SON DAKİKA

Rektörün "Tırnakçı Uzmanı" da gitti...

Rektörün
A- A+

Rektörü Aysun Bay Karabulut ve üniversite yönetimine ortak ettiği kocası Ercan Karabulut'un merkezinde olduğu yolsuzluk, usulsüzlük suçlamaları ve skandallarla gündeme gelen Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nde (MTÜ), rektörün skandal uygulamaları kapsamında geçici statüde temizlik işçisi iken kısa sürede kadroya alınıp, daha sonra da aynı üniversiteden aldığı 'Yaşlı Tırnak Bakım Uzmanlığı' sertifikasının başvuru için zorunlu tutulduğu sınavla öğretim görevlisi yapılan Ezgi Budak'ın, öğretim üyeliği görevinden istifa ettiği ve üniversiteden ayrıldığı öğrenildi.

malatyahaber.com'da yayınlanan habere göre; Rektörü Aysun Bay Karabulut ve üniversite yönetimine ortak ettiği kocası Ercan Karabulut'un merkezinde olduğu yolsuzluk, usulsüzlük suçlamaları ve skandallarla gündeme gelen Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nde (MTÜ), rektörün skandal uygulamaları kapsamında geçici statüde temizlik işçisi iken kısa sürede kadroya alınıp, daha sonra da aynı üniversiteden aldığı 'Yaşlı Tırnak Bakım Uzmanlığı' sertifikasının başvuru için zorunlu tutulduğu sınavla öğretim görevlisi yapılan Ezgi Budak'ın, öğretim üyeliği görevinden istifa ettiği ve üniversiteden ayrıldığı öğrenildi. Ezgi Budak'ın yasa dışı yükselişinin Yükseköğretim Kurumu (YÖK) incelemelerinde de ortaya çıktığı,  YÖK'ün buna ilişkin işleminden önce istifayla sıyrılma yolunun tercih edildiği, ancak bu işlemlerin sorumluluğundan rektör ve ilgili isimlerin kurtulamayacakları değerlendiriliyor

Daha önce de, görev yaptığı Valilik bünyesindeki Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nda (YİKOB) iken disiplin cezası alan ve yasal engele rağmen rektör ve kocası tarafından üniversitede önce Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı görevine, ardından da yine yasal olmamasına rağmen üniversite genel sekreterliği görevine getirilen Ömer Akkuş, bu görevlerinden alınmıştı. Rektörün üniversitedeki birçok usulsüz ve yolsuz işlemlerinde adı ön plana çıkan Ömer Akkuş'un, YÖK'ün baskısıyla görevden alınmasından sonra, çok yakını olan resmi ve özel işlemlerini rektör adına yürüten Ezgi Budak'ın istifası, rektörün üniversitede kurduğu düzenin çökmeye başladığı şeklinde yorumlandı.

Ezgi Budak kim?

MTÜ'de rektör ve kocasından sonra fiilen en yetkili konuma getirilen Ezgi Budak isimli personel, 2019 yılında İŞKUR’un Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında 6 aylık süreli beden işçisi (temizlik işi için) olarak 1 Aralık 2018 tarihinde işe alındı. Daha sonra Malatya Turgut Özal Üniversitesinin sürekli işçi kadrosuna 4/D statüsünde “Temizlik işçisi” olarak alındı ve 23 Ağustos 2019 tarihinde resmi girişi yapıldı. Ezgi Budak  “ön lisans (iki yıllık yüksek okul) mezunu” olarak Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin yayınlamış olduğu “4/B-Sözleşmeli Personel (Memur) Alım İlanı”ndaki 2 numaralı “Büro Personeli” özelliklerini taşıyan tek kişi olarak “sözleşmeli memur” oldu ve 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren memur olarak görev yapmaya başladı. Budak, o arada açık öğretimde lisans eğitimini tamamladı.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin Resmi Gazete’nin 23 Ekim 2021 tarihli sayısında yayımlanan “Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu Saç Bakımı ve Güzellik Uzmanı” anabilim dalına 4. derecedeki “Öğretim Görevlisi” için, aralarında 'Yaşlı Tırnak Bakım Uzmanlığı' sertifkası da dahil istenen şartları taşıyabilen tek aday olan Ezgi  Budak, 19 Kasım 2021 günü yapılan sınavda, başarılı ilan edilerek, 2.5 yıllık üniversite kariyerinde temizlik işçiliğinden memurluğa, memurluktan sonrada öğretim görevliliğine atanmıştı.

Sözcü Gazetesi’nin, rektörün kendi icadı olduğunu söylediği Kayısır adlı üründe, normalden 132 kat fazla siyanür çıkması üzerine yaptığı “AKP’li vekil kardeşinin rektör olarak görev yaptığı üniversitede zehirli ürün skandalı” başlıklı haberinde, Sözcü Gazetesi Muhabiri Evren Demirdaş’ın sorularını, üç yıl önce geçici temizlik işçisi olarak MTÜ’ye alınan, daha sonra kadrolu işçi, ardından kadrolu memur, sonra öğretim görevlisi, ardından da 'Rektör Danışmanı' yapılan Ezgi Budak üniversite adına cevaplamış, böylece üniversitedeki konumu fiilen kamuoyuna da duyurulmuştu.

Yolsuzluk ve usulsüzlükle suçlanan Ömer Akkuş'u görevden almaya zorlanan rektörün, Ezgi Budak'ın istifasıyla önemli bir kayba daha uğradığı belirtilirken, MTÜ'deki olumlu gelişmelerin, bunlarla sınırlı kalmayacağı ve gerisinin geleceği değerlendiriliyor.

Rektörün ekibi

BİRER BİRER GİDİYORLAR.. ARŞİVDEKİ MEŞHUR FOTOĞRAF: MTÜ Rektörü Aysun Bay Karabulut'un, malatyahaber.com'un haberleri üzerine İstanbul'dan tuttuğu ve kısa bir süre sonra azlettiği Avukat Devrim Nur  Kayabalı'nın, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Malatya'dan paylaştığı yemek fotoğraf çok ilginç bir belge olarak kayıtlara geçmişti.: (SOLDAKİLER) en arkadaki Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Murat Aladağ, onun yanında ve  ortadaki 'Aysun Ablası' için haberin kaldırılmasını isteyen Muhammet K. (trafikte bir kadın silah çekip  kavgaya karıştığı için halen tutuklu) , üniversiteye girebilmek için TKP'li kocasından boşanıp  MHP'nin kadın kollarına da yazılan, işe girdikten sonra MHP'den istifa eden TKP'li eski kocasıyla yeniden evlenen Nurcan Y. (D). adlı rektörlük özel kalem personeli, (SAĞDAKİLER) en arkadaki  usulsüz bir atamayla genel sekreter yapılan Ömer Akkuş, ortadaki Avukat Devrim Nur Kayabalı ve öndeki 2 yılda temizlik işçiliğinden öğretim görevliliği kadrosuna taşınan, sonra rektör danışmanı yapılan, rektör adına yetki kullanıp üniversiteyi yöneten, bu nedenle de 'gölge rektör' diye adlandırılan Ezgi B. (Bu fotoğrafı, Avukat Devrim Nur Kayabalı sosyal medya hesabından paylaşmıştı)

 

KAYNAK: www.malatyahaber.com

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar