SON DAKİKA

Vali Yazıcı, “TYP, kalıcı kamu personeli olmanın bir yolu değildir”

Vali Yazıcı, “TYP, kalıcı kamu personeli olmanın bir yolu değildir”
A- A+

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, “TYP yoluyla kalıcı kamu personeli statüsü verilmesi isteği; gerek yasalarımıza göre gerekse diğer mevzuatımıza göre olanaksızdır ve ayrıca diğer vatandaşlarımız açısından da adaletsizliğe sebep olacak bir istektir.  Zira TYP; kalıcı kamu personeli olmanın bir yolu değildir” dedi. 

Vali Ersin Yazıcı, beraberinde Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin ve TSO Meclis Başkanı Hakan Er ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, deprem sürecinde istihdam edilen Toplum Yararına Programlar(TYP) işçileri ile ilgili olarak değerlendirmede bulundu.

Vali Ersin Yazıcı’nın basın açıklaması şu şekilde: 

“Bildiğiniz gibi, 6 şubat asrın felaketinin ardından deprem bölgesinde yaraları hızla sarabilmek, vatandaşlarımıza geçici ve acil gelir desteği sağlayabilmek için attığımız adımlardan bir tanesi de işkur aracılığıyla başlatmış olduğumuz Toplum Yararına Programlar(TYP) idi.

TYP tanımı gereği; “afet, salgın, acil durum dönemlerinde ve diğer mücbir sebeplerde geçici olarak kamu hizmetlerinin desteklenmesi yoluyla özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak” üzere açılan programlardır. 

Tanımdan da görüleceği üzere typ; vatandaşlarımıza geçici gelir desteği mahiyetinde olup, TYP yoluyla kalıcı kamu personeli statüsü verilmesi isteği; gerek yasalarımıza göre gerekse diğer mevzuatımıza göre olanaksızdır ve ayrıca diğer vatandaşlarımız açısından da adaletsizliğe sebep olacak bir istektir. Zira TYP; kalıcı kamu personeli olmanın bir yolu değildir, bunun yolları kanunlarımızda açıkça belirtilmiştir. 

deprem bölgesinin yeniden ayağa kalkması için gerekenlerden bir tanesi de, çalışma hayatının ve işgücü piyasasının canlanmasıdır. 

Şu anda deprem bölgesinde ciddi bir ekonomik canlılığın başladığını ve özel sektörde, sanayide, ticari hayatta işverenlerin ciddi bir çalışan ihtiyacı olduğunu da görüyoruz.

Bu doğrultuda, özü itibariyle geçici hüviyette olan toplum yararına programlardan sözleşmeleri sona eren vatandaşlarımız; program bitimi neticesinde kısa mesaj yoluyla İŞKUR il müdürlüklerimize davet edilecektir. biten programlar için bu süreç hâlihazırda başlamıştır. buradan da tekrar çağrı yapıyor ve programı sonlanan vatandaşlarımızı İŞKUR il müdürlüklerine davet ediyorum.

Vatandaşlarımız işkur hizmetlerinden yararlandırılarak şartları tutanlar işsizlik ödeneği, işbaşı eğitim programı, mesleki eğitim kurslarına; çalışmak isteyenler özel sektörde  işlere hızlı bir şekilde yönlendirilecektir. bunu da OSB’ler, ticaret ve sanayi odaları ve diğer tüm olanakları kullanarak çözeceğiz. Bununla birlikte ilimizin yeniden ihtiyaç duyması halinde kamusal hizmetlerin desteklenmesi için farklı vatandaşlarımızın yararlanabileceği ve TYP kriterlerinin uygulandığı yeni TYP kontenjanı tahsisi de söz konusu olacaktır.  böylelikle sürdürülen hizmetlerde herhangi bir aksama meydana gelmeyecektir. Hep birlikte bu süreçten de alnımızın akıyla çıkacağımıza dair inancım tamdır.”

malatyayenises.com

malatyagazete.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

  • Beytülmal (2 hafta önce)
    Büyük çoğunluğu torpile dayalı alımlar olan tyP'-nin devam etmesi, kpss ye çalışan milyonlara zulüm ve dalalettir. Birde bu typ lilerin büyük çoğunluğu torpil yüzünden kamu dairelerinde hiçbir iş yapmadan (tabiki ekmeği ni helal ettiren ler var,)akşam mesailerini doldurmalarını bir bilebilseler KPSS'-ye çalışan yüzbinler kahırlarından ölürler. Kamu dairelerinde zaten haddinden fazla memur ve işçi var . Belediye açıkladı zati seçim sonrası bu ahvalı. Heralde kadrolu memur ve işçi lerde genel müdür memuru olurlar . Aman ya rabbi hazinenin parası doğru neden kullanılmıyor. Özel sektör olsa,fabrika olsa bırak typ li alımını hali hazırda bulunan memur ve işçi lerde ne yapar bilemiyoruz. Hangi ülke iş yapmayan vatandaşına 25 bin civarı maaş ve SSK yapar, ve bu iş yapmasan para kaznları en iyi dürüst typ liler bilir, çünki bir kısım dürüst azimli özverili tyP'-li çalıştı ama büyük kısmı da ben temizlik yapmam ben çay dağıtmam ben masalara layıkım, hiçbir şey yapmam diyerekten devletin hazinesine asalak olarak yapıştılar onu dürüst typ liler çok iyi bilir
    0
    0
    Yanıtla
Çok okunanlar