SON DAKİKA

Kuzey Çevre Yoluna Asgari 1 Emekli Maaşı Kadar Ödenek... Onbin Lira!..

Kuzey Çevre Yoluna Asgari 1 Emekli Maaşı Kadar Ödenek... Onbin Lira!..
A- A+
Reklam

Toplam 53,5 km. olarak planlanan ve 2023 yılı sonunda tamamlanacağı söylenmesine karşın,  ancak 32 kilometrelik bölümü tamamlanan, geçtiğimiz günlerde de önceki müteahhidinin işi bırakması nedeniyle müteahhidinin değiştiği, çalışmalara 2024 Ocak ayından itibaren kaldığı yerden devam edeceği açıklanan Kuzey Çevre Yolu'na, 2024 yılında ayrılan ödeneğin sadece 10 bin TL (Onbin lira) olması şaşkınlığa yol açtı.

PROJE TUTARI 3 MİLYAR 360 MİLYON, 2024  ÖDENEĞİ 10 BİN TL!..
Ulaştırma yatırımlarına ilişkin 2024 yılı ödenekleri Resmi Gazete'de yayınlanırken, yılan hikayesine dönen Malatya Kuzey Çevre Yolu yapımı için konulan 10 bin TL yıl ödeneği şaşkınlık yarattı.

Proje tutarı 3 milyar 360 milyon TL olan, geçtiğimiz yıl sonuna kadar da 1 milyar 707 milyon TL harcandığı belirtilen Kuzey Çevre Yolu için ayrılan 2024 ödeneğine karşın, yolun 2027 yılında bitirileceğiyle ilgili bilgi de şaşkınlığa yol açtı.

ÇALIK 2023 YILI SONU DERKEN, TÜFENKCİ VE BABACAN İSE..
AK Parti'nin eski milletvekili Öznur Çalık, 9 Ocak 2023'te yaptığı açıklamada, 53,5 km.'lik Kuzey Çevre Yolu'nun 32 kilometrelik bölümünün tamamlandığını, yolun yıl sonuna kadar bitirileceği iddiasında bulunmuştu.

Çalık'ın açıklamasından sonra yolun yapımıyla ilgili herhangi bir yoğun çalışma gözlenmezken, geçtiğimiz Aralık ayında Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nu ziyaret eden AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, "Kuzey Çevreyolu’nun müteahhidinin değişmesi ve yeni ikmal ihalesinin yapılması görüşüldüğü, bakan tarafından en kısa sürede işe başlanılması talimatı verildi." bilgisini paylaşmış, bu paylaşımla, müteahhidin değiştiği anlaşılmıştı.

Aynı günlerde bakanı ziyaret eden bir diğer AK Parti Milletvekili olan Abdurrahman Babacan da, "Şehirde uzun zamandır yapımına devam edilen Kuzey Çevre Yolu projesinin bütün unsurları ve yan bağlantı yollarıyla tamamlanması noktasındaki hususları detaylıca konuştuk. Çalışmalar kaldığı yerden Ocak ayı itibariyle hızla başlayacak. Kuzey Çevre Yolu, bakanlığın öngörüsüne göre 2025 yılı itibarıyla bütün bağlantı yolları ve her donatısıyla tamamlanmış ve hizmete girmiş olacağını ifade etti." açıklamasını yapmıştı.

Bu yol ile ilgili yapılan açıklamalar, kamuoyuna iletilen bilgiler ve tamamlanma tarihlerine ilişkin çelişkilerin yanı sıra, 2024 yılında çok düşük ödenek ayrılması, "Bu yol daha onlarca yılda bitirilemez" yorumlarına neden oldu.

DİĞER YOL ÖDENEKLERİ.. NEMRUT YOLUNA DA BİN TL!.


Öte yandan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Malatya il sınırları dahilindeki bazı yatırımları için ayrılan, Nemrut Dağı Turistik Yolu için 1000 TL (Bin lira) da dahil diğer ödenek miktarları da 2024 yatırım programında şöyle yer aldı:

Elazığ-Malatya Bölünmüş Yol BSK 220 milyon TL, 
Malatya-Gölbaşı Bölünmüş Yol BSK 700 milyon TL
Pütürge-Doğanyol Karayolu 50 milyon TL
Kuluncak-Hekimhan Karayolu 40 milyon TL
Adıyaman-Yeşilyurt-Malatya Karayolu 180 milyon TL
Malatya-Gölbaşı Karayolu 180 milyon TL
Malatya-Gölbaşı Karayolu Erkenek Karanlıkdere  180 milyon TL
Beylerderesi Köprüsü 26 milyon TL
Tohma Köprüsü 24 milyon TL
Nemrut Dağı Turistik Yolları Bin TL.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

  • Yılmaz (1 ay önce)
    Akp den başka ne beklenirki 30 yılda zor karar verildi kuzeyde mi goturelim guneydemi ancak karar verdik 60 yılda yapılmasida gayet normal durmak yok koşmaya devam
    0
    0
    Yanıtla
Reklam
Çok okunanlar