SON DAKİKA

Yerinde Dönüşüm Modelinde Malatya'da Hangi Hibe ve Kredi Desteği Verilecek

Konutlar için 500 bin TL hibe ile birlikte metrekaresine göre 500 bin TL'den başlayan kredi desteği, İş yerleri için 250 bin TL hibe ile birlikte metrekaresine göre 250 bin TL'den başlayan kredi desteği sağlanacak.

Yerinde Dönüşüm Modelinde Malatya'da Hangi Hibe ve Kredi Desteği Verilecek
A- A+

Malatya Yeni Ses Haber 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatya ile birlikte 11 kenti yeniden ayağa kaldıracak proje hakkındaki detayları kamuoyu ile paylaştı. 

Bakanlıkta basın toplantısı düzenleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bakanlığımızın her bir aşamasını denetleyeceği Yerinde Dönüşüm'le yapılarını yerinde inşa etmek isteyen vatandaşlarımıza; konutlar için 500 bin TL hibe ile birlikte metrekaresine göre 500 bin TL'den başlayan kredi desteği, İş yerleri için 250 bin TL hibe ile birlikte metrekaresine göre 250 bin TL'den başlayan kredi desteği sağlayacağız. Krediler 2 yıl ödemesiz, 10 yıl vadeli ve faizsiz olacak. Vatandaşlarımızla birlikte şehirlerimizi en kısa sürede ayağa kaldıracağız.” dedi.

Bakan Özhaseki,  fay kırıklarının üzerinde, zeminde sıvılaşma olan yerlerde ve dere yataklarında yapılaşma olmayacağını, bunlarla ilgili cezai müeyyidelerin Meclis'e geleceğini söyledi.

Kendi yapısını yerinde inşa edecek afetzedelere hibe ve kredi konusunda ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki şunları söyledi, “Yerinde dönüşümle ilgili inşaat maliyetlerini de hesaplayarak kredi ve hibe bölümleri geliştirdik. Özellikle vatandaşlarımız kendi aralarında bir araya geldiklerinde gerek tek katlı gerekse birden fazla katlı konutlar yapmak istediklerinde ki yarıdan bir fazlasıyla bir araya gelmesiyle buna izin vereceğiz. Ortak bir hesap açıp bu hesapta konutlar için hibe olarak 500 bin lira, dükkanlar için 250 bin lira orada nakdi yardımda bulunacağız."

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar