SON DAKİKA

Anayasa Mahkemesi, O partiyi kapattı

Anayasa Mahkemesi, O partiyi kapattı
A- A+

Anayasa Mahkemesi, Yeniden Anavatan Partisi’nin hükümsüzlüğüne ve siyasi partiler sicilinden terkine karar verdi. 

Anavatan Partisi, Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak sonradan kurulan Yeniden Anavatan Partisi’nin kullandığı isim, rumuz ve amblemin kendi partilerinin isim, rumuz ve amblemiyle iltibasa mahal verecek şekilde benzer olduğunu belirterek, bu partinin kullandığı isim, rumuz ve amblemin hükümsüzlüğüne ve siyasi parti sicilinden terkine karar verilmesini talep etti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı verdiği mütalaasında; Yeniden Anavatan Partisi’nin isim, rumuz ve ambleminin hükümsüzlüğüne ve siyasi parti sicilinden terkine karar verilmesi gerektiğini bildirdi. 

Anayasa Mahkemesi kararında, “Yeniden Anavatan Partisinin isim, rumuz ve ambleminin; iltibasa mahal verecek şekilde Anavatan Partisinin isim, rumuz ve amblemi ile benzer olması sebebiyle 22/4/1983 tarihli ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 104. maddesinin üçüncü fıkrası gereğince hükümsüzlüğüne ve siyasi partiler sicilinden terkinine 22/6/2023 tarihinde OYBİRLİĞİYLE karar verildi” denildi. 

Kararın gerekçesinde şu bilgiler yer aldı, “Talepte bulunan Anavatan Partisinin amblemi incelendiğinde ise amblemde beyaz zemin üzerinde altıgen şeklinde ve sarı renkte bal peteklerinden oluşan Türkiye haritası bulunduğu, sarı ve siyah renklerden ibaret arı figürünün bal yapar bir şekilde Türkiye haritasının üst kısmında ve haritayı ortalayacak şekilde konumlandırıldığı görülmektedir. Yeniden Anavatan Partisi tarafından kullanılan amblemde de sarı fon üzerinde siyah ve beyaz renklerden oluşan arı figürünün yine bal yapar bir şekilde yer aldığı görülmektedir. Her ne kadar Yeniden Anavatan Partisinin ambleminde Türkiye haritası bulunmasa da zemin renginin Anavatan Partisi ambleminde yer alan altıgen bal petekleri ile aynı oluşu, kullanılan anı figürünün benzer büyüklükte, bal yapar biçimde ve aynı yöne doğru duruşu gözetildiğinde Yeniden Anavatan Partisinin ambleminin seçmenin yanılmasına sebep olabilecek nitelikte olduğu ve Anavatan Partisinin ambleminden duraksamaya neden olmayacak şekilde ayırt edilmesinin mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.  Yeniden Anavatan Partisi tarafından kullanılmakta olan isim, rumuz ve amblemin 2820 sayılı Kanun'un 96. maddesine aykırı olduğu anlaşıldığından anılan Partinin isim, rumuz ve ambleminin hükümsüzlüğü ve siyasi parti sicilinden terkini talebinin kabulü gerekir.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar