SON DAKİKA

“Çarşımızın yapısının bozulmadan yapılmasında hemfikiriz”

“Çarşımızın yapısının bozulmadan yapılmasında hemfikiriz”
A- A+

Malatya Kuyumcular Odası Başkanı  Murat Özhüsrev, “Tarihi Çarşımızın, Cumhuriyet ve Kuyumcular Çarşımızın Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’ın depremin birinci gününden beri dediği gibi çarşımızın yapısının bozulmadan yapılmasında hemfikiriz” dedi. 

Malatya Mimarlar Odası’nın “Söğütlü Cami'nin silüetinin kapatılmaması ve şehir meydanının genişletilmesi adına Kuyumcular Çarşısını Ziraat Bankası ve Sağlık İl Müdürlüğünün bulunduğu parsellere taşınması” teklifine isim verilmeden Malatya Kuyumcular Odası tarafından tepki gösterildi.

Malatya Kuyumcular Odası Başkanı  Murat Özhüsrev tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde; “

6 Şubat 2023 tarihinde iki büyük şiddetli deprem yaşandı. Kimimiz ailesini kimimiz komşusunu kimimiz akrabasını kimimiz yuvasını kimimiz ekmek teknesi olan işini kaybetti. Bu üzüntü, yıkım ve kayıplarının acısını en derin duygularla hep birlikte yaşadık. Ölenlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına sabırlar diliyorum. Memleketine aşık bir insanım. Bir an bile memleketimden, çocukluğumun, gençliğimin geçtiği çarşımdan vazgeçmedim. Vazgeçmeyi aklımdan bile geçirmedim. Sizler de benimle aynı fikirde olduğunuz için Tarihi Çarşımızın, Cumhuriyet ve Kuyumcular Çarşımızın Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’ın depremin birinci gününden beri dediği gibi çarşımızın yapısının bozulmadan yapılmasında hemfikiriz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi yerinden dönüşümle hızlı bir şekilde şehir merkezimizin eski güzel günlerine kavuşacağını esnaf arkadaşlarımla birlikte inanmaktayız. Malatya’nın kültürünü, demografik yapısı, örf ve adetleri, alışkanlıkları çarşımızın eski haline alışıktık. Hemşerilerim çarşısını çok özledi. Şehrimizin en dinamik bölgesi böylesi bir yıkıma uğrayınca bu zaman dilimi esnafın mağdur olmasına neden oldu. Bu süreçten çıkma adına hem Çevre Şehircilik Bakanlığı hem de belediyemiz gayret gösterdi. Proje hazırlandı, Yeni Camii ve Söğütlü Camii’nin de aslına uygun şekilde yapılması öngörüldü. Ancak bazı sivil toplum kuruluşları adına konuştuğunu iddia eden kişiler Söğütlü Camii’nin genişletilmesi adına projenin değiştirilmesini istiyor. Bu dönüşüm sürecin uzamasına neden olacağı gibi Malatya’mızın hayata dönüşünü de imkansız hale getirir. Malatya’mızı  eski güzel günlerine kısa sürede kavuşmak dileğiyle…”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar