SON DAKİKA

Hasan Hacıevliyagil Kütüphanesi Açıldı

Hasan Hacıevliyagil Kütüphanesi Açıldı
A- A+

Eğitim ve kültür faaliyetlerine büyük önem veren, birçok öğrenciye burs temin eden, okul, cami ve öğrenci yurdu yapımına katkı sağlayan, Eylül 2020'de korona salgınında vefat eden hayırsever Diş Hekimi merhum Hasan Hacıevliyagil anısına, Çöşnük Mahallesinde bulunan Birlik Vakfı İsmail Kahraman Yükseköğretim Öğrenci Yurdunda, Birlik Vakfı ve merhum Hasan Hacıevliyagil’in ailesinin katkılarıyla yapılan kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış programına: merhum Hasan Hacıevliyagil'in eşi Sema Hacıevliyagil, oğlu Dr. Öğretim Üyesi Nuri Hacıevliyagil, kızı Tuğba Tanrıöver, damadı Hakan Tanrıöver ile Vali Hulusi Şahin, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Baro Başkanı Onur Demez, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ve Birlik Vakfı Başkanı Sadi Ergül katıldı.

Programda konuşan Vali Şahin, “Bugün Hasan Hacıevliyagil Kütüphanesini Birlik Vakfı'nın öğrenci yurdunda açıyoruz. Çok kıymetli bir toplulukla beraberiz. Kitapla, kütüphane ile kültürle haşır neşir olmak çok güzel bir duygu. Bize de çok kıymetli bir kitap hediye ettiler, kendimizi bugün çok kârlı hissediyoruz” ifadelerini kullandı.

Amaçlarının; Malatya'da kültür seviyesini yükseltmek, sporu ayakta tutmak, musikinin tekrar Malatya'da yer etmesini sağlamak ve eğitim olanaklarını artırarak öğrencilerin rahat bir şekilde üniversite okumasına imkan sunmak olduğunu söyleyen Vali Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bizden önce bu saydığımız konuların hepsinin üzerinde mücadele eden çok değerli insanlar vardı. Allah onların hepsine rahmet etsin. Bu değerli insanların mücadele verdiği o eğitim yolunda kesinti olmasını istemiyoruz. Çünkü kültür öyle kendiliğinden akıp giden bir süreç değildir.  Eğer bu zincirin halkaları tamamlanmazsa, bir süre sonra nasıl ki bir ağaca su vermediğimizde kuruyup gittiği gibi unutulup gider.  Dolayısıyla Hacıevliyagil ailesi ve onun gibi kültür yolunda emek verenlerin sayılarının artmasını, ardından gelenlerin de onların yolunda devam etmesini ve bu çok güzel kütüphanenin hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.”

Programda katılımcılara, Ezel Elverdi’nin “Nurettin Topçu-Dünden Kalanlar ve Geleceğe Umutlar” isimli eseri hediye edildi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar