SON DAKİKA

Malatya Heyeti Kırgızistan Tarihine Yazıldı

Malatya Heyeti Kırgızistan Tarihine Yazıldı
A- A+

Malatya İnönü Üniversitesi, Kırgızistan tarihinde ilk kez canlı vericili karaciğer naklinin gerçekleştirilmesine imza atarak, Asya’da sağlık alanında tarih yazdı.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Adil Başkıran, Karaciğer Nakli Enstitüsünden Prof. Dr. Volkan İnce, Doç. Dr. Barış Sarıcı ve Doç. Dr. Duygu Demiröz ile nakil ekibinde yer alan hemşireler Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e giderek, İnönü Üniversitesi’nde karaciğer nakli eğitimi verilen Kırgızistanlı ekip ile ülkedeki ilk canlı vericili karaciğer naklini gerçekleştirdiler.

Bişkek’te hizmet veren Kırgız Türk Dostluk Hastanesinde gerçekleştirilen karaciğer nakli ile İnönü Üniversitesi, Kırgızistan sağlık tarihine geçti. 

-“Kırgızistan tarihinde ilk kez canlı vericili nakil”

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “İnönü Üniversitesinden Tarihi Başarı: Kırgızistan'da ilk karaciğer nakli yapıldı. Heyetimiz 10 Haziran'da, Bişkek’te Kırgızistan tarihinde ilk kez canlı vericili karaciğer nakli gerçekleştirdi. 11 Haziran'da ikinci canlı vericili karaciğer naklini başarıyla tamamladı” dedi.

-“Tarihi operasyon İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli ekibinin üstünbaşarısıdır”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızalay şu bilgileri verdi, “Bu tarihi operasyonlar, İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli ekibinin üstün beceri ve özverisi sayesinde gerçekleşmiştir. Ayrıca, son iki yıl içinde İnönü Üniversitesinde eğitim alan 74 Kırgız doktor ve sağlık personelinden Bişkek’te olanlar da nakil ameliyatlarında hazır bulundu. Ameliyatlar, İnönü Üniversitesi, Kırgızistan Sağlık Bakanlığı ve Bişkek Büyükelçiliğimiz ile yaptığımız iş birliği çerçevesinde ülkemizin Bişkek’te hizmet veren Kırgız Türk Dostluk Hastanesinde gerçekleştirilmiştir.  Kırgız halkı için büyük bir dönüm noktasıdır.” İfadelerini kaydetti.

-Ekibine özel teşekkür etti

Rektör Prof. Dr. Kızılay son olarak şunları söyledi, “Heyetimizde yer alan Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Prof. Dr. Adil Başkıran, Prof. Dr. Volkan İnce, Doç. Dr. Barış Sarıcı, Doç. Dr. Duygu Demiröz, nakil hemşireleri Emine Erik ve Ece Taştan olmak üzere tüm ekip arkadaşlarıma ve ev sahibi Kırgızistan Sağlık Bakanlığı’na teşekkür ederim. Bu önemli başarı, sadece İnönü Üniversitesi’nin değil, aynı zamanda Türkiye'nin sağlık alanındaki yetkinliğini ve liderliğini de bir kez daha gözler önüne sermektedir. Gelecekte de bu tür başarıları artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz.

-YÖK Başkanı, “Kırgızistan’da büyük bir başarıya imza attıldı”

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ise, “Karaciğer ve kök hücre naklinde dünyaca ünlü markamız olan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi sağlık ekibimiz Kırgızistan’da büyük bir başarıya imza attı ve Kırgızistan tarihinde ilk kez canlı vericili karaciğer nakilleri gerçekleştirdi. Bu önemli başarı, sadece üniversite hastanemizin değil aynı zamanda Türkiye'nin sağlık alanındaki yetkinliğini ve liderliğini de bir kez daha gözler önüne serdi. Tüm hocalarımızla ve sağlık ekibimizle iftihar ediyoruz. Yükseköğretim Kurulu olarak üniversite hastanelerimizin başarılarıyla Türkiye sınırlarını aşarak tüm dünyaya hizmet sunması için destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

malatyayenises.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar