SON DAKİKA

Malatya'nın Hükümet Konağı da Artık Yok!...

A- A+

Malatya’daki Cumhuriyet döneminin ilk betonarme eserlerinden birisi olan Malatya Hükümet Konağı  6 Şubat depremlerinde ağır hasar görmüş olması nedeniyle yenisi aynı şekilde yapılmak üzere tamamen yıkıldı.

Malatya kent merkezinin oluşturulmasının en önemli projelerinden biri olarak inşa edilen ve 1 Eylül 1941 yılında düzenlenen törenle açılışı yapılan, kent halkının 'Hükümet Konağı' olarak adlandırdığı Valilik binası, 6 Şubat 2023 günü 04.17'de meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki ilk depremde orta hasar almış, aynı gün 13.24'te meydana gelen, Vali Hulusi Şahin ile bazı milletvekilleri ile diğer yerel yöneticilerin toplantı halinde iken yakalandığı ikinci depremde ise ağır hasarlı duruma gelmişti.

Valilik binası, yapılan teknik incelemelerin ardından 'ağır hasarlı- oturulamaz' raporu üzerine boşaltılmış, Valilik ile bazı birimler İstasyon Virajı'ndaki İMKB Kız Meslek Lisesi ve Büyükşehir Belediyesi karşısındaki belediyeye ait binaya taşınmışlardı.

Hükümet Konağı'nın yıkılarak, aslına uygun şekilde yeniden inşa edilmesi işlemini Kültür ve Turizm Bakanlığı üstlenmiş, yıkım ve yeniden inşa ihalesini, 174 milyon TL teklif veren ve İstanbul'da en son Rami Kütüphanesi restorasyonunu da yapan ABMA İnşaat Restorasyon Firması kazanmıştı.

Betonarme ve Malatya’da Orduzu briketi olarak bilinen ocakta pişmiş kırmızı briket ile yapılan Malatya Valilik binasının ana binası tamamen yıkıldı.  

Valilik binasının etrafına konan inşaat güvenlik korkuluklarına “Malatya Hükümet Konağı Rekonstrüksiyon İşi. Bu Eserin restorasyon çalışmaları T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülmektedir” ifadeleri yer aldı. İnşaat güvenlik korkuluklarına Hükümet Konağının eski fotoğrafları ile binanın kat planlarına ait çizimlerde yer alıyor.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar