SON DAKİKA

TSO’ya İkinci Şok… Bakanlık da “Yeme İşinden” Çok Rahatsız Oldu

TSO’ya İkinci Şok… Bakanlık da “Yeme İşinden” Çok Rahatsız Oldu
A- A+

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü talimat yayınladı ve Organize Sanayi Bölgelerinin kesinlikle bakanlığa ve başka kurumlara Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu’nun yaptığı gibi kurum bütçesinden kamu kurumlarına hediyelik eşya ve yöresel yemek gönderilmemesi talimatını verdi. Bakanlık, ilk yazısında TSO’nun OSB Yönetiminde olmamasının bir hukuki sorun teşkil etmediğini bildirmişti. Öte yandan, Sadıkoğlu’nun bakanlıklara gönderildiğini iddia ettiği yemeklerin sadece faturalarının olduğu, ancak kimlere gönderildiğine dair resmi bir belge ve evrakın ise olmadığı iddia ediliyor.

 

TSO Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu ve Yönetimindeki Özcan Dündar’a yönelik Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptıkları Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki usulsüzlük iddialarının gündeme gelmesi ile ilgili süreç; yeni detay, iddia ve gelişmelerle devam ediyor.

 

 

-“OSB Bütçesinden bakanlığa ve kamu kurumuna hediye harcaması olamaz”  talimatı…

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü tarafından “OSB’lerin Hediye Göndermesi Hakkında” konu başlıklı bir yazı ile “Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşuna” talimat yazısı gönderilerek, Organize Sanayi Bölgelerin bütçesinden bakanlıklara veya başka kamu kurumlara kesinlikle hediyelik yeme-içme tarzındaki harcamalarının yapılmaması talimatı verildi.

 

 

-“Bakanlığımıza ve kamu kurumlarına hediye göndermeyin”

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu’na gönderilen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü’nün “Bakan adına” gönderilen talimat yazısında, “Bakanlığımızca yapılan inceleme ve denetimler de, Organize Sanayi Bölgeleri tarafından Bakanlığımıza ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına yöresel ürünler, yemek v.b. hediyelerin gönderildiği tespit edilmiştir. Bu çerçevede OSB Bütçesinden bu mahiyette harcamaların yapılmaması ve Bakanlığımız dahil tam kamu kurum ve kuruluşlarına hediye tarzındaki ürün ve ikramların gönderilmemesi konusunda tarafınızca hazırlanacak dağıtımlı yazı ile tüm OSB’lerin bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederim.” şeklinde talimat verildi.

 

 

-Fatura var, ama kimlere gitmiş belirsiz… Bu iş rüşvet kapsamına giriyor

TSO Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu’nun bakanlıklara gönderildiğini iddia ettiği yemeklerin sadece faturalarının olduğu, ancak kimlere gönderildiğine dair resmi bir belge ve evrakın ise olmadığı iddia ediliyor.  Sadıkoğlu’nun hediyelik yemekleri kamuoyuna açıkladığı şekilde bakanlıklara yada hangi kamu görevlilerine gönderdiğini ispat etmesi bekleniyor.

 

Bu arada, bakanlık yada resmi bir kurumdaki yöneticilerin yapmakla yükümlü ve sorumlu oldukları sözde işleri takip etmeleri için gönderildiği iddia edilen hediyeler Türk Ceza Kanunu’na göre “rüşvet” suçu kapsamına giriyor. Çünkü kamu görevindeki yöneticiler, sorumlu oldukları iş ve işlemleri yapmak için hediye isteyemezler, talep edemezler, kabul edemezler.

 

Malatya’da 40 yılı aşkın süredir OSB’nin olmasına rağmen ilk defa hediyelik yemek gönderme faturaları meselesi TSO Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu ve yönetimi döneminde kamuoyu gündemine geldi.

 

-Bakanlık  “TSO olamasa da OSB’de işler yürütülür”  demişti

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından gönderilen yazı da, Ticaret ve Sanayi Odası’nın Malatya 1. OSB Müteşebbis heyette üye bulundurmamasının bir hukuki sorun olmadığı belirtilmiş ve şu ifadelere yer verilmişti; “Müteşebbis heyetin toplantı yeter sayısının 8, karar yeter sayısının ise en az 5 olduğu göz önüne alındığında, TSO’yu temsil eden 4 üyenin eksikliğinin, müteşebbis heyetin toplanması ve karar almasına engel olmadığı düşünülmektedir.”

Malatya TSO, 40 yılı aşkın süredir ilk defa TSO Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu ve Yönetimi döneminde kendi haklarındaki usulsüzlük iddiaları kamuoyu gündemine gelince Malatya 1. OSB Mütevelli Heyetine isim bildirilmedi. TSO Meclis Üyeleri ise, üyelerin hak ve hukukunu korumak için bulundukları TSO Meclisi’nde  bu durumu sorgulamadı.

 

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar