SON DAKİKA

“Malatya’da son 1 ayda sadece 2 fabrikadan bin 500 işçi işten çıkarıldı”

“Malatya’da son 1 ayda sadece 2 fabrikadan bin 500 işçi işten çıkarıldı”
A- A+

Saadet Partisi Malatya İl Başkanı Mustafa Canbay, “Malatya’da son bir ay içinde sadece iki fabrikadan bin 500’ e yakın işçi işten çıkarıldı. Diğer çalışan işçilerde de her an işten çıkarılma korkusu yaşanmaktadır. Hükümet bu duruma derhal el atmalı ve bu işe çözüm bulmalıdır.” dedi.

Saadet partisi Kasım aylı divan toplantısı partini il binasında gerçekleştirildi. 

-“Malatya’da riskli durumda birçok yapımız bulunmaktadır”

 Açılışta konuşan Saadet Partisi Malatya İl Başkanı Mustafa Canbay “Düzce’de meydana gelen ve Ankara'nın batısından itibaren birçok ilimizde hissedilen deprem hepimizi endişelendirdi. Ne kadar uyanık olmamız gerektiğini, ne kadar hazırlıklı olmamız gerektiğini bizlere bir kez daha hatırlattı. Başta yaralılar olmak üzere tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu vesile ile bir kez daha belediyelerimize ve yetkililerimize seslenmek istiyorum. Malatya 1. Derece deprem bölgesi ve Malatya’da riskli durumda birçok yapımız bulunmaktadır. Lütfen önlem alalım ve bu yapılarla ilgili gerekirse meclis karaları ile bu binaların yenilenmelerini sağlayalım. İleride dizlerimize vurmadan bu tedbirleri şimdiden alalım.” dedi.

-“Sadece 2 fabrikadan bin 500 işçi çıkartıldı”

Canbay şunları söyledi, “Malatya’da, ekonomik krizle birlikte çoğunluğu tekstil sektöründe olmak üzere işçi çıkarımları yaşanıyor. Diğer şehirlerde de toplu işten çıkarılma haberleri geliyor. Malatya’da tekstil sektörü için Organize Sanayi Bölgesinde 30 bin civarında işçi var ve bunların büyük çoğunluğu tekstil sektöründe çalışan kişiler. Antep, Malatya, Urfa, Maraş gibi illerde yoğun işten çıkarılmalar yaşanıyor.  Malatya’da son bir ay içinde sadece iki fabrikadan bin 500’ e yakın işçi işten çıkarıldı. Diğer çalışan işçilerde de her an işten çıkarılma korkusu yaşanmaktadır. Hükümet bu duruma derhal el atmalı ve bu işe çözüm bulmalıdır. Kışa girerken, ısınma masrafları ile birlikte bir de işten çıkarılmalarla bu arkadaşlar ciddi mağduriyete düşecektir.”

Canbay, “Bu arada İstanbul ve Ankara da AKP ve MHP meclis üyelerinin oylarıyla su faturalarında %50’lere varan indirimler ile yani yıldaki su ücret artırımında küçük artışların yaşandığını görüyoruz. Aynı duyarlılığı biz Malatyalılar olarak Malatya Belediye Meclis Üyelerinden de bekliyoruz. Malatya halkının buna layık olduğuna inanıyoruz. Ekonomik krizle boğuşan hemşerilerimize bir nebze nefes aldıracak bu uygulamanın ivedilikle hayata geçeceği inancımız tamdır” ifadelerini kaydetti.

https://www.youtube.com/@malatyayenises

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.