SON DAKİKA

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'dan Skandal Açıklamalar…

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, daha 6 aylık yeni bina iken 6 Şubat depremlerinde ağır hasar gören ve belediyenin az hasarlıya çevirmek için 4 üniversiteden heyet getirdiği ve mahkemeye taşıdığı Yeşilyurt Belediyesinin yaptırdığı Yeşil Topsögüt Konakları için, “Malatya’da sadece onlar hasar görmedi yani. Yenide, eskide, diğer tarihi olan binalarda hepsi hasar aldı Topsöğüt’te onlardan biri, ben gayet doğal ve normal görüyorum, olabilecek durumlar.” değerlendirmesini yaptı.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'dan Skandal Açıklamalar…
A- A+

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, tapuları verildikten 6 ay sonra ilk depremde kullanılmaz ve oturulamaz hale gelen Yeşilyurt Belediyesinin yaptırmış olduğu Yeşil Topsöğüt Konaklarının depremde zarar görmesi ile ilgili olarak, “Malatya’da sadece onlar hasar görmedi yani. Yenide, eskide, diğer  tarihi olan binalarda hepsi hasar aldı. Topsöğüt’te onlardan biri, ben gayet doğal ve normal görüyorum, olabilecek durumlar. Haliyle, olduki ağır hasar aldı, yıkıldı, yine hak sahibi, yine yerinde dönüşümle ilgili tapusu cebinde olduğu için…” açıklamasını yaptı. 

Çınar, Kocaeli firmasına yaptırdıkları Yeşil Topsöğüt Konaklarının kesin kabülünün yapılmadığını açıklamasına rağmen, söz konusu konaklardan ağır hasarlı çıkması durumunda tapusu olan vatandaşların yerinde dönüşüm  yada TOKİ’den ev alma hakkından yararlanacağını söyleyerek, kendi kendi yalanlayarak, başka bir skandala daha imza attı.

Yeşilyurt Belediyesi tarafından temeli Ekim 2022 tarihinde atılan, Malatya-Sivas Karayolu üzerinde Topsöğüt’te yapılarak satılan zemin artı 4’er katlı 6 blok, 136 daire ve 6 dükkândan oluşan Yeşil Topsöğüt Konutlarının 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklükteki depremlerde zarar gördüğü ve acğır hasarlı olarak raporlandığı belirlenmişti. Yeşilyurt Belediyesi, Yeşil Topsöğüt Konutları ile ilgili olarak 25 Şubat’ta yaptığı açıklama da, “Topsöğüt konutları 136 daireden oluşmakta olup kesin kabulü yapılmadığı için halen iş tamamlanmamıştır.” denilmişti.

Bir yayın organında canlı yayın yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşil Topsöğüt Konakları ile ilgili olarak skandal ifade ve değerlendirmelerde bulundu.

-“Giden heyet detaylı inceleme yapmamış, Ağır hasarlı rapora Yeşilyurt Belediyesi olarak itiraz ettik”

Yeşil Topsöğüt Konaklarına giden heyetin yanlış rapor uttuğunu iddia eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Topsögüt Konutları bizim seçim döneminde Topsögüt bölgesinin gelişmesi ve bölgemizde sosyal konut olarak hemşehrilerimize konut üretmeyi planladığımız bir projemiz. Bu projemiz, geçen yıl itibariyle yavaş yavaş taşınmaya başladılar. Yanlış bilmiyorsam 4 ya da 5 Şubat’ta kesin kabul için süre doluyordu, haliyle 6 Şubat Pazartesi kesin kabul aşamasına gelmişti. Tabi depremde her yerde olduğu gibi Topsögüt Konutlarımızda hasar aldı. Yalnız Topsögüt Konutları ile ilgili incelemeye giden heyet, çok böyle detaylı incelemeden, bakmadan öndeki blok hasarlı diye, yanlış bilmiyorsam 7 tane blok var, diğer blokta hasarlı diye rapor tuttular. Ondan sonra da müteahhit itiraz etti, müteahhitte orada aslında mülk sahibi olmadığı için itirazı kabul olmadı. Belediye tarafından ya da orada oturanlar tarafından itiraz edilmesi gerektiği ile ilgili bilgi verildi, bizimkilerde itiraz ettiler.” dedi.

-“Belediye olarak başvurduk, yürütmeyi durdurma kararı aldık, 1-2 ay içerisinde onlar tekrardan orta hasar ve az hasar seviyesine dönecek”

4 ayrı üniversiteden hocalar getirerek inceleme yaptırdıklarını ve aldıkları o raporlar üzerine idare mahkemesinde yürütmenin durdurulması kararı çıkarttıklarını açıklayan Çınar şunları söyledi, “Türkiye’de farklı üniversitelerden farklı hocalarında yapmış olduğu tetkiklerde orta hasarlı ve az hasarlı olarak değerlendirildi. Orta hasarla ilgili süreçte netleşmediği için, devam ettiği için bizim arkadaşlar ve yine ilgili orayı yapan müteahhit firmada yargıya başvurdu, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Muhtemelen 1-2 ay içerisinde onlar tekrardan orta hasar ve az hasar seviyesine dönecek diye, oradaki çünkü bize gelen Fırat Üniversitesi, Erzurum Üniversitesi, Eskişehir Üniversitesi ve Ankara’da bir üniversite, birde buradaki bizim uzmanların yapmış olduğu inceleme de yani hani böyle 1-2 blokta orta hasar, diğer bloklarda az hasar olduğu ile ilgili gözlemsel analizler yapıldı. Ama bu süreçte birde performans analizleri yapılacak. Şu ana kadar uzmanların vermiş olduğu raporlar da binanın ağırlıklı  az hasarlı olduğu ile ilgili bize ön rapor ve bilgi verildi. Bizde o rapor doğrultusunda yürütmeyi durdurma kararı aldık. Muhtemelen düzelir. Düzeldikten sonra da, ilgili müteahhitle görüştük, tekrardan o binaların tamirini, bakımını, eksiğini giderecek, ondan sonra bizde hak sahiplerine teslim edeceğiz.”

-Hani kesin kabul yoktu…ama ağır hasar çıkarsa tapusu olanlar TOKİ’den ev alabilecekmiş

26 Şubat’ta Yeşilyurt Belediyesi’nin kamuoyuna,” kesin kabulü yapılmadığı için halen iş tamamlanmamıştır” açıklamasını yaptığı halde, Çınar’ın yayında da kesin kabulün yapılmadığını açıklamasına rağmen, aynı yayında “Ağır hasar çıkarsa tapusu olanlara yerinde dönüşüm hakkı ve TOKİ’den ev alma durumunun olacağını” söylemesi dikkat çekti. Çınar’ın kendisini de yalanladığı yayındaki açıklaması şu şekilde, “Orada yaklaşık 40 daire bizim belediyeye ait. Müteahhidin belki bir 15-20 tane vardır, bir 70-80 tanede hak sahibi yada sattığımız, ilgili müteahhidin daha doğrusu sattığı daire var. Kaldı ki diyelim ki 1 tane veya 2 tane bloğun olurki sıkıntı oldu,  orta hasarda performansla ilgili bir sorun olma ihtimali olsa bile zaten tapuyu almışsa hem yerinde dönüşüm sistemine uyuyor, hemde hak sahibi olacağı için diğer TOKİ konutlarında kendilerine ev verme durumu oluyor.  Ama tabi hani biz siyasiyiz, göz önündeyiz,  insanlar bir şey olunca böyle abartıp abartıp böyle sürekli gündemde tutmaya da çalışıyor. Birazcıkta hani sanki öylede biz bulduk, bir sıkıntı var orada, hemen Yeşilyurt Belediyesini kötüleyelim, Yeşilyurt Belediyesinin açığını bulduk, eksiğini bulduk, şeyini bulduk. Bizim bölgemizde 50 bin tane konut hasar gördü ve tamamen yıkılanlar var.” 

- “Müteahhit Kocaeli-İzmit bölgesinde geldiği için süs amaçlı gevrek malzeme kullanmış. Hasar ondan yaşanmış”

Kendisi de inşaat mühendisi olan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın bir değir skandal açıklaması ise şu şekilde, “Benim gördüğüm kadarıyla işçilik hatası. İşçilik hatası her yerde var, orada da var. Ama bina kullanılan malzeme, orayı yapan müteahhit Kocaeli-İzmit bölgesinde müteahhit, daha estetik ve daha güzel binalar olsun diye dış cephede bazı yerlerde ince prekast dediğimiz gevrek malzeme kullanılmış. Süs amaçlı kaplama olarak kullanılıyor. O binada da o malzemeler kullanıldığı için sanki böyle ağır hasarlıymış, yıkılacakmış gibi ya da başımıza yıkıldı tarzı böyle bir gündem oluşturdular. Öyle bir gündem yok. Bu süreçte netleştikten sonra onlar tekrardan az hasarlı olanlar tadilatı tamiratı yapılacak, orta hasarlı performans analizi yapılacak, takip ettiriyorum. 2-3 kez ben kendimde gittim.”

-“Topsöğüt’te onlardan biri, ben gayet doğal ve normal görüyorum, olabilecek durumlar”

Yeşilyurt Belediyesinin yaptırdığı konutların teslim edilmesinden 6 ay sonra ilk depremde hasar görmesi ve ilk raporda ağır hasarlı olarak kaydedilmesine Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, yaşanılan durum için “Ben gayet doğal ve normal görüyorum, olabilecek durumlar” değerlendirmesini yaptı. Çınar’ın bu skandal açıklaması ise şöyle, “Malatya’da sadece onlar hasar görmedi yani. Yenide, eskide, diğer  tarihi olan binalarda hepsi hasar aldı. Topsöğüt’te onlardan biri, ben gayet doğal ve normal görüyorum, olabilecek durumlar. Haliyle, olduki ağır hasar aldı, yıkıldı, yine hak sahibi, yine yerinde dönüşümle  ilgili tapusu cebinde olduğu için … Orası 5 katlı, birde bodrumu olanlar var. “

-Yeşilyurt Belediyesi, 25 Şubat’ta, “Kesin kabul yapılmamıştır” açıklamasını yapmıştı. 

Yeşilyurt Belediyesi tarafından 25 Şubat 2023 tarihinde sosyal medya hesabından yapılan açıklama da şu ifadeler ileri sürülmüştü,   “6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve yüzyılın afeti olarak nitelendirilen deprem ilçemizde de çok büyük yıkımlara sebep olmuştur. Kahramanmaraş depremi sonucunda ilçemizdeki binaların yüzde 70'i hasar almıştır. Bahse konu hasarlı binalar içerisinde ihalesi gerçekleştirilen ve DURA MÜHENDİSLİK TESİSAT YAPI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. isimli yüklenici firmaları tarafından yaptırılan Topsöğüt Konutları da bulunmaktadır. Topsöğüt konutları 136 daireden oluşmakta olup kesin kabulü yapılmadığı için halen iş tamamlanmamıştır. Ayrıca bu konutların 39 dairelik kısmının da yükleniciye halen devri yapılmamıştır. 6 Şubat'ta meydana gelen büyük doğal afetten sonra hasar gören bu binalar ile ilgili detaylı tespit çalışmaları devam etmekte olup; imalatlarla ilgili mevcut kanun, mevzuat ve yönetmeliklere aykırı olumsuzlukların tespit edilmesi halinde gerekli işlemlerin yapılacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

  • Cero (11 ay önce)
    Bu da bizim inşaat mühendisi olan belediye başkanı. Mühendis olmasaydı ne söylerdi acaba siz düşünün. Japon sorumluluk sahipleri genelde böylesi bir durumda intahar ediyorlar ama bizdekiler pişkin bir şekilde utanmadan olan biteni normalmiş gibi karşılıyorlar.
    0
    0
    Yanıtla
Çok okunanlar