SON DAKİKA

"Bu işi kurcalama, başın ağrır, hayatın  tehlikeye girer"

A- A+

"Bu işi kurcalama, başın ağrır, hayatın  tehlikeye girer"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ‘Gri pasaport skandalı’ soruşturmasında hazırlanan iddianameye ilişkin, “Gri pasaport sürecinde yaşananlar bize baştan aşağı kokuşmuş, rezil bir düzenin resmini çiziyor” ifadesini kullandı.

Ağbaba, "Belediye Başkanı, kendisini bu iş için önceden uyaran V. S.'ye "Bu işi kurcalama, başın ağrır, hayatın  tehlikeye girer" dediğini de ifadelerden görüyoruz. Yazık." ifadesini kaydetti.

Milletvekili Ağbaba, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Gri pasaport skandalında son perde; resmi pasaportla insan kaçakçılığı skandalında nihayet soruşturma tamamlandı. İddianameyi okuyunca kepazeliğin adeta cisimleşmiş halini görüyorsunuz. Her satır ayrı bir skandal. Skandal neydi, AKP'li belediyeler devletin resmi (gri) pasaportuyla yurt dışına insan kaçırıp bundan maddi menfaat elde etmişti.İlk skandal Malatya Yeşilyurt Belediyesi'nde patlak vermişti. Yeşilyurt Belediyesi'nin soruşturması tamamlandı. İşin içinde insan kaçakçılığı var, rüşvet var, görevi kötüye kullanma var, terör örgütüne yardım iddiaları var, tehdit var, ne ararsan var. Herkes birbiriyle irtibatlı ama güya kimse birbirini tanımıyor! HTS kayıtlarına göreyse sanıklar birbirleriyle yüzlerce kez görüşmüş.”

“İddianamede geçen haliyle "paranın anasını ağlatmışlar" diyen Ağbaba, “Yurt dışına kaçırılacak kişilerden 4500-7000 Euro para istenmiş. Sadece Yeşilyurt’ta 90 kişinin kaçırıldığını düşününce tüm Türkiye’de bu suçu işleyen AKP’li belediyelerin milyonlarca lira para kaldırdığını anlıyoruz. İddianamede, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş’un bu işin odağında olduğu net bir şekilde görülüyor ama nedense sadece “göçmen kaçakçılığı” suçundan ceza isteniyor. Görevi kötüye kullanma suçundan ceza istemi yok. Bu kişi sıradan biri mi? Bekir Karakuş, belediye başkan yardımcısı olmasa göçmen kaçakçılığı yapabilir mi, yapamaz. Neden sadece "göçmen kaçakçılığı" suçundan ceza isteniyor, bilmiyoruz. İnsan kaçakçılığı yapan görevi kötüye kullanmamış, kötülüğü kendine görev edinmiş. Bekir Karakuş hakkında 40 bin Euro rüşvet aldığı iddiası da var. B.K. ise “parayı aldım ama sonra parayı Ersin Kilit’in (kaçakçılık yapan şirketin sahibi) kardeşine şoförümle yolladım, banka havalesi yaptım, belediyeye aktardım” gibi değişik açıklamalar yapıyor. İlginç. En ilginci ise Yeşilyurt Belediye Başkanı yurt dışına kaçırılan kişilerden haberi yok. Bu kişiler neye göre seçildi, bilmiyor. İfadesi baştan aşağı “bilmiyorum, hatırlamıyorum” cümleleriyle dolu Hiçbir şeyden haberin yoksa, hiçbir şeyi bilmiyorsan niye o koltukta oturuyorsun? Belediye Başkanının böyle bir işten haberinin olmaması mümkün mü, tabi ki değil. Üstelik Belediye Başkanı, kendisini bu iş için önceden uyaran V. S.'ye "Bu işi kurcalama, başın ağrır, hayatın  tehlikeye girer" dediğini de ifadelerden görüyoruz. Yazık. Detay çok ama hepsini anlatmaya lüzum yok. Gri pasaport sürecinde yaşananlar bize baştan aşağı kokuşmuş rezil bir düzenin resmini çiziyor. Terör örgütüne yardım iddiası var, rüşvet var. Belediye, valilik, Bakanlık, Danıştay... Herkes topu birbirine atıyor. Daha trajikomiği belediyenin insan kaçakçılığını savcılığa şikayet eden şahsın (eski AKP milletvekili adayı) da meğer başka ilçelerde benzer projeleri varmış. Herhalde ekmeğine taş konulmasından rahatsız olduğu için şikayet etmiş. Peki sonuç? Herkes suçsuz, kurumlar birbirinden habersiz, Danıştay "soruşturmayın" diyor, Valilik “ben izin vermedim” diyor, İçişleri Bakanlığı zaten Soylu’nun elinde, tutuklular salıveriliyor Ne âlâ memleket! Her şey tıkır tıkır işliyor. Paralara ne oldu, onu da bilmiyoruz. Son söz; ülkemizin itibarını sarsanların, rüşvetçilerin, halkın vergisini yiyenlerin, kısaca bu kepazeliğin hesabı sorulacak. Bu dosya öyle kolay kolay kapanmayacak.”

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar