SON DAKİKA

İnönü Heyeti Kırgızistan Sarayında

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve heyetinin Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov tarafından kabul edilmesi “Kırgızistan'da Karaciğer Nakli Operasyonları Başlıyor” başlığı ile duyuruldu.

İnönü Heyeti Kırgızistan Sarayında
A- A+

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, İnönü üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Adil Başkıran’ı kabul etti. Görüşmede Kırgızistan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Alımkadır Beyşenaliyev’de yer aldı. 

Kırgızistan'ın karaciğer nakli, kök hücre ve kemik iliği nakli merkezi kurma konusunda destek vererek, Kırgızistan’dan gelen cerrah ve doktorlara eğitim veren İnönü Üniversitesi Heyetinin Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov tarafından kabul edilmesi, ülkede “Kırgızistan'da Karaciğer Nakli Operasyonları Başlıyor” başlığı ile duyuruldu.

-“Türkiye'den gelen Türk kardeşlerimize kucak açıp karşılamaya hazırız”

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılayve beriberindeki heyeti kabulde konuşan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, “Ülkemize ve milletimize fayda getiren her insana saygı ve hürmet gösteriyoruz. Türkiye'den gelen Türk kardeşlerimize kucak açıp karşılamaya hazırız. Organ nakline ihtiyacı olan vatandaşlarımız yurt dışına giderek ameliyatlar yaptırıyor. Ülkemizde organ nakline ihtiyacı olanların çoğu 50 yaşına kadar olan vatandaşlarımızdır. Biz bu vatandaşlarımızı iyileştirmek ve topluma kazandırmak istiyoruz. Bunun için çaba harcıyoruz. Bu yıl ülkede böbrek nakli ameliyatlarını başarılı şekilde başlattık. İlk etapta 50 kişiye böbrek nakli ameliyatı ücretsiz yapılacak. Bunun için kişi başına 7 bin dolar civarında bütçeden kaynak aktarıldı. İkinci etapta karaciğer naklindeki hizmetlerin sağlanmasını sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

-“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla geldik”

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kızılay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla organ nakli hizmetlerini geliştirmeye yönelik en iyi uygulamaları paylaşmak üzere Kırgızistan'a geldiklerini belirtti.

Rektör Prof. Dr. Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi'nde Kırgızistan’dan gönderilen 65 karaciğer nakli uzmanının başarıyla eğitildiği bilgisini vererek, Malatya’da halen 33 Kırgızistan’dan gönderilen uzmanın eğitim sürecinin devam ettiğini kaydetti.

Rektör Prof. Dr. Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezinde 22 yılda  3 bin 700’ü aşkın karaciğer nakli gerçekleştirildiğini belirterek, başarı oranının yüzde 89 olduğunu kaydetti.

İnönü üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Kırgızistan Oş Üniversitesi’ni de ziyaret ederek, burada başta karaciğer nakli olmak üzere destek çalışmalarını Rektör Prof. Dr. Kudayberdi Kozhobekev ile masaya yatırdı. Rektör Kızılay ve heyeti, Oş Üniversitesinin medikal kliniğini de ziyaret etti.

Bu arada, Kırgızistan’a böbrek ve karaciğer nakli eğitimlerinden sonra Kırgızistan'da "kök hücre ve kemik iliği nakli" gerçekleştirmek için Kırgızistan’dan gönderilen ekibe kök hücre ve kemik iliği nakli eğitimi ise bu yıl başlatılmıştı. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar