SON DAKİKA

Yeşilyurt Belediyesinden arazide kotlandırma ve site içi planlı yapılaşma kararı

Yeşilyurt Belediyesinden arazide kotlandırma ve site içi planlı yapılaşma kararı
A- A+

Yeşilyurt Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağanüstü Toplantısında gündem alınan iki maddeyi görüşerek karara bağladı.

Yeşilyurt Belediyesi Yeni Hizmet Binası Meclis Salonunda Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof.Dr.İlhan Geçit Başkanlığında saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan toplantıda ilk olarak açılış ve yoklama yapılırken daha sonra mazeretli olan meclis üyelerinin dilekçeleri okunup kabul edildi.

İki maddenin görüşüldüğü toplantıda, Yeşilyurt Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi doğrultusunda; AKSA Doğalgaz A.Ş. Genel Kurullarında Yeşilyurt Belediyesini, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Atay’ın temsil etmesine karar verildi.

Yeşilyurt ilçe sınırlarında bulunan parseller ve arazide kotlandırma ile ilgili problemlerin çözümlenmesi ve site içi yapılaşmalarda, site içi planlı yapılaşmanın oluşması amacıyla plan notu eklenmesi talebine dair hazırlanan İmar Komisyonu Raporu ise görüşülerek kabul edildi. Rapor şu şekilde; “Komisyonumuzca yapılan değerlendirmede; 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı içerisinde bulunan parseller ve arazide kotlandırma ile ilgili problemlerin çözümlenmesi ve site içi yapılaşmalarda site içi planlı yapılaşmanın oluşabilmesi amacıyla daha önce belirlenen plan notunun; Binalar, planlı alanlar imar yönetmeliği kapsamında yoldan ya da tabii zeminden kotlandırılabilir. Ancak, ada bazlı veya büyük parsellerde site seklindeki yapılaşmalarda; site içi servis yollarının vaziyet planına göre düzenlenmesi halinde yapılar imar yolundan, yapıların oturacağı tabi zemin ortalamasından veya parsel içerisinde oluşturulacak servis yollarından ve T2 (Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı) alanlarında parsel içinden oluşturulacak servis yollarından kotlandırılabilir. Şeklinde revize edilerek ilçemiz sınırları içerisinde imar planı bulunan alanlarda plan notu olarak eklenmesinin komisyonumuzca kabul edilmesinin uygun olacağı mütalaa edilmiştir.”

Yeşilyurt Belediye Meclisi, Haziran Ayı Toplantısını 05 Haziran 2024 Çarşamba günü saat 14:00’de gerçekleştirecek.

malatyayenises.com

malatyagazete.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar