SON DAKİKA

"Betoncu" başkandan vatandaşa skandal deprem suçlaması...

A- A+
Reklam

Daha önce 'sahte' UNESCO ödülü ve Yeşilyurt Belediyesi'nin kurumsal kimliğinin kullanılarak yurt dışına Malatyalı olmayan ve götürüldükleri Almanya'dan geri dönmeyen 100'e yakın kişinin belediyenin bir projesi kapsamında gönderildiği sahte organizasyonundan dolayı suçlanmasına rağmen, ilginç bir şekilde idari ve adli soruşturmalarda, bir grup başka sorumluyla birlikte şimdilik paçayı kurtaran Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar  yeni bir açıklamasıyla gündeme geldi. 

İnsan kaçakçılığı olayında 'sanık' olması gerekirken 'tanık' konumuna getirilen, depremde Yeşilyurt bölgesindeki bazı bölgelerin yanlış imarı ve kendi döneminde yaptığı inşaatların ağır hasar görmesiyle bir kez daha gündeme gelen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın, geçtiğimiz günlerde Belediye Meclis toplantısında, hasarlı binaların sorumlusu vatandaşların, inşaat sırasında dökülen betonu sulamamalarının yıkıma yol açtığı yolundaki sözleri dikkat çekti.

Belediye olarak yaptırdıkları ve depreme dayanıklı olduğu iddiasıyla pazarladıkları Yeşil Topsöğüt Konutlarını bile vatandaşa satıldıktan 6 ay sonra ilk depremde ağır hasar gördüğü ve sınırları içindeki denetim ve kontrolünde bulunan yeni binaların bile yıkıldığı ve kullanılmaz hale geldiği, depremde en büyük hasarın meydana geldiği Yeşilyurt Belediyesi’nin eski imar komisyonu başkanı, sonra imardan sorumlu başkan yardımcısı ve en son belediye başkanı olan Mehmet Çınar, depremde yıkılan binaların aslında vatandaşın betonu sulamamasından kaynaklandığını iddia etti.

Malatya Busabah Gazetesinin kaydetmiş olduğu video kaydına göre; Yeşilyurt Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı toplantısında Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ilginç açıklamalarda bulundu.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın Yeşilyurt Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısında, “Zamanında çok çok daha iyi araştırmalar yapılsaydı, çok daha az katlar verilseydi, çok daha işçilikle ilgili detaylı inceleme ve araştırmalar yapılmış olsaydı,…” ifadelerini kullandığı görülüyor.

Mehmet Çınar, 2009 -2014  yılında Malatya Belediyesi Meclis üyesi, 2014 yılından itibaren 4 yıl süreyle Yeşilyurt Belediyesi’nde imardan sorumlu belediye başkan yardımcısı olarak görev yaparken, 2018’den beri de Belediye başkanı olarak görev yapıyor.  

Zemini uygun olmayan bölgeye yüksek kat izni verilmesi, projelerin denetlenmemesi nedeniyle büyük hasar gören Yeşilyurt'un halen görevine devam eden belediye başkanı Mehmet Çınar’ın konuşması şöyle:

“Yeşilyurt’ta en çok etkilenen ilçeler arasında, sizlerin de malumu. Zamanında çok çok daha iyi araştırmalar yapılsaydı, çok daha az katlar verilseydi, çok daha işçilikle ilgili detaylı inceleme ve araştırmalar yapılmış olsaydı, bazı şeyleri bizde duyuyoruz ama, şimdi belediyede biziz, kontrol edende biziz, imalatları yapanda biziz, takip edende biziz, kendimizi toplum olarak belki ÇEK etmemiz gerekiyor. Daha böyle iş ahlakımızı, işlerimizle ilgili çalışmalarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor.”

Vatandaş betonu sulamamışmış, ondan olmuş!


Son dönemde Malatya’nın büyüyen  en büyük beton santrali ve gaz beton imalatının ailesine ait şirketler olduğu bilinen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın Yeşilyurt Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısında, kalitesiz yapıların vatandaşın betonu sulamamasından kaynaklandığını açıklaması dikkat çekti.

Çınar’ın bu konuda da, “Her şey tamam, ama insanlar betonu sulamamış. Bunun suçlusu kim? Kendi oturduğu, kendi ailesiyle oturduğu betonunu bile insanlar sulamamış. Bunu bir yerlere dayandırmamız, birilerini suçlamanın bir anlamı yok. İşte genel anlamda bence böyle bir toplumsal bir sorun olarak da belki gündem yapabiliriz.” dediği bildirildi.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar