SON DAKİKA

"Yeni Sanayi Sitesinin TOKİ marifetiyle yürütülmesi çalışmaları sürüyor"

A- A+

"Yeni Sanayi Sitesinin TOKİ marifetiyle yürütülmesi çalışmaları sürüyor"

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Altay Kışlası alanı içerisinde yapımına başlanan yol, güvenlik duvarı ve hafriyat çalışmalarını yerinde inceledi.

İnceleme gezisine Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Noğay, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, Genel Sekreter Yardımcıları, ilgili daire başkanları ile şube müdürleri eşlik etti.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay çalışmalar hakkında bilgiler vererek, ”Malatya yeni sanayi sitesinin yapılması için Altay Kışlası için Milli Savunma Bakanlığı ile yaptığımız protokol gereği Altay Kışlası’nın içerisindeki binaların yapımı işi tamamlanmıştı. 2. kısım güvenlik duvarı, yol çalışmaları ve sanayi sitesi altyapı çalışmaları için yol çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda projemiz yaklaşık 10 milyon metreküp kazı, 10 milyon metreküp dolgu çalışmamız var. Değişik büyüklükte yaklaşık 2 bin 500 adet dükkan yapılacak. Şu an yol çalışmaları ve güvenlik duvarı çalışmaları başladı” dedi.

 

Yaklaşık 3 milyon metrekare alanın devir işlemleri gerçekleştirildi

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Altay Kışlası’nda yaptığı inceleme gezisinde, yaklaşık 3 milyon metrekarelik alanın devir işlemlerinin gerçekleştirildiğini söyledi. Başkan Gürkan Altay Kışlası’nda yaptığı açıklamada, “Malatya'nın sanayisi şehir içerisinde serpiştirilmiş bir durumda. Bu da şehirde hem erişim noktasında, hem ulaşım noktasında, hem kaliteli hizmet sunabilme noktasında, hem de servis ağlarının erişimi noktasında hakikaten büyük sıkıntı yaratıyordu. Ayrıca da şehir estetiği açısından da olumsuz bir görüntü arz ediyordu. Milli Savunma Bakanlığımız ve Tarım Bakanlığımızla yapmış olduğumuz protokoller çerçevesinde Yeni Sanayi Sitesi yapılması amacıyla Milli Savunma Bakanlığı'na tahsisli 1100 dönüm alan ile Tarım Bakanlığına tahsisli 1700 dönümlük mera alanı Belediyemize devredildi.

Öte yandan bu süreç içerisinde Yeni Sanayi Sitesinin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ marifeti ile yürütülmesi noktasında da çalışmalarımız devam ediyor. Öncelikle buranın altyapısının hazırlanması noktasında bir çalışma yapmamız gerekiyordu. Ana yolların, ara yolların, bağlantı yollarının ve kavşakların belirlenerek menfez gibi su geçişleri gibi diğer sanat yapıların yapılması noktasında buradaki çalışmalara yol asfalt daire başkanlığımıza vermiş olduğumuz talimatla çalışmalara başlanıldı.

Tabii bu çalışmalar devam ediyor. Burada gördüğünüz gibi milyonlarca metreküp hafriyat alınıyor. Dışarıdan görüntüsü çok hafif gibi görünse de bir taraftan menfezler, su geçişleri, diğer sanat yapıları yapılırken, bir taraftan da hafriyat ve yol çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Burası 75 metrelik bir yol buradan çevre yoluna bağlantı olacak bir yol. Oradaki Beylerderesi ile ileriki zamanda da organize sanayiye bağlanması noktasına gerekli çalışmalar ve planlamalar yapılmıştır.

İnşallah bu yolların bir an evvel ana hatlarıyla belirlenmesi sanat yapılarının neticelenmesi sonucunda da daha sonraki süreçte yapacağımız toplantılarda hangi sektörün hangi alanlara yerleştirilmesi noktasında yapmış olduğumuz planlar doğrultusunda ilgili muhataplarla gerekli istişare toplantıları yapılacak.

Bu toplantılar muhaceresi sonucunda yapılan planlama kesinlik kazanarak sonraki süreçte de yapım sürecine başlanacaktır. Malatya'mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar