SON DAKİKA
Reklam

4.8 büyüklüğünde deprem uzmanları bölünmesi

4.8 büyüklüğünde deprem uzmanları bölünmesi
A- A+
Reklam

AFAD Deprem Dairesine göre Akçadağ’da, Kandilli Rasathanesi ise Darende-Şugul’da meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki depremi oluşturan fay konusunda deprem uzmanları farklı yorum ve değerlendirmelerde bulundular. 

Prof. Dr. Naci Görür, 4.8 büyüklüğündeki deprem için, “Malatya Fayına doğru uzanan bir fay üzerinde. 6 Şubat depremleri sonucu yüklenip harekete geçmiş olan bir fay olmalı” derken, Prof. Dr. Osman Bektaş ise, “Malatya Fay Sisteminin oluşturduğu bloğun içerisinde gelişmiş blok-içi bir depremdir.” dedi. Dr. Ramazan Demirtaş ise, “Deprem'in Malatya Fay Zonu ile ilgisi yoktur.” görüşünü kaydetti. 

-“Doğu Anadolu Fayı üzerinde değil”

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, “Darende Şuğul (Malatya’da) 4,8 deprem oldu. Bu deprem DAF veya Malatya Fayı üzerinde değil. Yüzey kırığı belli değil. Muhtemelen Darende-Şuğul arasında KB-GD yönünde Malatya Fayına doğru uzanan bir fay üzerinde. 6 Şubat depremleri sonucu yüklenip harekete geçmiş olan bir fay olmalı. Geçmiş olsun” açıklamasını yaptı.

-“Doğu Anadolu Fayı üzerinde”

Deprem uzmanı Prof. Dr. Osman Bektaş ise şu değerlendirmeyi paylaştı, “2023  4,8 DARENDE (MALATYA) DEPREMİ. Sol yönlü Doğu Anadolu ve Malatya Fay Sisteminin oluşturduğu bloğun içerisinde gelişmiş blok-içi bir depremdir. Bu tür depremler, bloğun bir bütün olarak deforme olduğunu, fay kinematiğine göre bloğun saat yönünde döndüğü görüşünü destekler.”

-“Deprem'in Malatya Fay Zonu ile ilgisi yoktur, normal bir fay üzerinde oldu

Deprem Uzmanı Dr.  Ramazan Demirtaş, “01.12.2023, 03:18 Mw=4.8 b bağımsız bir deprem oldu. Deprem 06.02.2023 (13:24, Mw=7.6) Çardak Fayı depreminin 45 km KD'su; Malatya Fayı'nın 27 km KB'sında oldu. Kandilli ve AFAD merkezleri arasında yaklaşık 12km fark olduğu için, AFAD Akçadağ ve KOERI Darende olarak vermiştir. Deprem'in Malatya Fay Zonu ile ilgisi yoktur. Odak çözümü: deprem MTA diri fay haritasında yer almayan KB-GD gidişli sağ yanal bileşenli normal fay yada Darıca-Kozluca arasında uzanan KD-GB gidişli sol yanal bileşenli normal bir fay üzerinde oldu. Harita üzerinde birbirine dik iki kırık sistemi gösterilmiştir. Bu faylar kısa uzunlukta olup, büyük bir deprem üretme riski düşüktür.” Şeklinde bir değerlendirme yaptı. 

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar