SON DAKİKA

CHP'li Üye imardaki oyunu yüzlerine söyledi, “Erdoğan'a karşı mücadeleye dönüştürdünüz”

CHP’li Meclis Üyesi Günnur Tabel, yapıp vatandaşa sattığı binaları bile ağır yasar görerek yıkılan Yeşilyurt Belediyesi’ndeki 7 kata çıkartılan imar durumundaki gelişmeleri , Zemin +4 kat şeklindeki yapılaşmayı açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı bir mücadeleye dönüştürüldüğü şeklinde yorumlandı ve bunu Yeşilyurt Belediye Meclisinin AK Partili Meclis üyelerinin yüzüne karşı söyledi.

CHP'li Üye imardaki oyunu yüzlerine söyledi, “Erdoğan'a karşı mücadeleye dönüştürdünüz”
A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yeşilyurt Belediye Meclis Üyesi Günnur Tabel, belediye bünyesinde yapıp vatandaşa sattığı daha 5 yıllık ve 6 aylık binaları bile ağır hasar görerek yıkılan Yeşilyurt Belediyesi yönetimine ve AK Partili Meclis Üyelerine, “Yeşilyurt İmar Komisyonu 15 gün önce 5 kat diye açıklama yaptı, şimdi 7 kat diye karar çıkarıyor, bir ay sonra 10 kata da çıkarırlarsa şaşmayın. Zemin +4 kat taahhüdünü herkesten önce AKP  Genel Başkanı dile getirdi, Çevre ve Şehircilik Bakanı da her ağzını açtığını bu konundan geri adım atılmayacağını söyledi. Şimdi ne değişti de zemin +7 kat için çaba gösteriliyor. Bu mücadele aynı zamanda partinizin genel başkanına karşı da bir mücadeleye dönüşmüşe benziyor. Sizleri anlamakta zorluk çekiyoruz.” dedi.

Yeşilyurt Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantısı Başkan Vekili Ramazan Yakıcı’nın açılış konuşmasından sonra gündemdeki maddeler görüşülüp karara bağlandı.

Toplantı da  ‘Doğal Afetlerin Yapılaşmada Etkilerini Daha Aza İndirmek İçin Yapılan Yapı Yüksekliğinin Belirlenmesine’ yönelik hazırlanan İmar Komisyonu Raporunu görüşen Yeşilyurt Belediye Meclisi, 6 Şubat 2023 tarihinde Malatya ile birlikte 11 kenti etkileyen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bu türdeki doğal afetlerin yapılaşmadaki etkilerini azaltmak maksadıyla meri imar planında maksimum yapı yüksekliğinin 22.50 metre (zemin+6) olarak belirlenmesine karar verdiği kaydedildi. 

-“Gerekli dersleri çıkarmadan, ilk iş olarak bu şekilde kat yüksekliğine karar verilemez

CHP Yeşilyurt Belediye Meclis Üyesi Günnur Tabet, “Öncelikle 6 Şubat depreminde neden bu kadar yıkım ve can kaybı yaşadığımızı, yapılan hataları görerek gerekli dersleri çıkarmadan, ilk iş olarak bu şekilde kat yüksekliğine karar verilemez. Önce sorunlar masaya yatırılmalı, neden niçin bu kadar yıkım oldu bu tartışılmalıydı ve bunun sonucuna göre çalışma yapılmalıydı. Geçmiş dönemlerde; imar durumunu belediyeler verir, projeleri belediyeler inceler, yapı denetim olmadan önce belediye kontrol edip belediye teslim alırdı, yapı denetim çıkınca denetimi yapı denetim ve Şehircilik İl Müdürlüğü kontrol edip, belediye teslim alırdı. Eskiden tarım alanlarının imara açılması, kat yükseklikleri ve yoğunlukların rastgele verilmesine rağmen, bu depremden sonra gördük ki tek suçlu yüklenici ve mühendislermiş, sadece onlar tutuklandı. Oysa imara açan belediye, imar durumunu veren belediye, tüm kontrolleri yapan ve teslim alan belediyeler ve şehircilik İl Müdürlüğü nerede, öncelikle bunu sormak lazım.”

-“İlçemizin 50-100 yılını planlayacağımız bir fırsat varken, bu şekilde 12 kattan 7 kata indirdik demekle olmaz”

Belediye Meclis Üyesi Günnur Tabel, “Bu depremden ders çıkarıp bu büyük felaketi imar açısından fırsata çevirmek lazım diye düşünüyoruz. Önümüzde ilçemizin 50-100 yılını planlayacağımız bir fırsat varken, bu şekilde 12 kattan 7 kata indirdik demekle olmaz. Aradan 9 ay geçti, bu sürede belediye ilçenin ada ada planlarını çalışıp zemin etüdüne göre planlama yapmalıydı. Şimdi yerinde dönüşüm olacak yerlere, bakanlık 5 kat olursa hibe, kredi verecek ve harçlardan muaf tutacak, gerekirse proje desteği verecek. Dün yeni bir haber duyduk, bakanlık z+7 yede kredi ve hibe verecekmiş diye. Bizler burada oturmuş bakanlık ne verecek ona göre şehrimizi planlayalım mantığı ile hareket ediyoruz. Oysa bu şehrin, ilçelerin belediye başkanları bu işin neresinde, burada yaşayan , buranın sorunlarını bilen, zeminin durumunu bilenler ortada yok.” İfadelerini kaydetti.

-“Bu kaçak yapılaşmayı nasıl çözeceksiniz?”

Tabel şunlarıda kaydetti, “Depremden sonra insanlar başlarını sokacak bir evleri olsun diye çabalıyor, imar durumu veren yok, ruhsat veren yok, vatandaşta rastgele buldukları yerlere kacak, kontrolsüz evler yapıyorlar, bu evler hem tehlikeli, hem çarpık kentleşmenin yolunu acıyor, yarın buraya su, elektrik, doğalgaz ve yol isteyecekler ve belediye yapacak. Tarım alanı mı, plana uyuyor mu önemi kalmayacak. Bu kacak yapılaşmayı nasıl çözeceksiniz?”

-“Bu mücadele aynı zamanda partinizin genel başkanına karşı da bir mücadeleye dönüşmüşe benziyor. Sizleri anlamakta zorluk çekiyoruz”

Yeşilyurt Belediyesi’ndeki çalışmaların neredeyse Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik bir mücadeleye dönüştürüldüğünü aktaran CHP Yeşilyurt Belediye Meclis Üyesi Günnur Tabel, “Yeşilyurt imar komisyonu 15 gün önce 5 kat diye açıklama yaptı, şimdi 7 kat diye karar çıkarıyor, bir ay sonra 10 kata da çıkarırlarsa şaşmayın. Zemin +4 kat taahhüdünü herkesten önce AKP  Genel Başkanı dile getirdi, Çevre ve Şehircilik Bakanı da her ağzını açtığını bu konundan geri adım atılmayacağını söyledi. Şimdi ne değişti de zemin +7 kat için çaba gösteriliyor. Bu mücadele aynı zamanda partinizin genel başkanına karşı da bir mücadeleye dönüşmüşe benziyor. Sizleri anlamakta zorluk çekiyoruz. Şunu özellikle belirtmek istiyorum, tek sorun kat yüksekliği değil, doğru bir planlama olması gerekir, böyle müteahhittin, vatandaşın, isteğine göre planlama yapılmaz. Bugünkü durumumuzun en büyük sebebi kişilerin isteğine göre yapılan planlamadır.” şeklinde konuştu.

-“Artık biliyoruz ki kat ne kadar yüksek olursa riskte o kadar artıyor”

Tabel şunları kaydetti, “Şunu unutmamak lazım, Malatya merkezli bir deprem yaşanmadı, onun için depreme dirençli şehir oluşturmamız lazım. Artık biliyoruz ki kat ne kadar yüksek olursa riskte o kadar artıyor. Tabii ki projeleri yapılır ama proje ile iş bitmiyor;  projeden, yapan ustadan, betoncu-demirciye kadar hepsi bağlantılı. Kat yüksekliği artınca o şehir gelişmiş olmuyor, modern olmuyor, bir şehrin gelişmesi belediyenin yaptığı yollar, parklar, sosyal donatılar ile sağlanır.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar