SON DAKİKA

21 kişi ölmüştü.. Otel İşletmecilerinin İfadesi Ortaya Çıktı

21 kişi ölmüştü.. Otel İşletmecilerinin İfadesi Ortaya Çıktı
A- A+

Malatya'da Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminde yıkılması sonucu aralarında engelli sporcularında bulunduğu 21 kişinin öldüğü Kırçuval Otelin sahiplerinden dönemin Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Zafer K., otelin binasını kendilerinin yapmadığını, 2012 yılında banka kredisi ile burayı satın aldıklarını ve her hangi bir tadilat gerçekleştirmediklerini kaydetti. 

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta saat 04.17'deki  ilk depremde yıkılan Kırçuval Otel’de enkaz altında kalan 10'u sporcu olmak üzere toplam 21 kişi hayatını kaybetmişti. Otele ilişkin soruşturma tamamlanarak 11 sanık hazırlanan iddianame 5 Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede, sanıklar Hayriye D., Serpil Y., Fatma A., İsmail Y., Zafer K., Safet K., Fırat P., Aziz Murat P., Mustafa Hakan B., Mustafa B. ve Alper Y. hakkında ‘Bilinçli Taksirle Birden Fazla Kişinin Ölümüne ve Yaralanmasına Sebep Olmak’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. 

İddianamede ifadesi yer alan otel sahiplerinden Zafer K,  "Kırçuval isimli otel Kırçuval Şirketi bünyesinde bulunan bir oteldir, bu şirketi ben ve kardeşim Saffet yönetir. 2012 yılında bu binayı otel olarak Murat ve Fırat P. isimli kişilerden satın aldık. Bu tarihten bu yana bu oteli biz işletiriz. Bu oteli satın aldıktan sonra herhangi bir tadilat yapmadık. Aldığımız gün ile aynı durmaktadır. 2020 yılı Elazığ depreminden sonra Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden görevliler gelip otele baktılar, hasarsız olduğunu söylediler. Buna ilişkin belgeyi o tarihte vermediler ancak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün sayfasında buna ilişkin çıktıyı dosyaya daha sonra sunacağım. Bu bina yapıldıktan sonra herhangi bir tadilat yapılmamıştır. Bildiğim kadarıyla binanın taşıyıcı, kolon ve kirişlerin sağlam olduğunu biliyorum. Deprem sırasında otelin her iki tarafında bulunan binalar yıkılmıştır, yanında bulunan binaların deprem nedeniyle yıkılması neticesinde otelin de yıkılma ihtimali yüksektir. Yani domino etkisiyle otel yıkılmıştır. Kesinlikle bu binanın taşıyıcılarına herhangi bir müdahale olmamıştır. Meydana gelen olayda benim herhangi bir kusurum ve ihmalim bulunmamaktadır." İfadelerini kaydetti. 

Zafer K.  ifadesinde ayrıca, “Kırçuval Oteli kardeşim Saffet işletmektedir. Bu otelle benim herhangi bir ilgim bulunmamaktadır. Bulunduğum görevin yoğun olması nedeniyle bu yerle ilgili herhangi bir emir ve talimat verme yetkim ve sorumluluğum bulunmamaktadır. Bir önceki ifademde ben bunu dile getirecektim ancak depremden hemen sonra ifadem alındığı için üzüntü, stres ve heyecandan dolayı aklıma gelmemişti. Dediğim gibi yıkılan Kırçuval Otel ile ilgili herhangi bir ilgim bulunmamaktadır. Burayı ben işletmiyorum. Ortaklığım sadece kağıt üzerindedir." İfadelerini kaydetti. 

Otelin ortağı Saffet K.ise ifadesinde, "Kırçuval isimli otel Kırçuval Şirketi bünyesinde bulunan bir oteldir. Bu şirketi ben ve abim ile yönetir. Ticari işler ile ben ilgilenirim. 2012 yılında bu binayı otel olarak Murat ve Fırat P. isimli kişilerden satın aldık. Bu tarihten bu yana bu oteli biz işletiriz. Bu oteli satın aldıktan sonra herhangi bir tadilat yapmadık. Aldığımız gün ile aynı durmaktadır. 2020 yılı Elazığ depreminden sonra Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden görevliler gelip otele baktılar, hasarsız olduğunu söylediler. Buna ilişkin belgeyi o tarihte vermediler ancak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün sayfasında buna ilişkin çıktıyı dosyaya daha sonra sunacağım. Bu bina yapıldıktan sonra herhangi bir tadilat yapılmamıştır. Bildiğim kadarıyla binanın taşıyıcı, kolon ve kirişlerin sağlam olduğunu biliyorum. Şirketin yetkilisi ben görünmekteyim, işletme faaliyetleri ile otelin müdürü olan Metin Işık ilgilenirdi. Metin meydana gelen depremde otelde enkaz altında kalarak hayatını kayıp etmiştir. 2012 yılında biz bu oteli banka kredisi ile satın aldık. Banka eksperleri gelerek bu binaya baktılar, bu binanın sağlam ve elverişli olduğunu görmeleri üzerine bize kredi vermişlerdir. Her yıl otel ile ilgili bütün sigortaları yaptırdık. Bununla ilgili sigorta şirketleri devamlı kontrol altındaydı. Deprem sırasında otelin her iki tarafında bulunan binalar yıkılmıştır, yanında bulunan binaların deprem nedeniyle yıkılması neticesinde otelin de yıkılma ihtimali yüksektir yani domino etkisiyle otel yıkılmıştır. Kusur ve ihmalim bulunmamaktadır. Bu binanın kolon sayısı diğer binalara nazaran fazlaydı" ifadelerini ileri sürdü.

Dosyada yer alan Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda şu bilgiler yer aldı, “Dosya kapsamında statik hesap raporu bulunmakta ancak zemin etüt raporu bulunmamaktadır. Bina için farklı tarihlerde tadilat ruhsatlarının alındığı görülmektedir. Tadilat projeleri, hem orijinal hem de kendi içerisinde bazı eksiklikler ve uyuşmazlıklar içermektedir. Yerinde yapılan inceleme ve gözlemler sonucunda, taşıyıcı sistem elemanlarının donatı detaylandırmalarında yetersizlikler tespit edilmiştir. Söz konusu yapının mimari tadilat projesi incelendiğinde, tadilat statik projesinde yer alan S5 kolonunun olmadığı tespit edilmiştir. İlk statik projesinde kolon sayısının 33 adet olduğu ancak tadilat statik projesinde ise 28 adet kolonun olduğu görülmüştür. Bu durumda statik hesapların yenilenmesi, statik hesaplar olmadan projelerin onaylanmaması gerekirdi. Yapının 2006 yılında faklı bir tadilat süreci geçirdiği görülmektedir. 2006 yılına ait mimari tadilat projesinde bodrum ve zemin kat bilgileri yer almamaktadır. Yapı son olarak 2021 yılında başka bir tadilat süresine girmiştir” ifadeleri yer aldı. 

-21 kişi enkazda ölmüştü 

Kırçuval Otel’in enkazında hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle: Mehdır Saeıdavı (40), Çağrı Işık (27), Elvıs Nkam Teneng (30), Emincan Kocabaş(28), Emre Bulat(27), Görkem Can Gündüz (24), Hamed Metrudi (1), İkram Arslan (30), Kübra Kayış (22), Mehmet Şahin (25), Mehmet Şen (35), Mehmet Can Ağırbaş (28), Metin Işık(53), Mohammedraza Mirahmadi(1), Murat Çiloğulları(20), Mustafa Turkmanı(26), Nihat Fırat (65), Resul Gün (24), Savaş Demir (33), Tunahan Yıldız (23), Yılmaz Ay. (44)

malatyayenises.com

malatyagazete.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar