SON DAKİKA

Mülteciler için Malatya Hukuk Kliniği Açıldı

Mülteciler için Malatya Hukuk Kliniği Açıldı
A- A+

Türkiye Barolar Birliği ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosu (UNHCR) işbirliğinde “Türkiye’de Mülteci, Sığınmacı ve Geçici Koruma Altındaki Kişilerin Adalete Erişimlerinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında herhangi bir hukuki uyuşmazlığa taraf olan uluslararası koruma başvuru sahibi, statü sahibi ve geçici koruma altındaki kişilerin, nitelikli hukuki yardıma erişimlerinin sağlanması amacıyla kurulan Malatya Hukuk Kliniğinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Açılış törenine; Vali Hulusi Şahin, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Türkiye Barolar Birliği Başkanı R. Erinç Sağkan, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Umut Yalçın Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Müzeyyen Yıldırımoğlu, Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Ömer Mete, Malatya Baro Başkanı Onur Demez, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İl Jandarma Komutanı Albay  Ercan Altın, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Avukatlar ve STK temsilcileri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Vali Şahin, “Dünya kaotik bir dönemden geçerken insanlık ailesinin şerefli ve eşit vatandaşlarına dünya ülkelerinin nasıl davrandıklarını tarih yazacaktır. Bu sınavı ülkemiz yüksek bir puanla geçiyor. Acaba modern dünyanın diğer ülkeleri tarih önünde bu sınavı geçebiliyorlar mı bunu kendilerine sormak gerekir. Bizler büyük bir ülke olmanın, büyük bir medeniyet olmanın gereğini yıllardır yapıyoruz. Bugün bu hukuk kliniğinin beşincisini Malatya'da açarak da bunun örneklerini vermeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı

Vali Şahin, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak istihdama katılma, sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanma konusunda göçmenleri kendi vatandaşlarımızdan ayırmıyoruz. Elimizden geleni fazlasıyla yapıyoruz. Modern dünyanın da bu yükü paylaşmasını bekliyoruz.” dedi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc açılışta şöyle konuştu; "Türkiye, 2014'ten beri dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan ülke olarak uluslararası camiadan da yük paylaşımı noktasında gerekli desteği görmelidir. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği olarak uluslararası camianın bu desteği Türkiye'ye sağlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Sağladığı uluslararası koruma ve kapsamlı sosyal uyum programı ile yarattığı fark için Türkiye'ye teşekkürler."

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, "Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Malatya Hukuk Kliniği ile 5. kliniğimizi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Kilis ve Malatya illerimizde kurulan hukuk kliniklerimizle hukuki bilgilendirme, farkındalık arttırma ve meslektaşlarımıza yönelik bilgi ve deneyim paylaşımı ve benzeri hizmetler yürütmekteyiz." ifadelerini kaydeti.

Malatya Bara Başkanı Onur Demez, "Kırılgan bir gurup olan ve şehrimizde yaşayan sığınmacıların Malatya'da baro ve adli yardım vasıtasıyla adalete erişiminin güçlenmesi ve avukatlarımızın bu süreçte etkin rol almasının baromuz için önemli bir gelişme olduğunu belirtmek istiyorum." dedi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar