SON DAKİKA

Bu ne eski rektör?

Gündemde kalabilmek adına İstanbul’da ancak 24 kişinin katıldığı “tarım arazilerinin korunması” konusunda sözde konferans veren eski rektör Aysun Bay Karabulut’un, rektörlük görevi esnasında imarda tarım alanı olarak görülen 173 dönüm arazinin konut alanına çevrilmesi için yazılı talepte bulunduğu ortaya çıktı.

Bu ne eski rektör?
A- A+

Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nde (MTÜ) rektör olarak görev yaptığı 2018- 2022 arasındaki dönemde, 4 yıllık sürenin önemli bir bölümünü ailesinin yaşadığı Ankara'da geçiren, görev süresinde üniversitede, yolsuzluk, usulsüzlük, yasa dışı uygulama iddiaları ile gündeme gelen ve bu iddiaları şimdiye kadar red etmeyen, göreve geldikten sonra ‘ani’ zenginleşme ve benzeri skandallarla adı sık sık gündeme gelen sabık (eski) Aysun Bay Karabulut, son alarak tarım arazilerini korunması konulu bir konferans verdiğini duyurdu, ancak kendisi rektör iken tarım arazisini lojman yapmak için girişimde bulunduğu ortaya çıktı.

-Kahvaltılı konferansına 24 kişi gitmiş!..

Üniversitede görev yaptığı süredeki skandallar ve yasa dışı uygulamaları YÖK tarafından da soruşturma konusu olan, rektör olduktan sonra edindiği villalar, araçlar ve parasal varlıklar nedeniyle hakkında sebepsiz zenginleşmeden dolayı 'Kademe İlerlemesinin Durdurulması' cezası verildiği bildirilen Eski Rektör  Aysun Bay Karabulut, son olarak İstanbul’da bir derneğinin organizasyonu ile  “Tarım arazilerinin korunması, sıfır atık ve depreme dayanıklı üniversite kuruluş süreci” konulu bir konferans verdi. Kahvaltılı olarak verilen sözde konferans ile ilgili paylaşılan fotoğraflarda, konferansa Aysun Bay Karabulut’un kendisi ve kocası hariç toplam 24 kişinin katıldığı görülüyor. 

İstanbul’da kahvaltılı olarak verilen, ancak 24 kişinin katıldığı konferansta “Tarım arazilerinin korunması,” konusunu da anlatan Eski Rektör Aysun Bay Karabulut’un rektör iken, üniversitenin Beylerderesi Kampüsündeki bazı arazilerin “tarım alan” olarak tanımlanmış olan plana itiraz ederek, buranın betonlaştırılması için konut yapılmasını talep ettiği ortaya çıktı.

-Tarım alanını konut alanı yapmak istemiş…

Eski Rektör Aysun Bay Karabulut’un Malatya Büyükşehir Belediyesine gönderdiği 7 Nisan 2021 tarihli yazı da, üniversitenin Beylerderesi Kampüsündeki 3 arsanın imar planında tarım alanından çıkartılıp, konut alanı yapılmasını talep ettiği görülüyor. Söz konusu yazıda, “Askıya çıkarılan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planlarında bahse konu parseller 'Tarımsal Alan* olarak tanımlanmış olup plana itiraz ediyoruz. Ayrıca söz konusu parsellerden 5080 nolu parselin Üniversite alan olarak 5072 ve 5078 nolu parsellerin ise TOKİ ile yapılan iş birliği kapsamında değerlendirilmek üzere akademik ve idari personel konut ihtiyacını karşılaması için KONUT alanı olarak planda yer almasını ve onaylanmasını gerekiyor ise kurum görüşlerinin tarafınızdan alınması hususunda; gereğini arz ederim.” ifadelerini kaydetti.

-Toplamda 173 dönümü betonlaştırmak istemiş…

Eski  Rektör Aysun Bay Karabulut’un konut alanına dönüştürülmesini istediği Yeşilyurt ilçesi Yakınca Mahallesinde görünen 3 parsel Hazine adına kayıtlı iken, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Beylerderesi Kampüsüne dahil edilmişti. Buna göre; 5072 nolu parsel 30 dönüm, 5078 nolu parsel 58 dönüm ve 5080 nolu parsel ise 85 dönüm olmak üzere toplam 173 dönümden oluşuyor. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar