SON DAKİKA

CHP'den İnönü Heykeli'nin önünde Yeşilyurt Belediye Başkanına ağır gönderme

CHP'den İnönü Heykeli'nin önünde Yeşilyurt Belediye Başkanına ağır gönderme
A- A+

Malatya’nın ağır yıkım gördüğü deprem sürecinde Karısı Semra Çınar’ın istasnai kadro ile devlet memuru yapılması ile gündeme gelen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a CHP İl Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Arıkan şu göndermeyi yaptı, “Biz Cumhuriyet Halk Partililer, devlet adamlığını hemşehrimiz İsmet Paşa'dan ve onun kıymetli eşi Mevhibe Hanımdan öğrendik. Oğulları İzzet henüz iki yaşındayken hayata veda etti. Mevhibe Hanım, bu kara haberi gizledi İsmet Paşa'dan. Zira Milli Mücadele’nin en çetin en zorlu günleriydi. Paşa evladının ölüm haberini çok sonraları savaş bittikten sonra emir subayından almıştı. Bugün ise eşini, çocuklarını istisnai kadrolarla memur yapan, müdür yapan devlet adamları eliyle yönetiliyoruz.”

Cumhuriyet Halk Partisi 100. Kuruluş yıldönümünü kutluyor. CHP Malatya İl Örgütü partinin kuruluş yıldönümünde Atatürk ve ismet İnönü anıtına çelenk sunumu gerçekleştirdi.

CHP İl Başkan vekili Av. Mehmet Arıkan, Yeşilyurt İlçe Başkanı Hakkı Ayas, Battalgazi İlçe Başkanı Av. Hülya Karakurt ve çok sayıda partilinin katıldığı törende, partinin 100. yılına vurgu yapıldı.

CHP Malatya İl Başkan Vekili Av. Mehmet Arıkan Atatürk Anıtının önünde  yaptığı basın açıklamasında  “Bugün Cumhuriyetimizi kuran, cumhuriyetimiz kadar köklü, Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100. kuruluş yıldönümünü kutlamaktan gurur duyuyoruz.  Bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin, mirasını bir asra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünün zorluklarıyla büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin, yarının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır.  Büyük Atatürk; Cumhuriyeti ilan etmeden 1922 Aralık’ında “Barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim” diyerek; Kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizin yeni bir yönetime kavuşmasıyla birlikte 9 Eylül 1923’te Türkiye’nin ilk siyasi partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi kurmuştur.  Partimiz, Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve milletimizin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyetin asırlık yolculuğuna eşlik etmiş bir partidir. Öyle ki, dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı siyasi partiden birisi olma şerefine de sahiptir.  Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıllık geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biridir. Bu miras sadece bize değil; Büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir.  Biz, Cumhuriyet Halk Partililer olarak, bu kutsal mirasın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun farkındayız. Ülkemizin binlerce yıllık tarihi, kültürel ve siyasi zenginliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için dün olduğu gibi bugün de çalışmaya devam edeceğiz. Bu büyük coğrafyanın renklerini ve dokusunu kucaklayarak, ülkemizin ulusal birliğini ve değerlerini yüceltmeye devam edeceğiz.” İfadelerini kaydetti.

-Savaşta Mevhibe Hanım oğlunun ölümünü cephede olan İsmet Paşa’dan gizlemişti

Atatürk Anıtı önündeki törenin ardından partililer yürüyerek İnönü Anıtı’na gittiler. Anıt önünde konuşan CHP Malatya İl Başkan Vekili Av. Mehmet Arıkan; “Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız, hemşehrimiz, Lozan Fatihi İsmet Paşa'nın manevi huzurundayız. Biz Cumhuriyet Halk Partililer, devlet adamlığını hemşehrimiz İsmet Paşa'dan ve onun kıymetli eşi Mevhibe Hanımdan öğrendik. Oğulları İzzet henüz iki yaşındayken hayata veda etti. Mevhibe Hanım, bu kara haberi gizledi İsmet Paşa'dan. Zira Milli Mücadele’nin en çetin en zorlu günleriydi. Paşa evladının ölüm haberini çok sonraları savaş bittikten sonra emir subayından almıştı. Bugün ise eşini, çocuklarını istisnai kadrolarla memur yapan, müdür yapan devlet adamları eliyle yönetiliyoruz. Fakat umudunuzu kaybetmeyin inanın bilin ki İsmet Paşa her sabah doğan güneş ile birlikte Malatya’sını, Malatyalı hemşehirlerini selamlıyor. Biz Cumhuriyet Halk Partililer  ona şükranlarımızı sunuyoruz.  Partimizin 100. kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi, yaşasın Cumhuriyet Halk partililer” ifadelerini kullandı.

-Mehmet Çınar’a gönderme

CHP Malatya İl Başkan Vekili Av. Mehmet Arıkan; “Biz Cumhuriyet Halk Partililer, devlet adamlığını hemşehrimiz İsmet Paşa'dan ve onun kıymetli eşi Mevhibe Hanımdan öğrendik. Oğulları İzzet henüz iki yaşındayken hayata veda etti. Mevhibe Hanım, bu kara haberi gizledi İsmet Paşa'dan. Zira Milli Mücadele’nin en çetin en zorlu günleriydi. Paşa evladının ölüm haberini çok sonraları savaş bittikten sonra emir subayından almıştı. Bugün ise eşini, çocuklarını istisnai kadrolarla memur yapan, müdür yapan devlet adamları eliyle yönetiliyoruz.” sözlerini son günlerde karısı Semra Çınar’ı depremlerde büyük yıkım görün Malatya’nın acılarla boğuşurken istisnai kadro ile memur yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a gönderme yaptığı şeklinde  değerlendirildi.

Bülten - Malatya Yeni Ses 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar