SON DAKİKA

Yine Yeşilyurt, Yine Usulsüzlük ve Yolsuzluk

Yine Yeşilyurt, Yine Usulsüzlük ve  Yolsuzluk
A- A+

İnşa ederek vatandaşa sattığı, 6 Şubat depremlerinde ağır hasar görerek yıkılan ve oturulmaz hale gelen binalardan dolayı “Kendi yaptığı binaları bile çürük çıkan bu belediye yönetiminin denetlediği binalar mı sağlam çıkacak?” eleştirilerine muhatap olan Mehmet Çınar'ın başkanlığındaki Yeşilyurt Belediyesi yönetimi bu kez, belediye içindeki yolsuzluk ve usulsüzlük iddiası ile karşı karşıya kaldı. Sahte Belediye Meclisi kararı oluşturularak 10 belediye arsasının satılmasıyla ilgili Emlak ve İstimlak Müdürü ile 4 personel görevden alındı.

Kamuoyuna, sahte UNESCO ödülü, belediyenin imkanlarının, bazı yönetici ve çalışanlarının da aracı edilip kullanılmasıyla sağlanan gri pasaportla (hizmet pasaportu), iki ayrı grup olarak yurt dışına gönderilen ve yurtdışına çıkarılma karşılığında organizatörlere para ödeyen 90 şahsın geri dönmemeleriyle ilgili ‘insan- göçmen kaçakçılığı’nın yanı sıra, deprem öncesi belediye bünyesinde yapıp vatandaş sattığı daha 5 yıllık binaların ağır hasar görerek patlayıcı yıkılması ve 6 aylık binaların oturulmaz hale gelmesi ile gündem olan Yeşilyurt Belediyesi ve yönetimi, bu kez belediye içindeki sahte evrak düzenlenmesi usulsüzlüğü ve yolsuzluğu ile gündeme geldi.

Alınan bilgiye göre; Yeşilyurt Belediyesi Emlak Müdürlüğü bünyesinde sahte Belediye Meclisi kararı oluşturularak, satışa çıkartılan arsa sayısının arttırıldığı ve sahte encümen kararı ile 10 arsanın satışının yapıldığı, bu satılan arsaları alanların ise bunu üçüncü kişilere devrettiği, usulsüzlük ve yolsuzluk iddialarının ortaya çıkması üzerine  Emlak  ve İstimlak Müdürü M.Z. ve olayın içinde olduğu iddia edilen 4 görevlinin açığa alındığı, haklarında suç duyurusu yapıldığı, idari soruşturmanın için müfettiş görevlendirildiği bildirildi.

Belediyede en önemsiz faaliyeti bülten olarak kamuoyuna aktaran Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve yönetiminin yaşandığı iddia edilen olay hakkında basına ve kamuoyuna bilgi vermemesi dikkat çekti.

Yeşilyurt Belediyesi bünyesinde yapılarak vatandaşa satılan ve 6 Şubat depremlerinde ağır hasar görerek yıkılan ve oturulmaz hale gelen binalardan dolayı “Kendi yaptığı binaları bile çürük çıkan bu belediye yönetiminin denetlediği binalar mı sağlam çıkacak” eleştirilerine muhatap olan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve yönetiminin son gelişme hakkında kamuoyuna bilgi vermese bekleniyor. Çınar’ın arsaların kimlere satıldığını da kamuoyu ile paylaşması bekleniyor. 

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA..

Yolsuzluk iddialarının kamuoyuna yansımasının ardından, Pazar akşamı saat 20.13'te Yeşilyurt Belediyesi tarafından ‘Bilgilendirme’ başlığıyla yapılan açıklamada, olayla ilgili bilgi verilip, soruşturmada savcılıkça verilmiş ‘gizlilik’ kararı olduğu da duyuruldu.

Yeşilyurt Belediyesi'nin açıklaması şöyle:

"Belediyemiz Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünde şüpheli bir işlem tespit edilmiştir. Konunun Belediye Başkanımız Mehmet Çınar'a iletilmesine müteakip, bekletilmeksizin “gerekli soruşturmayı yapmak üzere” müfettiş tayin edilmiştir. 

Müfettiş tarafından yapılan ilk incelemede; “soruşturmanın salahiyeti açısından” 4 personel, Belediye Başkanımız Mehmet Çınar'ın talimatıyla açığa alınmıştır.

Cumhuriyet Başsavcılığına ivedilikle suç duyurusunda bulunulmuş ve konu ile ilgili yasal işlem başlatılmıştır. Savcılık tarafından konu ile ilgili "Gizlilik" kararı verilmiş olup, olayın adli ve idari açıdan soruşturması devam etmektedir. "

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

  • Keklik (3 hafta önce)
    Belediyenin doğru bir iş yaptığını gören varmı kimin eli kimin cebinde bu arada dürüst arkadaslar yokmu var onları katmiyorum böyle bir baskanla çalışmak gerçekten zor ne yaptığını oda bilmiyor sağlam bir işi varmı pasaportcu başkan
    0
    0
    Yanıtla
Çok okunanlar