SON DAKİKA

Sanal Simülasyon Laboratuvarı Açıldı 

Sanal Simülasyon Laboratuvarı Açıldı 
A- A+

Sanal Simülasyon Laboratuvarı Açıldı 

Elektrikli Araçlar ve Kaynak Teknolojileri Sanal Simülasyon Laboratuvarı İnönü Üniversitesi Malatya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

Törene, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Malatya OSB Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cemal Koyunoğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Beytur, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan’ın yanı sıra akademik personel ve öğrenciler katıldı.

2021 yılında Fırat Kalkınma Ajansı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında hazırlanarak değerlendirilmek üzere ajansa sunulan ve kabul edilen 18 proje arasında yer alan Elektrikli Araçlar ve Kaynak Teknolojileri Sanal Simülasyon Laboratuvarı projesinin açılışı gerçekleştirildi.

Laboratuvarın açılışında konuşan OSB Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cemal Koyunoğlu, Elektrikli Araç Sanal Simülasyon Projesi kapsamında, yazılım geliştirme çalışmalarının ilk basamağı olarak firma teknik ekibi ve ilgili öğretim elamanlarının bir araya geldiği bir dizi teknik toplantının düzenlendiğini ifade etti.

Toplantılar neticesinde yazılımın iskeleti yani temel algoritmaların belirlendiğini vurgulayan Koyunoğlu, sistemde 2 adet tam elektrikli araç, bir adet hibrit araç, bir adet elektrikli otobüs ve bir adet TOGG olmak üzere toplamda 5 adet platform oluşturulduğunu söyledi. Koyunoğlu, öğrencilerin tüm bu platformlar üzerinde montaj, demontaj çalışmaları yapabildikleri gibi  ilgili platformun batarya paketinin tasarım ve montajını da yapabildikleri belirtti.

Elektrikli Araç Sanal Simülasyon Laboratuvarının Türkiye’de bir ilk olduğunun altını çizen Cemal Koyunoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bu laboratuvarın içerisindeki tüm donanımlar ile birlikte, gerçek ortamda kurulması için yaklaşık 4 milyon liralık bir bütçe gerektiği öngörülmektedir. Kurulan bu gerçek laboratuvarın güncel tutulması ve işletme maliyetleri de göz önüne alındığında, böyle bir sanal laboratuvarın maliyet bakımından sağladığı avantajlar açıkça görülmektedir. Sanal laboratuvarın güncellenmesi için ise, sadece yazılımın güncellemesi yeterli olmaktadır. Bu konuda da SANLAB firması iki yıl boyunca bize destek vermeye devam edecektir.”

Kaynak Teknolojileri Sanal Simülasyon Laboratuvarı’nda verilen kaynak eğitimi uygulamalarında geleneksel yöntemler yerine kaynak simülatörü teknolojisinin kullanılmasının malzeme israfını engellediğini söyleyen Koyunoğlu “Bu teknoloji iş güvenliği problemlerini de ortadan kaldırmaktadır. Sanal ortamda kaynak yaparken ilerleme hızı, ilerleme açısı, çalışma açısı, pozisyon, ark boyu mesafesi gibi veriler anlık olarak raporlanabilmektedir. Kaynak Teknolojileri programı 1. ve 2. sınıfta eğitimlerini sürdüren toplam 60 öğrencimiz eğitimlerini bu laboratuvarlarda tamamlamışlardır.” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Cemal Koyunoğlu konuşmasının sonunda Fırat Kalkınma Ajansı personeline, Ajans Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu’ya ve Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a destekleri için teşekkür etti.

Açılış programı katılımcıların laboratuvarı gezmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Elektrikli Araçlar ve Kaynak Teknolojileri Sanal Simülasyon Laboratuvarı İnönü Üniversitesi Malatya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı. Elektrikli Araçlar ve Kaynak Teknolojileri Sanal Simülasyon Laboratuvarı İnönü Üniversitesi Malatya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar