SON DAKİKA

Sondakika … “Malatya'da zemin+6 kata kadar bu destek verilecek”

Sondakika … “Malatya'da zemin+6 kata kadar bu destek verilecek”
A- A+

Malatya Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Fidanel, “Belediyelerin belirlediği maksimum kat sınırı olduğu için Malatya’da zemin+6 kata kadar bu destek verilecek. Toplam bağımsız bölümün sığdırılması anlamında herhangi bir engel kalmadı.” açıklamasın yaptı. 

Fidanel yaşanan son gelişmeleri ise, “Toplam bağımsız bölümün sığdırılması anlamında herhangi bir engel kalmadı. Malatya’mızın daha hızlı dönüştürülmesi adına son derece önemli ve güzel bir gelişme olduğunu düşünüyoruz” sözleri ile değerlendirdi 

-“ Hibe ve kredi desteğinin zemin+7 kata kadar artırıldığının 

müjdesini almış bulunuyoruz”

Malatya Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Fidanel yaptığı yazılı açıklamada, “6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatya’mızdaki mimari ve kentsel tüm sorunları tespit edip çözüm bulunması noktasında çalışmalarımızın olumlu sonuçlanması Malatya’mızın daha hızlı ayağa kalkması anlamında bizleri umutlandırıyor.  Yıkık ve ağır hasarlı binalarımızın Yerinde Dönüşüm hibe ve kredi imkanlarından faydalanabilmesi için Zemin+4 kat şartı vardı. Mimarlar Odamızın teknik çalışmaları sonucunda Bostanbaşı, Tecde, Karakavak, Yakınca, Çilesiz, İnönü Caddesi, Yeşilçam Caddesi, Fuzuli Caddesi gibi yüksek katlı binalarımızın bulunduğu yerlerde mevcut parselde zemin+4 kata aynı bağımsız bölümlerin sığdırılamadığını mimari çizimlerimiz sonucunda tespit ettik. Bu konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki'ye ilk olarak 4 ay önce bildirdik ve yerelde yapmış olduğumuz tüm toplantılarda dile getirdik. Mimarlar Odamızın talebi doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi, Milletvekilleri ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün girişimleriyle Malatya’ya nefes olacak hibe ve kredi desteğinin zemin+7 kata kadar artırıldığının müjdesini almış bulunuyoruz.”

-“ Malatya’mızın daha hızlı dönüştürülmesi adına

 son derece önemli ve güzel bir gelişme”

Fidanel şunları aktardı, “Vatandaşlarımız projelerini hızlıca çizdirip ilgili belediyeden ruhsatını alarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvurularını yapabilirler.  Belediyelerin belirlediği maksimum kat sınırı olduğu için Malatya’da zemin+6 kata kadar bu destek verilecek. Toplam bağımsız bölümün sığdırılması anlamında herhangi bir engel kalmadı. Malatya’mızın daha hızlı dönüştürülmesi adına son derece önemli ve güzel bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte emeği geçen Sayın Bakanımıza, Bakan Yardımcılarımıza, Büyükşehir Belediyemize, Vekillerimize ve özellikle Çevre Şehircilik İl Müdürümüz Sayın Katip Çiçek bey'e Malatya adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar