SON DAKİKA

Avukatlar, Malatya için yürüyor

Avukatlar, Malatya için yürüyor
A- A+

Türkiye’de ve deprem bölgesinde şuanda Adalet Binası olmayan tek il olan ve 7 ayrı binada vatandaşın adalet aradığı Malatya’da avukatlar tarafından “Tek Çatıda Adliye” adlı bir yürüyüş yapılacak. İhalesi depremden ancak 8 ay sonra gerçekleştirilmesi başarılan  Yeni Adliye binası en az 2 yılda bitirilemeyecek ve bu sürede Malatyalılar hukuk yolunda perişan olmaya devam edecek. Ek hizmet binaları için harcanan bütçeler prefabrik geçici adalet binası yapımı için kullanılmış olsaydı, hem adalete ulaşım kolaylaşacaktı, hemde daha az bütçe gidecekti. 

Malatya Barosu tarafından “Tek Çatıda Adliye” adlı bir yürüyüş gerçekleştirilecek. 20 Aralık Çarşamba günü saat 13.00’de eski TEDAŞ binasının karşısındaki TÜİK binasında hizmet veren “Hukuk Mahkemeleri” ek hizmet binasından başlayacak olan yürüyüş, Malatya-Kayseri Yolu 10. Kilometredeki eskiden otel olan, son olarak okul olarak kullanılan ve depremden önce Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi için tutulan Cafana (Görgü) Mahallesindeki bina da hizmet veren Ceza Mahkemeleri ek hizmet binasının önünde sona erecek.

-Türkiye Barolar Birliği Başkanı da katılıyor 

Malatya Barosu tarafından yapılan açıklama da, “7 parçaya bölünmüş adliye ek hizmet binalarının tek çatıda toplanması amacıyla Hukuk Mahkemeleri Ek Hizmet Binasından, Ceza Mahkemeleri Ek Hizmet Binasına Tek Çatıda Adliye” Yürüyüşü yapılacaktır.” Denildi.

Yürüyüşü Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan’ın da katılacağı belirtildi. 

-Malatyalı 2 yıl çilemi çekecek? 

Bu arada, Malatya’da 6 Şubat depremlerinden sonra ağır hasar görmesi üzerine yıkılan Malatya Adliye Binası inşaatı için 29 Eylül tarihinde gerçekleştirilen ikinci ihale 1 milyar 461 milyon TL ile sonuçlanmıştı. Yapım süresi 2 yıl olan Malatya Adalet Binasının inşaat sürecinde Malatya’da adalet hizmetlerinin mevcut haliyle 7 ayrı binada yürütülecek olması, vatandaşı adalete ulaşım konusunda  mağdur edecek. 

Depremden sonra 3 ay hizmet verilmeyen Malatya’da Adalet Bakanlığı bürokratları ek hizmet binası arayışı yerine prefabrik müstakil geçici adliye binası yapmış olsaydı, hem daha az bütçe harcamış olacaktı, hem de vatandaş mağdur olmayacaktı. 

-FETÖ’den alınan binaları kim kullanıyor?

Bu arada, 15 Temmuz hain ve alçak darbe girişimi sonrasında Malatya’da FETÖ silahlı terör örgütüne ait olduğu gerekçesiyle el konulan çok sayıda yurdun bazılarının sağlam olduğu ve bazı tabela vakıflarının kullanımına sunulduğu, şehir merkezine yakın olan bu binaların Adliye hizmetine sunulabileceği kaydediliyor.  Malatya’da Yurt-Kur binalarının yeterli olduğu ve özel vakıflara verilen yurt binalarının geri alınması gerektiği belirtiliyor.  

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar