SON DAKİKA

"Uyuşturucu satıcısını hangi milletvekili koruyor"

A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Malatya İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ağbaba, “Türkiye sefalet ve açlıkla mücadele ediyor. Türkiye ilk kez en büyük yokluğu ve yoksulluğu yaşıyor. Bayat ekmek kuyruklarını gördü, ikinci el giyim eşyalarının satıldığını gördü, turfanda sebzenin zararlarının anlatıldığını gördü. Asgari ücret bu yılbaşında tespit edildiği zaman 384 dolardı, şu anda 202 dolar. Ocak ayındaki dolar kuruna göre asgari ücreti hesapladığımızda ücretin 5 bin 360 lira olması gerekiyor. Asgari ücretteki kayıp 2 bin 535 TL olmuş durumda. Bir asgari ücretli ocak ayında 477 litre süt alabiliyorken bugün sadece 188 litre alabiliyor. Bir litre sütün fiyatı bugün itibariyle marketlerde 15 TL’yi buldu. Asgari ücretli çocuğuna artık bir paket süt dahi alamıyor. Bir zamanlar bizden asgari ücretten daha geride olan Avrupa birliğinin en yoksul ülkelerinden biri olan Romanya’da, Asgari ücretle 464 litre süt alınabiliyor. Bir asgari ücretli Ocak ayında 397 adet ekmek alabiliyorken, şimdi alabileceği ekmek sayısı 310 adete düşmüş. Arada kayıp 87 adet. Ocak ayında 3130 adete denk gelen yumurta, bugün itibariyle 2468 adete denk geliyor. Bugün zamlara göre hesaplarsak örneğin asgari ücret yumurtaya göre hesaplanacaksa asgari ücretin 4 bin 695 olması lazım. Sefalet endeksi de yeni açıklandı. Sefalet endeksi resmi işsiz ve enflasyonun toplamıdır. 2004 yılında yüzde 16,9 olan sefalet endeksi şu an resmi makyajlı verilerde dahi 32,5'e çıkmış. Oysa bu oran gerçeği yansıtmaktan çok uzak. Gerçek enflasyon yüzde 50’leri aşmış, gerçek işsizlik oranı ise yüzde 23’e dayanmış olduğu ülkede esasında sefalet endeksi yüzde 70’leri aşmış durumda" şeklinde konuştu.

Ağbaba şu iddialarını diye getirdi; "Malatya'da maalesef bu iktidar döneminde sadece kötü şeylerle gündeme gelen bir il konumuna geldi. Bu utancı kim yaşatıyor, AKP milletvekilleri sayesinde AKP sayesinde yaşıyoruz bu utancı. Geçtiğimiz günlerde 30 Ekim'de Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bir uyuşturucu operasyonu yapıldığını ve bu uyuşturucu operasyonu sonucunda Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde yani çocuklarımızı emanet ettiğimiz kurumda 5000 tane uyuşturucu hap ele geçirildiğini hep beraber utançla gördük. Malatya Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uyuşturucu zulası ve lojistik Merkezi olmuş durumda. İl Müdürü şoförü Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürü makam aracıyla sağa sola uyuşturucu transferi yapıyor, tek bir kimse bile görevden alınmıyor. Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün derhal görevden çekilmesi lazım. Bu uyuşturucular kimlere servis ediliyor, kimlere satılıyor, başta devlet görevlileri bu uyuşturucu olayının içinde var mı, bunları hangi milletvekili koruyor, bunları hangi AKP Malatya Milletvekili koruyor, bu uyuşturucu satan şahsı hangi milletvekili Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne başlattı tüm bunları biliyoruz ki bunların haberi olmadan devlete bir kişinin adım atması mümkün değil. AKP milletvekillerine söylüyorum, vekillerin kefaleti olmadan bir kişinin orada çalışması mümkün değil hangi AKP milletvekili kefil olmuş, hangi siyasetçi bu pisliği bu rezilliği koruyor bakın. Türkiye'de terörden daha tehlikeli bir konu var ki o da uyuşturucu. Hep uyuşturucunun elinde gençlerimiz yok olmakta.”

 

Ağbaba, "Yerel basınlar içinde bulunduğu sıkıntılar her geçen gün artarak devam etmekte. Artan kağıt ücretleri, matbaa masrafları, personel giderleri üst üste geldiğinden gazetelerin yayın yapması olanaksız durumda. Bugün gazeteler, muhabirler büyük bir fedakarlıkla kendi çocuklarının nafakalarını gazeteler ek yatırarak büyük bir iş yapmaktadır. Malatya’daki yerel gazeteler bölgede kazanç açısından en düşük kazanan illerden biri, resmi ilan bakımından bölgede en düşük gelirli alan illerden birisi. Sayıştay'ın son raporuna göre Büyükşehir Belediyesi ihaleleri parçalayarak ilan vermeye tercih ettiği için yerel gazetelerde büyük kayıplar yaşıyor. Yerel yönetimlerin yerel basına destek olması beklenirken daha zorda bırakması asla kabul edilemez.  Mutlaka yerel yönetimlerin yerel basına destek olması gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi aldığı kararla kendi yayınlarının yerel yayın organlarınca basılmasına karar verdi. Bu ne demek, yerel basını destekliyorum demek. Buradan Malatya Büyükşehir Meclisine ve Malatya Büyükşehir başkanının sesleniyoruz. Siz de Malatya Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan kararları yerel basınında yayınlayın. Bu konuyu takip edeceğiz ve Büyükşehir Belediye Meclis üyelerimiz de bu konunun takipçisi olacak.” diye konuştu.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar