SON DAKİKA

Ödüllü Genç Bilim Adamı Balaban; “Akademisyen olacağım”

A- A+

Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması'nda Türkiye'YE 16 yıl sonra ilk kez birincilik ödülünü getiren Malatyalı Öğrenci Feridun Balaban, “Ben ileride akademisyen olmak istiyorum, araştırma yapmak istiyorum, insanların hayatına dokunan işler yapmak istiyorum.” dedi.

 

34 ülkenin 114 projeyle katıldığı ulusal koordinasyonunu TÜBİTAK'ın üstlendiği Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması'nda Türkiye 16 yıl sonra ilk kez birincilik ödülü aldı.

 

Malatya TED Koleji ve BİLSEM öğrencisi Feridun Balaban, fizik alanındaki Fotovoltaik Hücre Yapımı projesiyle hem birincilik hem de Wolfram (VOLFREM) özel ödülünü kazandı. Böylece Türkiye’nin 2005 yılından beri katıldığı bu yarışmada ilk kez birincilik ödülü başarısı sağlandı.

 

Türkiye’ye birincilik ödülünü kazandıran 18 yaşındaki genç bilim adamı Feridun Balaban, İstanbul’da düzenlenecek olan TEKNOFEST’te 2 projesini sunacak.

 

 

Balaban, daha önce ise aynı proje ile  ABD’de düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Yarışması’nda (ISEF) SPIE özel ödül kategorisinde birinciliği elde etmişti.

 

-“Bu ödül ilk kez Türkiye’ye geliyor”

Genç Bilim Adamı Feridun Balaban,  “Bu ödül ilk kez Türkiye’ye geliyor, o yüzden ayrıca bir önemi var. Mutluyum. İlk duyduğumda TÜBİTAK’tan bir yetkili haber verdi. Oradan haberim oldu. Baya bir şaşırdım, ilk önce dedilerki, ‘Bir ödül almışsınız’ dedi. ‘Her halde ufak bir ödül’ dedim. Daha sonra baktım birinci olmuşum. Büyük ödülde birinci olmuşum, çok mutlu oldum. Baya bir bağırdım, annemin yanına filan gittim, öyle oldu.”

 

-Üniversite eğitimi için Almanya’ya gidiyor

Üniversite eğitimi için Almanya’ya gideceğini açıklayan Genç Bilim Adamı Feridun Balaban, “-Liseyi bitirdim, üniversite içinde Almanya’daki Leipzig üniversitesine gideceğim, fizik okuyacağım. Üniversitenin daveti ve kabulü üzerine gidiyorum. Üniversiteyi ilk önce bir araştırdım, beğendim, 1409 yılında kurulmuş.” Dedi.

 

-Arkadaşlarına tavsiyeler…

Lise öğrencisi yaşıtları için projeler için  tavsiyelerde bulunan Balaban, “Araştırma projeleri yapmak çok fazla zamanınızı alıyor. O yüzden yapabiliyorsanız 9. ve 10. Sınıfta yapın. Üniversiteye hazırlık döneminde yapmayın, bunların hepsinin size çok fazla katkısı oluyor, Okulda teorik bilgi öğreniyorsunuz, bu projelerle o bilgileri pratiğe geçiriyorsunuz.  Daha önce hiç fark etmediğiniz yanları fark ediyorsunuz. O yüzden çok önemli.”

 

-“İnsanların hayatına dokunan işler yapmak istiyorum”

“Ben ileride akademisyen olmak istiyorum, araştırma yapmak istiyorum, insanların hayatına dokunan işler yapmak istiyorum.” Diyerek hedefini anlatan Genç Bilim Adamı Feridun Balaban, ödül aldığı projeyi de şu şekilde anlattı, “Projenin amacı güneş enerjilerinin verimini arttırmak. Güneş panelinin aynı alanda daha fazla elektrik enerjisini üretmesini sağlamaktı. Bunun için güneş enerjisi panelini üzerine elmas benzeri bir yapı kapladım. Biliyorsunuz elmas çok uzun bir sürede yüksek basınçta toprak altında karbondan kömürden oluşur. Bense bunu oda sıcaklığında atmosferik basınçta ürettim, yeni bir teknik geliştirerek. Bu sayede güneş panelinin üzerine elmas kapladım.”

 

-“Son yıllarda sadece 3 bin makale okudu”

Feridun Balaban’ın danışman öğretmeni Savaş Zafer Güler ise şunları söyledi, “Bu aslında bir günlük bir sonuç değil, biz uzun yıllardır Feridun ile çalışıyoruz. Yani Feridun ile 3. Sınıftan beri çalışmalarımız oluyor. Bu çalışmalarda Feridun hep gayretli. Şuana kadar son yılarda sadece 3 bin makale okuduğunu biliyorum. Gençlerin telefonları fotoğraflarla falan dolarken veya başka medya şeyleri ile,  Feridun’un telefonu makalelerle doluyor. Sürekli araştırıyor ve araştırmaktan yılmıyor ve inatla buna devam ediyor. Bence gençler için çok güzel bir model oldu ve karşılığını da alabildik bu çalışmayla. Feridun gelecekte bence bir Aziz Sancar olacak.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar