan günaydın
  %67
  %33
  Yanıtla
 • Ali Şimşek (4 ay önce)
  Özgüvene bak? Şimdi bu adam AK Parti'-den mi başkan? insanların evi gitmiş, adamdaki rahatlığa bak.
  %80
  %20
  Yanıtla
 • Seyfettin Koç (4 ay önce)
  Adam yüzde 100 haklı. Depremi uzaylıların akıl etmesi lazım. Adam haklı, inşaat mühendisi uzaylıları göreve getirmek lazım.
  %75
  %25
  Yanıtla
Çok okunanlar