SON DAKİKA

Yetiştiriciler çoban bulmakta zorlanıyor

Yetiştiriciler çoban bulmakta zorlanıyor
A- A+

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nde 10. Sürü Yönetimi Elemanı (Çobanlık) Kursu açılışı için birlik binasında eğitim programı düzenlendi. 

Eğitimde ev sahipliği yapan Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, Ziraat Mühendisi (Zootekni) Eğitmen Hoca Hasan Hikmet TOPÇU, proje teknik elemanları, kursiyerler ve yetiştiriciler katıldı.

Tarım Platformu ve Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, “Bugün 10. Sürü Yönetim Elemanı (Çobanlık) Kursumuzu açmış bulunmaktayız. Buradaki 104 saatlik eğitim programımız sonunda sizlere sürü yönetim elemanı kursu sertifikaları verilecek. Ülkemizde çobanlık bulmakta zorluk yaşanıyor çobanların sosyal güvenlik sorunları ve diğer refah problemleri sebebi ile bu meslekte kalifiye çoban bulmakta zorluk çekiliyor. Bizlerde her platformda bu sorunları dile getirip çözümlerini tavsiye ediyoruz. Bu arada devletimize ve Tarım ve Orman Bakanlığımıza çobanların desteklemesini 2 katına çıkardığı için teşekkür ederiz, Kursumuz hayırlı olsun Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Battalgazi Halk Eğitim Merkezi ve müdürümüze teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ziraat Mühendisi Eğitmeni Hasan Hikmet Topçu, “Bugün 10. Sürü Yönetimi Elemanı (çobanlık) Kursumuzu açtık bütün kursiyerlerimize başarılar diliyorum, buradan aldığımız 104 saatlik eğitim ve kazanımlar sonucunda çobanlık mesleğini bilerek sahada uygulayacağız buda bizlere ilerleyen dönemlerde hayvancılık sektöründe performans ve verim artışları ile bizlere geri kazanımlar sağlayacak. Kursumuz hayırlı olsun Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim Merkezlerimize teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kaydetti.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar