SON DAKİKA

Renk Psikolojisi; Ne Giydiğiniz İş Performansınızı Nasıl Etkiliyor?

Renk Psikolojisi; Ne Giydiğiniz İş Performansınızı Nasıl Etkiliyor?
A- A+

Dolabınıza baktığınızda gardırobunuzun renk şemasına uyduğunu görürsünüz. Kasıtlı olsun ya da olmasın çoğu insan alışveriş yaparken belirli renklere doğru yönelme eğilimindedir. Bazıları siyahla dolu bir gardırobun sadeliğini sever, diğerleri ise cilt tonunu veya gözlerini tamamlayan tonları tercih eder. Ama hiç giydiğiniz renklerin başkaları tarafından nasıl algılandığını düşündünüz mü?

Giydiğiniz şey, başkalarının sizi nasıl gördüğü üzerinde bir etkiye sahiptir ve bu özellikle iş yerinde oldukça etkindir. Giydiğiniz renkler bilinçaltı olarak psikolojik özelliklerle ilişkilidir. Doğru renkler ile, iş gününüz boyunca daha ulaşılabilir, kendinden emin veya yetkili olarak görülebilirsiniz. İş arkadaşlarınızın ve müşterilerinizin sizi nasıl algılamasını istediğinizi düşünün, ardından bu ipuçlarına göre dolabınızı seçin.

Yetkili ve Ciddi

Siyah renk bu konuda ikonik olmuştur. Neden bir müşteri ile buluştuğunuzda veya bir röportaja girdiğinizde, siyah iş takımınızı tercih ediyorsunuz? Siyah, özellikle profesyonel bir ortamda güçlü ve sofistike bir görüntü sağlıyor. Zayıf ve keskin bir görünüş sağlar ve hiçbir şey bir meselenin ciddiyetini özel bir siyah takımdan daha fazla ifade edemez. Parlak bir bluz ya da eğlenceli detaylar ile siyah bir miktar dağıtılabilir.

Kendine Güvenen ve Dikkat Çekme

Ateşli bir renk olan kırmızı, tutku ve atılganlığı temsil etmektedir. Bir toplantıya girmek ve dikkat çekmek istiyorsanız kırmızı giymelisiniz. Bu şekilde hissetmeseniz bile başkaları tarafından doğrudan kendinden emin ve güçlü olarak algılanacaksınız. Konfor bölgesinin dışına çıkın ve kırmızı elbiseye yatırım yapın.

Güvenilir ve Dürüst

Güvenilir görünmek istiyorsanız beyaz rengi tercih etmelisiniz. Beyaz, saflık ve mükemmellik ile ilişkilidir. Patronunuzla ilişki de lehinize olmaktadır. Klasik beyaz bir ceketi uzun bir süre giyebilirsiniz ya da blazer, elbise ve pantolon da tercih edebilirsiniz.

Dost ve Ulaşılabilir

Kim pembe rengini sevmez ki? Pembe hareketli ve açık yürekli bir görüntü veriyor. Cilt tonunuza bağlı olarak pembe orijinal görünmenizi sağlar. Parlak macenta, derin ten tonlarını tamamlar, pastel pembe ise soluk deride en iyi görünür. İş arkadaşlarınızdan gülümseme ile karşılık aldığınızda şaşırmayın.

Sakinleştirici ve Güven Verici

Önünüzde stresli bir gün varsa, hem sinirlerinizi hem de çevrenizdekileri sakinleştirmek için mavi giymelisiniz. Mavi, gökyüzünün ve denizin rengi, huzur hissini uyandırıyor. Mavi de zayıflama rengidir. Alt kısım için daha koyu bir mavi tonu tercih edilebilir.

Çoğu insan için, işe giderken giyinmek sıradan bir sabah görevidir. Bakış açınızı değiştirmeyi deneyin, başkaları tarafından nasıl algılandığınızı akılda tutun ve her gün için bu niyetle giyinin.

Mevcut gardırobunuz çok yumuşak geliyorsa, bir alışverişe çıkın ve normalde giymediğiniz renklere bakın. Bu da ruh halinizi olumlu yönde artırabilir. Rahat bölgenizin dışındaki kıyafetlere para harcamaktan yoruldunuzsa uygun bir bütçede renkli eşyaları bulmak için ikinci el dükkan veya internet mağazalarını tercih edebilirsiniz.

Her sabah giyindiğinizde, sadece hava durumu tahminlerine bakmayın, takviminizi de gözden geçirin ve herhangi bir iş toplantısı, stresli yapılacaklar veya gün içerisinde planlanan müşteri buluşmaları notlarını gözden geçirin. Bu renk psikoloji ipuçlarını kullanarak iş gününüze iltifat edecek ve başarı için sizi oluşturacak parçalara ulaşın.

KAYNAK: Girişimci Kafası

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar