SON DAKİKA

FETÖ'nün Zirve Kumpas Davası sürüyor

FETÖ'nün Zirve Kumpas Davası sürüyor
A- A+

Zirve Yayınevi'nde 1'i Alman uyruklu 3 hıristiyan misyonerin öldürülmesinin başka gruplara yıkılması için Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından kurulan kumpasla ilgili davaya devam edildi. Mahkeme heyetinde geçici üyelerin bulunması nedeniyle duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Zirve Yayınevi'nde 1'i Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesini FETÖ'nün amacı doğrultusunda kullanma ve yönlendirme amacıyla, kumpas kurmakla suçlanan FETÖ mensubu 4 sanığı ‘iftira, hürriyeti yoksun kılma ve örgüt adına suç işleme’ suçlarından verilen hükümler konusunda Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesinin 18 yıl hapis cezası alan tutuklu sanık İlker Çınar’ın cezasını onaylayıp, sanıklar  Mehmet Ali Badak, Özgür Birdal ve Adnan Dinçer’in cezasını ‘mükerrer yargılama’ nedeniyle bozması üzerine dava 3 sanık yönünden yeniden görülmeye başlanmıştı.

Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, sanık Özgür Birdal mahkemem huzurunda hazır bulunurken, sanıklar Adnan Dinçer ve Mehmet Ali Badak ise SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Malatya’da 18 Nisan 2007’de 1’i Alman 3 kişinin öldürüldüğü  ve  kamuoyunda Zirve Yayınevi cinayetleri olarak bilinen olaya mensubu oldukları FETÖ'nün nihai amacı ve hedefi doğrultusunda faaliyet yürüterek olayla ilgisi olmayan büyük çoğunluğu jandarma personeli olan 13 kişiyi sahte ihbar mektupları ile katarak yargılanmalarına ve 4 yıl cezaevinde kalmalarına neden olan 5’i firarda olan 10 sanıklı Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama 7 Ocak’ta sona ermişti.

MALATYA'NIN HABER VİDEOLARI BURADA… AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ: 

https://www.youtube.com/@malatyayenises

İLKER ÇINAR’IN CEZASI ONANDI 
Malatya 5.Ağır Ceza Mahkemesinin tutuklu sanık İlker Çınar’a ‘iftira’, ‘hürriyeti yoksun kılma’ ve ‘örgüt adına suç işleme’ suçlarından 18 yıl 4 ay verdiği hapis cezası, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesince onanmıştı.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi, sanıklar Adnan Dinçer, Mehmet Ali Badak ve Özgür Birdal’a ‘iftira’ suçundan verilen 2 yıl 9 ay 10’ar gün, ‘hürriyeti yoksun bırakma’ suçundan verilen ise 6 yıl 8’er ay hapis cezalarını ise sanıkların başka davalarda aynı suçtan yargılanıyor ya da ceza almış olmaları nedeniyle bozmuştu.

SAVCI MÜTALAASINI TEKRARLADI 
Bir önceki duruşmada esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunan savcı, mütalaasını tekrarladı.

Savcı, mütalaasında, “Sanıkların tespit edilen eylemlerinin silahlı terör örgütüne üye olma suçu açısından dikkate alınması gereken örgütsel nitelikte eylemler olduğu, UYAP kayıtlarına göre de sanıklar hakkında örgüt üyeliği suçundan verilen kararların olduğu, bu nedenle sanıkların üzerlerine atılı bulunan iftira ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarının unsurlarının oluşmadığı belirtilerek bozma kararı verildiği, bu doğrultuda her ne kadar sanıklar Mehmet Ali Badak, Özgür Birdal, Adnan Dinçer hakkında ihbar mektupları esas alınarak iftira ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan kamu davası açılmış ise de adı geçen sanıkların bölge adliye mahkemesi kararında yer aldığı üzere dosya kapsamında ihbar mektuplarının sanıklar tarafından ya da sanıkların sağladığı bilgiler sonucunda düzenlendiğine ilişkin somut bir delilin bulunmadığı, katılanlar ile ilgili sanıkların herhangi bir beyanlarının bulunmadığı, katılanların gözaltı ve tutuklanma işlemlerinin uygulanması ile ilgili olarak sanıklara izafe edilen durum ile ortaya çıkan sonuç arasında sorumluluğu aşırı derecede genişletecek şekilde illiyet bağının tesis edilemeyeceği, sanıkların tespit edilen eylemlerinin silahlı terör örgütüne üye olma suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, sanıklar hakkında silahlı terör örgütüne üye olma suçundan devam eden ya da sonuçlanan yargılamaların bulunduğu bu haliyle kabul edilen eylemlerin mükerrer yargılama konusu olduğu anlaşılmakla” ifadelerine yer vererek, sanıklar hakkında açılan kamu davasının CMK 223/7 maddesi uyarınca reddine karar verilmesini talep etti.

Bir sonraki duruşmada, sanıklar Mehmet Ali Badak, Özgür Birdal ve Adnan Dinçer hakkında karar verilmesi bekleniyor.

ÖRGÜTÜN SÖZDE JANDARMA SORUMLULARI FİRARDA
Zirve Yayınevi Cinayetleri kumpas davasında haklarında yakalama kararı bulunan FETÖ’nün sözde TSK imamı ve örgütün yayın organı Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Hamdullah Bayram Öztürk, sözde teknik işlerden sorumlu yardımcısı “Metin” kod isimli Rıdvan Akovalı, sözde Jandarma Genel Komutanlığı sorumlusu “Atilla” kod adlı Suat Yiğit, örgütün Jandarma sorumluları Deniz Civelek ve Nihat Özçelik yurtdışında firarda bulunuyor.

5 SANIĞA 3’ER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 39 YIL 9’AR HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ
Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Zirve Yayınevi'nde 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili yargılamada ise 28 Eylül 2016'da sanıklar Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir ve Hamit Çeker, "tasarlayarak adam öldürmek" suçundan 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçundan 30'ar yıl hapis ve "nitelikli yağmaya teşebbüs" suçundan 9 yıl 9'ar ay hapis cezasına çarptırmıştı. Ceza Yargıtay tarafından onanmıştı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar