SON DAKİKA

“Tarihi yok etmeyin, durdurun bu rezaleti”

“Tarihi yok etmeyin, durdurun bu rezaleti”
A- A+

Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay Akşahin, Arapgir ilçesindeki tarihi eserlerden birisi olan Taşköpürdeki restorasyonun aslına uygun yapılmadığını açıklayarak, “Taşköprünün restorasyona ihtiyacı yoktur, mevcut hali ile korunmaya ihtiyacı acil ve elzemdir. Bu nedenler ile Taşköprüde yapılan sözde restorasyon ve çalışmanın acilen durdurulması talep ediyoruz.” dedi.

Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay Akşahin, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kaydetti; “Arapgir Suceyin köyünde bulunan ve Arapgir'in en eski eserlerinden olan Taşköprü için yapılan restorasyona sert tepki gösterdi. "12.12.2014 tarih ve 188 sayılı karar ile kültür ve tabiat varlıkları tarafından 1.derece tarihi eser olarak tescil edilen Arapgir-Suceyin köyünde bulunan 2000 yıl önce Roma'lılar döneminde yapılan ve yaya yolu köprüsü olarak kullanılan Taşköprü sözde restorasyon adı altında beton ve sıradan aslına uygun olamayan taşlarla kapatılarak yok edilmeye çalışıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Taşköprünün tüm değerleriyle korunarak aslına uygun bir restorasyon beklerken, sadece adi restorasyon olan bir çalışma ile köprü yok edilmeyle karşı karşıya kalmış durumdadır. Taşköprünün restorasyona ihtiyacı yoktur, mevcut hali ile korunmaya ihtiyacı acil ve elzemdir. Bu nedenler ile Taşköprüde yapılan sözde restorasyon ve çalışmanın acilen durdurulması talep ediyoruz. Özellikle Malatya Valimizden tarihi değerimiz Taşköprünün yok olmasına ve yanlış restorasyona engel olmasını bekliyoruz. Konu ile ilgili şikayet ve talebiminiz başta kültür ve tabiat kurulu ve çekül vakfı olmak üzere ilgili tüm kurumlara iletilmeye başlanmıştır. Ayrıca Arapgir Kültür Derneği olarak mahkeme yoluyla yürütmeyi durdurma başvurusunu da birkaç gün içerisinde yapacağız. Yılda binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Taşköprü'ye sahip çıkacağız, yok edilmesine müsaade ettirmeyeceğiz. Tarihi yok etmeyin, durdurun bu rezaleti.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar