SON DAKİKA

Yine Yeşilyurt, Yine Çınar, Yine Skandal

AK PARTİNİN TÜM YÖNETİCİLERİ VATANDAŞIN ŞU AÇIKLAMASINI VİCDANLARINDA HİSSEDEBİLECEK Mİ; “Yeşilyurt Belediyesinin ilgili mühendisleri çok dikkatli kontrol eder diye biz evlerimizi Yeşilyurt Belediyesinden satın aldık.? Binanın her aşamasını kontrol etmesi gereken Yeşilyurt Belediyesinin başkanı, mühendisleri ve sorumlu müdürleri meğerki umurlarında bile değilmiş. Hep beraber elbirliğiyle bize ve çocuklarımıza bir mezar hazırlamışlar ve biz bunu yeni öğrendik.”

Yine Yeşilyurt, Yine Çınar, Yine Skandal
A- A+
Reklam

6 Şubat depremlerinde Malatyalılar can derdine düşenken, bu süreçte karısının memur olması için istisnai kadro çalışması yaptığı ortaya çıkan ve  Eski milletvekili Öznur Çalık’ın büyük destek verdiği bilinen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın “belediye başkanı” ve “İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı sıfatlarıyla sorumluluğu olduğu Yeşilyurt Belediyesinin yaptırdığı daha 5 yıllık  olan Yeşilköy-1 Konutlarında  10’ar katlı 2 Blok ağır hasırlı olduğu için patlayıcı kullanılarak yıkıldı. 

-Yeşilyurt Belediyesi’nin yaptırdığı 80 dairelik 2 blok ağır hasarlı diye yıkıldı 

Mehmet Çınar’ın 4 yıl “İmardan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı”, son 5 yıldan beride “Belediye Başkanı” olarak görev yaptığı Yeşilyurt Belediyesi tarafından yaptırılan Yeşilköy-1 Konutlarında iki bina patlatma tekniğiyle yıkıldı.

Malatya’da Bostanbaşı Mahallesi’nde ağır hasarlı binaların yıkımı sürüyor. Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Yeşilköy-1 Konutlarında iki bina patlatma tekniğiyle yıkıldı.

Yeşilyurt Belediyesi tarafından yapılan ve 2018 yılında teslim edilen 10 katlı, 80 dairenin bulunduğu iki binanın yıkımı için 300 kilo patlayıcı kullanıldı. 

Yeşilköy-1 Konutlarında oturan vatandaşlar, binanın yıkımı öncesi basın açıklaması yaptı. 

-Bütün birikimleri Yeşilyurt Belediyesinin çürük binasından dolayı giden vatandaşlar bakın ne diyor?

Site yöneticisi Bekir Elkoca, Malatya Yeşilköy Evleri-1 Konutları kat malikleri adına yaptığı açıklamada, “Pazarcık ve Elbistan depremleri sonunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gelen sorumlu mühendisler ve üniversitelerden gelen profesörler binamızın hasar tespiti sonucunda ağır hasarlı olduğuna karar verdiler. Bunlara sebep olanları Allah'a havale ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

-“Ne Allah korkusu ne de iş ahlakları varmış. Denetimlerini yapmadıkları gibi Binamızda Hırsızlık yapan müteahhitte de göz yummuşlar”

Elkoca, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Bilindiği üzere Yeşilköy Evleri-1 sitesinin bütün kat malikleri olarak 2019 yılında binamızdaki daireleri Yeşilyurt Belediyesinden satın aldık. Yani Projeyi hayata geçiren belediye başkanları Mehmet Çınar ve Hacı Uğur Polat'tan aldık. Ailelerimiz bu sitede mutlu ve huzurlu otursun diye Yeşilyurt Belediyesinden aldık. Biz çocuklarımıza, sevdiklerimize güvenli bir bina yapar diye Yeşilyurt Belediyesinden aldık. Yasa gereği belediyenin yaptırdığı binalarda yapı denetim firmaları da görev yapmaz. Yapı denetim firmalarının görevini Belediyenin kendi personellerinin yapması gerekir. Dolayısıyla sitemiz inşa edilirken; evlerimizin proje aşamasından, binaya dökülen betona kadar, sıvasından, çatıdaki son kiremit konulana kadar her adımını Yeşilyurt Belediyesinin ilgili mühendisleri çok dikkatli kontrol eder diye biz evlerimizi Yeşilyurt Belediyesinden satın aldık. Nerden bilebilirdik ki belediyenin mühendisleri bina yapılırken odalarından bile çıkmamışlar. Beton dökülürken binaya hiç gelmemişler. Demirler bağlanırken binamızı hiç denetlememişler. Binanın her aşamasını kontrol etmesi gereken Yeşilyurt Belediyesinin başkanı, mühendisleri ve sorumlu müdürleri meğerki umurlarında bile değilmiş. Hep beraber elbirliğiyle bize ve çocuklarımıza bir mezar hazırlamışlar ve biz bunu yeni öğrendik. Yazıklar olsun size sorumlular. Bu depremle anladık ki Belediye Başkanından Mühendisine kadar bu binanın her aşamasında sorumlu olanların, ne Allah korkusu ne de iş ahlakları varmış. Denetimlerini yapmadıkları gibi Binamızda Hırsızlık yapan müteahhitte de göz yummuşlar. İşin en acı tarafı da bizim binamızı yapan Müteahhit şuan devletimizin açtığı ihalelere girip TOKİ evleri yapmaktadır. Buradan ihbar ediyoruz. Sayın yetkililer lütfen sesimize kulak verin. Bizim 3 yıllık binamız ağır hasarlı ve bugün yıkılacak. Bu binayı yapan müteahhite iş vererek başka insanların da canını yakmayın. Lütfen bu caniyi devlet ihalesi vererek ödüllendirmeyin.”

AK Partili Yöneticiler ve Yeşilyurt Başkanlarının En Büyük Destekçisi Öznur Çalık; Hiç kimse, Yeşilyurt Belediyesine güvenerek sağlam zannederek satın aldığı evin çürük çıkması karşısında AĞLAYAN BU KADININ GÖZ YAŞLARINDAN DAHA KIYMETLİ DEĞİLDİR. 

-“Binamızın yapımından sorumlu Belediye başkanları Mehmet Çınar ve Hacı Uğur Polat lüks villalarında hayatlarını sürdürmeye, makamlarında oturmaya ve yeni projeler hayata geçirmeye devam ediyor.”

“Biz 25 yıllık birikimlerimizi bu evi almak için harcadık. Ancak şuan başımızı sokacağımız bir evimiz yok” diyen Elkoca, “Binamızın yapımından sorumlu Belediye başkanları Mehmet Çınar ve Hacı Uğur Polat lüks villalarında hayatlarını sürdürmeye, makamlarında oturmaya ve yeni projeler hayata geçirmeye devam ediyor. Ve daha acısı da binamızı yapan müteahhit de TOKİ ihalelerini almaya devam ediyor. Belediye Başkanlarımız, Bostanbaşı'nda tamamı birinci sınıf tarım arazisi olan bu bölgede hala yüksek katlı projeleri serbest bırakıyorlar. Her ne kadar, bu bölgede bina yüksekliğini sınırlayan bir meclis kararı olsa da, bu bölgelerdeki yapı yüksekliği halen serbesttir. Bu yaşananlardan anlıyoruz ki hırsızlık, liyakatsizlik, ciddiyetsizlik ve sorumsuzluk ödüllendiriliyor. Biz geleceğimizin yöneticisi olacak çocuklarımıza bu çelişkili durumu nasıl izah edelim? Deprem öldürmez, ama deprem politikasızlığı, ranta dayalı bilimsiz şehirleşme öldürür. Sağlam ve depreme dayanıklı yapılmayan binalar öldürür, alınmayan önlemler öldürür, yetersizlik/yetkinsizlik öldürür, bilime ve akla sırtını dönmek öldürür. Fayları belirleyip imar planını buna göre yapmamak öldürür” açıklamasını yaptı.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

10 yorum yapılmış

 • Mustafa (5 ay önce)
  Adalet olsa bu ülkede malatyada o kadar deprem suçlu yetkili yönetici iş insani varki vatandaşın mağdüriyetinden ziyade sçluları koruyan bir düzen var YÜCE ALLAHİM haklarımızı bunların burnundan fitil fitil getirsin
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Rauf (5 ay önce)
  Yeşilyurt Belediyesinin yaptırdığı Yeşil Topsöğüt evlerine sn. Çınar ağır hasardan, özel kişilerle- orta, hafif ve hasarsız raporu aldırdı. Kolonu patlamış, kirişi kaymış binaya (162/1 bloka) -orta hasarlı güçlendirilir- özel raporu aldırıp yıkımı mahkeme kararıyla durdurdu. Yıllarca sürecek mahkemeden dolayı, yıllarca deprem evlerinden hak sahibi olamayacağız. Bu durum karşısında Allah'-a havale etmekten başka elimizden gelen yok. Allah bildiği gibi yapsın.
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Scholar (5 ay önce)
  Bir malatyalı olarak utanıyorum gerçekten. Adamlar el birliğiyle her yeri talan ettiler ve hala nasıl oluyor da bu talancılar tercih ediliyor
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Has Malatyalı (5 ay önce)
  Yazık olan öğrencilere olacak yine biz Malatya'-ya bakıp her gün umudumuzu yitirirken 38 bin öğrenci nasıl konaklayacak nerede nasıl eğitim ve ihtiyaçlarını karşılayacak vebaliniz büyük ağalar .
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Murat (5 ay önce)
  Valla kimse kusura bakmasın, herkes adı gibi biliyor BOSTANBAŞİ tarım arazisidir. Fay hattıdır. Yok güvenmişte, yok bilmem ne. Ucuz diye aldınız. Ödemesi rahat diye aldınız. Rengine, yerine baktınız aldınız! Şimdi iş değişince öyle oluyor.
  %38
  %62
  Yanıtla
 • Ayşe (5 ay önce)
  Bizler büyle uyumaya devam edersek bizi tekrar elbirliğiyle aynısını yaparlar, bostan başını imara açan kim 14 kata kadar yapılara müsade veren kim yapılar yapılırken denetleyen kim bunların hepsi hukuk yargı karşısına çıkmalı cezaları neyse çekmeli
  %100
  %0
  Yanıtla
 • A3/8 mağduru topsöğüt konutları (5 ay önce)
  Böyle yöneticiler daha ne zamana kadar istifa etmeyi bekliyorlar buradan şunu söylemek istiyorum Malatya Yeşilyurt belediyesi ve sayın Mehmet Çınar bey tarafından reklamlarla açılışı yapılan deprem yönetmeliğine uygun Avrupa standartlarında yapıldı diyerek sattığı topsöğüt konutları için ses seda yok ÇŞB 2 defa Ağır hasarlı demesine rağmen Sayın Mehmet Çınar bey ve ilgili firmalar az hasarlı diyorsanız gelin size A3/8 sahbi olarak size vereyim siz ailenizle oturun şunu öğrendim RANT VE KOLTUK SEVDASI İNSAN CANINDAN DAHA ÖNEMLİYMİŞ Tek DUAM ALLAH DEVLETE ZEVAL VERMESİN DEVLETİN YETKİLİLERİNİ KÖTÜ KULLANANLARIN BİN BELASINI VERSİN İNŞALLAH eğer bundan rahatsızlık duyan varsa ve başıma bir şey gelirse hakkımda bir mahkeme açılırsa bilki mahkemeye başvuran kişi yada kişiler devleti soymuştur ondan rahatsız duymuşlar. Malatya Yeşilyurt belediyesi tarafından yaptırılan Topsöğüt konutlarının deprem ile ilgisi yok kötü işçilik denetlememek ve kendi çıkarları doğrultusunda yapmaları yapı Ruhsatında Tuğla yazıyor ama gaz beton ve Birket kullanılmış beton kimin aile şirketinden gelmiş ve bu binaların yapılırken kimin izin verdiği Kimin bardağı varsa hepsine dava açılması ve işlem yapılmasını talep ediyorum
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Alaaddin Kaya (5 ay önce)
  Adamlar ne yapsa yine koşa koşa onlara oy veren benmiyim. davul zurnaylada kutlamalar cabası.
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Magdur (5 ay önce)
  Yesilyurt belediyesinin olayları hiç bitmeyecek buna dur denilmeli yoksa bu can yakıcı hukuki olmayan uygulamaları devam edecek.Belediye molla kasim mahallesinde yeniden imar plani uygulaması başlatti burasi iki katlı bahçeli evlerin bulunduğu yerler.orada tapulu arazisi bahçesi olan vatandaş müstakil ev yapmak için ruhsat basvurusu yaptığında Red cevabı alıyor.Ruhsat izni bir yıl sonra verilecek satamazsiniz ev de yapamazsiniz biz bahçenizden yüzde 45 ini alacağız geriye neresi kalırsa oraya yaparsınız deniyor.Bu mahalle zaten imarlı.Boyle yapılarak vatandas hasarlı evlerde yaşamaya mahkum ediliyor.Parasini verip aldığın yerin yarısı benim diyor belediye yani.
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Ahmet (5 ay önce)
  Diğer isimleri unutmayın,
  %100
  %0
  Yanıtla
Reklam
Çok okunanlar