SON DAKİKA

Yeni rektöre, eski rektörün kumpası mı?

Yeni rektöre, eski rektörün kumpası mı?
A- A+

Yeni rektöre, eski rektörün kumpası mı?

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Rektörlüğüne ikinci kez atanmayan Aysun Bay Karabulut'un eşyaların büyük bir bölümü üniversitenin demirbaşı olan Malatya'da oturduğu villaya kendisi dönemine atanan İdari ve Mali İşler Daire Başkanının, yeni rektör Prof.Dr. Recep Bentli'nin talimatı olmamasına rağmen sadece güvenlik görevlisinin villaya girerek tespit yapma girişiminin ardından, evine izinsiz girildiği yolunda eski rektörün giriştiği provokasyon çabasının göreve birkaç gün önce başlayan yeni rektöre yönelik bir kumpas olduğu değerlendiriliyor.

Alınan bilgiye göre; Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğüne Eylül 2018’de Aysun Bay Karabulut’un atanması sonrasında Karabulut'ların Villa Kent'te oturduğu villa rektör konutuna dönüştürülüp kirası üniversiteden ödenmeye başlanırken, konut baştan aşağıya üniversite imkanlarıyla yeniden döşendi. Buranın malzemelerinin büyük bir bölümü yasal bir engel olmadığı için üniversitenin bütçesinden alınarak demirbaş olarak kaydedildi. Villanın önüne de bekçi kulübesi konularak, üniversite de görevli güvenlik görevlileri nöbet tutmaya başladı.

19 Eylül Pazartesi günü düzenlenmesi beklenen devir-teslim törenine “hasta olduğu” gerekçesiyle katılmayan Aysun Bay Karabulut’un villada kullandığı ve tüyü bitmemiş yetim hakkı olan kamu malı demirbaş malzemelerin bulunduğu villaya, Karabulut döneminde asaleten atayıp kadro verdiği  sayılı daire başkanlarından birisi olan, eski rektöre yakınlığıyla bilinen ve onun tarafından birkaç ay önce  İdari ve Mali İler Daire Başkanı yapılan A.U. bazı görevlilerle birlikte giderek, burada Aysun Bay Karabulut’un rektörlük görevinin bitmesine karşı halen “özel mülküm” dediği villasında bulundurduğu üniversite de kadrolu güvenlik görevlilerinin gözetiminde kapıyı açtırıp demirbaş sayımı ve tespiti yapmak istedi.

-“Hastaydı” devir-teslime gelmedi, ama kendi adamı villaya girince geldi…

“Hastayım” diyerek 19 Eylül Pazartesi günkü devir-teslim törenine katılmayacağını bildiren eski rektör Aysun Bay Karabulut, yaşanan olay üzerine “Özel mülküm olan villama girdiler” diyerek Ankara’dan Malatya’ya geldi.

Olayı kendisine yakın bazı internet sitelerinde 'eski rektörün evine baskın' diye haber yaptıran Aysun Bay Karabulut’un, bunu yeni üniversite rektörünün yaptırdığı iddiasıyla ortalığı ayağa kaldırdığı ve sürekli kullandığı bazı internet sitelerine bu yönlü haberler yaptırdığı gözlenirken, içeriye girerek tespit yapmaları yolunda talimat olmamasına rağmen eve giren ve kumpas olduğu değerlendirilen bu olaya yol açan İdari ve Mali İler Daire Başkanı A.U. hakkında yeni rektör Bentli tarafından soruşturma başlatıldı.

Görevi sırasında üniversitedeki yönetimde kara kutularından birisi olan ve asaleten daire başkanı kadrosu verdiği sayılı isimlerden birisi olan İdari ve Mali İler Daire Başkanı A.U.’nun, yeni rektörün görevindeki ilk günlerinde kendi başına giderek villada demirbaş tespiti çalışması yapmak istemesi, yeniden atanmadığı için büyük bir hazımsızlık sorunu yaşadığı bilinen eski rektörün buna dayanarak provokasyona girişmesi soru işaretlerine neden oldu. Normal şartlarda eski rektörün gelip demirbaş malzemeleri üniversiteye tutanak karşılığında teslim etmesi gerekirdi.

Öte yandan, “Özel mülküme girdiler” şeklinde açıklamalarda bulunan eski rektör Aysun Bay Karabulut’un “burası senin özel mülkünse üniversitenin kadrolu güvenlik elemanları senin özel mülkünde neden 24 saat bekçi olarak bekliyor?” sorusuna kamuoyu önünde yanıt vermesi bekleniyor.

 

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar