SON DAKİKA

Yeşilyurt Belediyesinin Gri Pasaport Skandalı Ortağı DEM'den Aday Adayı Oldu

Yeşilyurt Belediyesinin Gri Pasaport Skandalı Ortağı DEM'den Aday Adayı Oldu
A- A+
Reklam

Yeşilyurt Belediyesi'nin, resmi kamu imkanlarının, bazı yönetici ve çalışanlarının da aracı edilip kullanılmasıyla sağlanan gri pasaportla (hizmet pasaportu), iki ayrı grup olarak yurt dışına gönderilen ve yurtdışına çıkarılma karşılığında organizatörlere para ödeyen 90 şahsın geri dönmemeleriyle ilgili ‘insan- göçmen kaçakçılığı’ skandalında olayın Almanya’daki bağlantısı olduğu iddia edilen Ersin Kilit, DEM Partisi’nden Karlıova Belediye Başkan Aday Adayı oldu.

17 Şubat 2020'de ve 17 Eylül 2020'de olmak üzere toplam 90 kişinin Yeşilyurt Belediyesi’nin sözde çevre projesi kapsamında  gri pasaport düzenletilerek Almanya’ya 'kaçırılması' ve bunların Türkiye’ye dönmemesi üzerine başlatılan “Göçmen Kaçakçılığı Soruşturması” kapsamında, Malatya- Yeşilyurt Belediyesi aracı kılınarak düzenlenen gerçek dışı beyanlarla ve belgelerle tamamı da Malatya'dan olmayan, doğu ve güneydoğu illerinden 90'ın üzerinde kişinin yurt dışına 'kaçırıldığı' belirlenmişti. Yeşilyurt Belediyesi tarafından Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği'ne kaydettirilerek yurt dışına çıkış işlemlerinin bir gereği tamamlanan, hiç birisi Malatya ve Yeşilyurt sınırları içinde yaşamayan, Bingöl ve Diyarbakırlı olan üyelerinin "Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek" adlı proje kapsamında Hizmet Damgalı Pasaport düzenlenerek Almanya'ya gönderilenlerin Türkiye’ye dönmemesine ilişkin yürütülen "gri pasaport skandalı" ile ilgili soruşturmada, insan kaçakçılığı’ skandalına ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı tarafından Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve belediyede görevli 3 kişi hakkında verilmiş olan “İdari Soruşturma İzni”ni, Danıştay 1. Dairesi, 3'e 2 oy çokluğu ile kaldırılmıştı. Danıştay kararında tüm sorumluluğun Valilikte olduğu ileri sürülmüştü. Ancak dosyadaki belge ve bilgiye göre; İlk kafiledeki 45 kişi için Valilik onayının olmadığının ortaya çıktı. Edirne 1. Asliye Ceza Mahkemesi yetkisizlik kararında hiçbirinin hizmet pasaportu almaya yetkili kişiler olmadıkları halde Yeşilyurt Belediyesi kullanılarak gri pasaport sağlanarak yurtdışına 2 grup halinde kaçırılan 90 kişi içindeki ilk grupta yer alan 45 kişi için “Valilik oluru” alınmadığı kaydedilmişti.

Tüm sanıkların şuanda tutuksuz yargılandığı ve haklarındaki yurtdışı yasaklarında bir önceki duruşmada kaldırıldığı Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesindeki davanın dördüncü duruşma  5 Şubat 2024 tarihinde yapılacak ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, tanık olarak dinlenecek. Bir önceki duruşmada tanık olarak dinlenilmesi için çıkartılan tebligatın Mehmet Çınar’a ulaşmaması üzerine Mahkeme hakimi, bu kez tebligatın Yeşilyurt Belediye Başkanlığı makamına gönderilmesine hükmetmişti. 

Skandalın Almanya’daki organizasyonu olmakla suçlanan Bingöl nüfusuna kayıtlı Ersin Kilit’in DEM Partisi’nden  Bingöl-Karlıova Belediye Başkan Aday Adayı olduğu bildirildi. Almanya’da yaşadığı bilinen Ersin Kilit’in adaylığı ile ilgili reklam çalışmalarında “İlçe Konseyi ile Karlıova’yı yeniden inşa edeceğiz” sloganını kullandığı görüldü.

Skandalla sonuçlanan organizasyonun Almanya ayağı olmakla suçlanan Ersin Kilit’in DEM Partisi’nden belediye başkan aday adayı olması, organizasyon ile yurtdışına kaçırılan kişilerin siyasi kimlikleri ile ilgili bir çok iddia ve ifadeleri de bir kez daha gündeme getirdi. 

Bu arada, sanık Ersin Kilit, davanın ilk duruşmasında mahkemede verdiği ifadesinde, gezi öncesi Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile Malatya’da makamında görüştüklerini anlatarak, şu ifadeleri ileri sürmüştü, “2019’un sonunda taziyemiz nedeniyle Bingöl’e gelmiştim. Ali Ayrancı’nın kahvehanesine takılıyordum. Burada Bekir Karakuş ile tanıştık. Bekir Karakuş, “Almanya’ya geldiğimizde bize yardımcı olur musun?” dedi. Ocak 2020’de bizi Malatya’ya davet etti. Belediye binasında üçüncü katta sağ tarafta belediye başkanının odasında bizi görüştürdü. Başkana beni, Almanya’da kendilerine yardımcı olacak kişi olarak tanıttı. Hatta başkan, kayınbiraderlerinin de Almanya’da olduğunu, kendisinin de yazın Almanya'ya geleceğini söyledi. Ben Almanya’dayken İsa Yumuk aradı, kendilerinin bir projesi olduğunu anlatarak, davetiye mektubu istedi. Bana telefonla Yeşilyurt Belediyesi tarafından içeriği yazılmış olan davetiye PDF’si gönderildi, bende imzalayıp, belediyenin resmi e-mail adresine gönderdim. Ben sadece gelenlerin otel masraflarını ödedim. Kimseye 40 bin Euro vermedim. 17 bin Euro verdim, ne az ne de fazlasını vermedim. Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın yanındayken, “Almanya gezisinin masraflarını karşılayacağım” diye bir şey söylemedim. Belediye çalışanları haricinde bana başka gidecek şahıslardan bahsetmediler. Ben, Yeşilyurt Belediyesi’ne herhangi bir bağışta bulunmadım. Ben bağış yapacaksam Bekir Karakuş’a ihtiyacım yoktur, kendim yaparım. Belediyeye bağış yapmadım. Almanya’daki gezide bisiklet firmasından Bekir Karakuş’un talebi üzerine Yeşilyurt Belediyesi’ne bisiklet bağışı yapılmış gibi göstermelik bir belge alıp verdim. Evrakta firma tarafından Yeşilyurt Belediyesi’ne “170 adet bisiklet bağışı yapılacağı” yazıyordu. Almanya’ya gelen ikinci kafile için ben herhangi bir davetiye göndermedim. Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile görüşürken, Bekir Karakuş’a “Bu işle sen ilgilen” demişti.”

Bu arada, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, hakkında haber yazan gazeteci Mahir Temur’un yıllar önce Gazeteci Hasan Cemal ile çekilen fotoğrafı ile daha önce Hasan Cemal’in daha önce PKK’lılarla çekilen fotoğrafını şahsi sosyal medya hesabından yayınlayarak, aleyhinde olan gazeteci terör örgütü destekçisi olmakla itham etmişti. 

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar