SON DAKİKA
Reklam

Kafe cinayetleri davası başlıyor, 16 kişiye müebbet hapis isteniyor

A- A+
Reklam

  • Akpınar'da bulunan bir kafede geçtiğimiz Haziran ayında meydana gelen 3 kişinin öldürüldüğü, 4 kişinin de yaralandığı olayla ilgili hazırlanan iddianamede ilginç ayrıntılara yer verilirken, olay yerinden ve cesetlerden yapılan  tespitlere göre olayda kullanılan bazı silahların henüz bulunamadığı ortaya çıktı. Olayla ilgili olarak; 14'ü tutuklu, 2'si tutuksuz, 1'i firari toplam 17 sanık hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

18 Haziran 2022 tarihinde, Yeni Hamam Mahallesi Akpınar Meydanı girişindeki binanın 1. katında saat 16.00 sıralarında çıkan silahlı kavga sırasında 53 yaşındaki Remzi Erşahin ile yeğeni 33 yaşındaki Halil Ulutaş öldürülmüş, İsmail Artuç ile Seda B., Mehmet A.(40), Mehmet T. (28) ve Mehmet A. (39) adlı kişiler de silahla yaralanmışlar, olayda yaralananlardan 31 yaşındaki İsmail Artuç kaldırıldığı hastanede 2 hafta sonra ölmüş, ölü sayısı 3'e yükselmişti. Olayın hemen ardından ve sonraki tarihlerde yapılan soruşturmaların ardınan 14 kişi tutuklanmıştı.

Olayla ilgili olarak Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, tutuklu sanıklardan Mehmet A. (39), Mehmet A. (40), Mehmet T. (28), Seda B. (34) hakkında 'Müşteki- Şüpheli',  Selim K. (39), Bayram İ. (30), Cumali K. (29), Fatih S. (41), Halil K., (33), İsra Ebru K. (24), İnan Y.(49), Şinasi A. (41), Mücahit A. (25) ve Çetin K. (45) hakkında ise ‘Şüpheli’, tutuksuz sanıklar Mustafa K. (30) ve Kenan O. (29) ise yine 'Şüpheli' olarak iddianame hazırlandı. İddianamede 'Şüpheli' olarak yer alan kafenin eski sahiplerinden Hülya Y.(48)'nin ise firarda olduğu belirtiliyor.

35 sayfalık iddianamede, olayın kafenin ofis olarak kullanılan odası ile mutfak kısmında meydana geldiği, olay yerinde ölen kişilerden birinin altında makineli silah, diğerinin bulunduğu koltuğun altında bir tabanca bulunduğu, olay yerinde yaklaşık olarak 46 çekirdek ve boş kovan saptandığı, yapılan soruşturmada olayın; maktüller Remzi Erşahin, yeğeni Halil Ulutaş ve yaralı Mehmet A.(39) ile karşı gruptan Selim K., Mücahit A., Cumali K., Bayram İ., Fatih S., Çetin K., İsra Ebru K., Halil K., Seda B., Mehmet A., Mehmet T. ile üçüncü kurban İsmail Artuç arasında olduğunun tespit edildiği kaydedildi. İddianamede, olay günü saat 15.45'ten itibaren kafenin kameralarında herhangi bir kayıt olmadığı belirtilerek, şahısların kamera kaydı yapıldığı 15.45'ten önceki hareketlerine ilişkin bilgiler yer aldı.

Tanık ifadelerine de yer verilen iddianamede, İnan Y.'nin işlettiği kafenin olaydan 2 hafta öncesinden itibaren işyerinin mülkiyetinin bir kısmının da sahibi olan ve olayda ölen Remzi Erşahin tarafından işletilmeye başlandığı, ancak olay günü Selim K.'in bir grup şahısla kafeye gelerek, kafenin eski sahibi İnan Y. ile aralarında adi sözleşmelerinin bulunduğunu ve kafenin yüzde 51'inin ortağı olduğu, ancak kafeye olaydan kısa süre önce maktül Remzi Erşahin ve oğlu tarafından  el konulduğu iddiasında bulunduğuna yer verildi. İddianamede, tutuklu sanıklardan kafenin ilk işletmecisi İnan Y.'ın olayın ardından kaçarken Kayseri'de yakalandığı belirtilirken, bu şahsın ifadesinde olayın meydana geldiği yeri 2010 yılında devraldığını, 2. katı kıraathane, 1. katı ise kafe olarak düzenlediklerini, kıraathane işletme ruhsatının kendisi, kafe ruhsatının işe firarda olan eşi Hülya'nın adına kayıtlı olduğunu, mülk sahipleri ile sözlü anlaştıklarını, olaydan 20-25 gün önce Halil Ulutaş'ın kendisinin oğlu ve kızı ile kavga ettiğini, karısının Halil Ulutaş'a özür mesajı attığını, ancak Halil'in kendisini bir süre sonra arayarak işyerinin adahtarlarını dayısı Remzi'ye bırakmasını istediğini, bir süre sonra  Remzi Erşahin'in gelip işyerini işletmeye başladığını, işyerinin elinden zorla alındığı iddiasında bulunduğuna yer verildi. İddianamede, işyerinin İnan Y.  tarafından Remzi Erşahin'e resmen devredildiğine ilişkin resmi kayıtlar bulunduğu ifade ve tespitleri de belirtildi.

Olay yerinde 4 tabanca ve 1 makineli tabanca ile bunlara ait 94 mermi bulunduğu, olay yerinde bulunan 5 kovanın ve 3 deforme mermi çekirdeğinin ele geçen silahlardan atılmamış olduğu, yine ölenlerden Halil Ulutaş'ın cesedinden çıkan mermi çekirdeklerinden 2'sinin  yanı sıra ismail Artuç'un cesedinden çıkarılan 2 deforme olmuş çekirdeğin de eldeki silahlardan atılmadığına ilişkin balistik inceleme bilgileri de iddianamede yer alırken, bu durum olayla ilgili kayıp silahlar olduğunu ortaya koydu.

Olayda silah kullanmakla suçlanan sanıkların ise, ölümle sonuçlanan olayda silahı kendilerinin kullandığı suçlamasını kabul etmediklerine ilişkin ifadelerin yer aldığı iddianamede tutuklu sanık İnan ile firari karısı Hülya Y.'nin, işyerini Remzi Erşahin'den geri almaları konusunda Selim K.'yi azmettirdikleri öne sürüldü.

İddianamede tutuklu sanık Mehmet A. (39) İsmail Artuç’u öldürmek iddiasıyla müebbet hapis cezası, Seda B., Mehmet T. ve Mehmet A.’yi öldürmeye teşebbüs suçundan da ayrıca 3’kez cezalandırılması talep ediliyor.

Tutuklu sanık Mehmet T., (28) hakkında Remzi Erşahin, Halil Ulutaş ve İsmail Artuç’u kasten öldürmek suçundan 3’kez müebbet hapis cezası, Mehmet A.’ıy kasten yaralamaya teşebbüs suçundan cezalandırılması, Birden fazla kişi ile birlikte silahla yağma suçundan 15 yıla kadar hapis ile cezalandırılması talep ediliyor. 

Tutuklu sanıklar Mehmet A. (40), Seda B. (34), Selim K. (39), Bayram İ. (30), Cumali K. 29), Fatih S. (41), Halil K. (33), İsra Ebru K. (24), Mücahit A. (25), tutuksuz sanıklar Çetin K. (45), Kenan O. (29) ve Mustafa K. (30) hakkında Remzi Erşahin ve Halil Ulutaş’ı kasten öldürmek suçundan 2’şer kez müebbet hapis cezası, Mehmet A.’yı kasten yaralamaya teşebbüsten ayrı ayrı cezalandırılması ve Birden fazla kişi ile birlikte silahla yağma suçundan 15’şer yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları talep ediliyor.

İddianamede tutuklu sanık Şinasi A. (41) hakkında ise Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme veya Değiştirme suçlarından 5 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. 

İddianamede 1 sanık hakkında 1’kez kasten öldürmek suçundan müebbet hapis, 1 sanık için kasten adam öldürmek suçundan 3’kez müebbet hapis, 12 sanık için kasten adam öldürmek suçundan 2’şer kez müebbet hapis ve 2 sanık içinde adam öldürmeye azmettirmek suçundan 2’şer müebbet hapis cezası talep ediliyor. 

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

17 sanık hakkında, "Kasten öldürme", "Kasten öldürmeye teşebbüs", "Birden fazla kişi ile birlikte silahla yağma", "Kasten öldürmeye ve birden fazla kişi ile birlikte silahla yağmaya azmettirme", "Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçlarından müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezaları talep edildi. 14’ü tutuklu, 1'i firar, 2’si tutuksuz olmak üzere toplam 17 sanık hakkındaki davanın 2023 Ocak ayında görüleceği öğrenildi.

KAYNAK: malatyahaber.com / malatyayenises.com

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar