SON DAKİKA

"Bu deprem fayları MTA haritasında yoktur. Yeni fay"

A- A+

Yer Bilimci Prof.Dr. Naci Görür, Malatya'nın Yeşilyurt sınırları dahilinde 9 Ağustos Çarşamba akşamı meydana gelen Kandilli'nin 4.3 diye büyüklüğünü açıkladığı, 10 Ağustos Perşembe akşamı saat 20.47'de meydana gelen ve Kandilli'nin büyüklüğünü 5.2 olarak açıkladığı depremlerle ilgili yaptığı yorumda, bu deprem faylarının MTA'nın deprem haritasında olmadığına dikkat çekerek, yeni fay olabileceği yolunda kuşkusunu belirtti.

Görür, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün belirlemelerine göre 9 Ağustos Çarşamba akşamı 20.01'de Yeşilyurt ilçesinin Öncü mevkisinde ve 10 Ağustos Perşembe akşamı 20.47'de Yeşilyurt ilçesinin İkizce mevkisinde meydana gelen depremlerle ilgili değerlendirmesinde, 9 Ağustos'ta Öncü bölgesinde meydana gelen depremin, bir gün sonraki İkizce depreminin öncüsü olabileceğini belirtti. 

Prof.Dr. Görür'ün depremlerle ilgili sosyal medya paylaşımı şöyle:

“Bugün olan depremler hakkında sizleri bilgilendireceğim: Önce Malatya’da 4,3 büyüklükte Öncü-Yeşilyurt depremi, sonra da 5,2’lik İkizce-Yeşilyurt depremi oldu. Kuvvetle muhtemeldir ki Öncü depremi İkizce depreminin öncüsüdür. Bu deprem fayları MTA haritasında yoktur. Yeni fay?”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar