SON DAKİKA

Süryani Metropoliti Ürek'ten Vefa..

A- A+

Malatya'nın ‘ulu çınarı’ Araştırmacı- Yazar Celâl Yalvaç’ın Malatya Şehir Mezarlığında cenazesi toprağa verildikten sonra Adıyaman ve Çevre İller Süryani Kadim Metropoliti Melki Ürek, definden sonra dostluğu bulunan Celal Yalvaç'ın mezarına bir buket çiçek bırakarak, Yalvaç ailesine baş sağlığı diledi.

Mezara bir buket çiçek bırakan Adıyaman ve Çevre İller Süryani Kadim Metropoliti Melki Ürek şunları söyledi, “Merhum Celal Yalvaç, bilgili bir insan, Malatya’nın bir insanı. Malatya’yı doya doya yaşadı. Hatta bölgeyi doya doya yaşamış bir insan. Hepimiz için değerli bir kişiliğe sahipti. Celal bey değince bir mahalle sınırına sıkışmış bir insan değildi. O hem bölgesel, hem evrensel bir insandı. Böyle olduğu için biz buna çok sevindik. Merhum Celal Yalvaç ile tanışıklığımız var. Kitaphanesinde tanıştık ve orada ziyaret ettim. Celal bey 1960’lı yıllarda Mardin Süryani Kadim Metropoliti Merhum Mor Filüksinos Hanna Dolapönü ile tanışan bir insandı. Ve kültür üzerinde alışverişte bulunmuşlar. Yazışmaları vardı, mektupları vardı. Malatya civarında bulunan okunmayan bazı kitabeleri Merhum Metropolit Hanna Dolapönü ile mektuplaşarak bunların içeriğini, çevirisini sağlamaya çalışıyordu. Malatya’da kültüre büyük bir katkısı vardır.  Celal bey derya bir insandı, aynı zamanda onun büyük bir arşivi var. Tabi bu Mardin Metropoliti ile olan ilişkileri, Mardin Metropoliti ile ömrü boyuncu yazışmalarından sonra, vefat ettikten sonra, bu merhum Celal Yalvaç, merhum Dolapönü için dua ettiğini, ve kendi dili ile söylediği gibi, ‘Fatiha okuduğunu’ söylüyordu. O dostluğu hiçbir zaman unutmamıştır. Bizlerde bununla tanıştıktan sonra, deyim yerinde ise merhum  Celal beye hiç bir şey yapmadık, ama bir vefa borcu olarak bugün mezarının başındayız. Mor Filüksinos Hanna Dolapönü’nün temsili olarak bugün ben buradayım, ailesine, Yalvaç ailesine, Malatya’ya, bölgemize, medya dünyasına baş sağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin, Buraya gelip katılan başta hocaefendi olmak üzere  katılan herkese bu matemi paylaştıkları için teşekkür ederiz. Adıyaman ve Çevre İller Süryani Kadim Metropoliti olarak bugün buruda bulunmaktan dolayı son derece mutluyum. Bende bu yası, bu matemi sizlerle paylaşıyorum. Allah rahmet eylesin. Siz sağ olun, Allah sabır versin.”

Haberle İlgili Diğer Fotoğraflar

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar