SON DAKİKA

"Şire Pazarı, Buğday Pazarı ve Fidancılar Sitesi çalışmaları sürüyor"

A- A+

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, "Bir yandan Fidancılar Sitesini yaparken diğer yandan da Şire Pazarı ve Buğday Pazarı çalışmalarımız devam ediyor.  Bu çalışmalarımız dünya standartlarına uygun ve hatta dünya standartlarının üzerinde çalışmalardır." dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılıç ve İlçe Oda Başkanları ile MASKİ Genel Müdürlüğünde bir araya gelerek yapılan çalışmalarla alakalı bilgi alışverişinde bulundu.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sığırcı;  “Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi olarak sayın Başkanımızın talimatları doğrultusunda çalışmalarımıza hız verdik. Büyükşehir Belediyesi olarak Tarım Bakanlığının vermiş olduğu desteklerde tamamlayıcı olalım. Tarım Bakanlığının vermiş olduğu desteklerden bazı çiftçilerimiz yararlanamıyordu. Bizde çalışmalarımızı bu doğrultuda yoğunlaştırdık. İkinci bir konu ise yaylalarda hayvanların sulanması noktasında sıkıntılar vardı. Bunun için özellikle hayvancılarımızın yoğun olarak kullandığı Sarıçiçek Yaylası, Akçadağ Kozluk ve ikizce köyü bölgesinde çalışma gerçekleştireceğiz. Bu çalışmalarımızla yaklaşık 20 bin büyükbaş ve 50 bin küçükbaş hayvanın su ihtiyacını karşılamış olacağız. Bu çalışmalarımızda bizlere yardımcı olan Sayın Başkanımıza ve MASKİ Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Malatya çiftçisi için MASKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından toprak analizi yapılmakta. Türkiye’de bir ilk çiftçimiz toprak analizi için ücret ödemeyecek. Ayrıca mevcut hayvan pazarının yeniden ıslah edilmesi gerekiyordu. Bunun için 3 milyonluk bir yatırımla hayvan pazarımızın ıslahını gerçekleştireceğiz. Bunun yanında 10 dekarın altında arazisi olan çiftçilerimiz için DAP başvurumuzu yaptık. Tarım İl Müdürlüğümüz ile ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Hep birlikte inşallah Malatya çiftçisinin refahını artıracağız” dedi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, "Kayısının Başkenti olan ve halkımızın ekseriyetinin uğraş verdiği kayısının hak ettiği değere ulaşması noktasında gerek ulusal gerek uluslararası anlamda gerekse de yerel anlamda yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Uluslararası finansmanla temin ettiğimiz Lisanslı Deponun faaliyete geçmesinde sona yaklaşıldı. Yaklaşık 200 milyona mal olan Lisanslı Depomuzda çalışmalar büyük oranda tamamlandı. Fidancılar ile ilgili sıkıntılar vardı onlarla da alakalı olarak yeni bir Fidancılar Sitesi yaparak fidancılarımıza teslim ettik. Dünya Kayısı Başkenti olana Malatya’mıza mevcut şire pazarı maalesef yakışmıyordu. Bunun için Dünya Kayısı Başkenti olan Malatya’mıza yakışan bir Şire Pazarı yapmak için gerekli proje çalışmalarımızı yaptık ve şu anda inşaat çalışmaları devam ediyor. Bir yandan Fidancılar Sitesini yaparken diğer yandan da Şire Pazarı ve Buğday Pazarı çalışmalarımız devam ediyor.  Bu çalışmalarımız dünya standartlarına uygun ve hatta dünya standartlarının üzerinde çalışmalardır." dedi.

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar