SON DAKİKA

Cinayet davasında öldürülen kişinin oğlu tahliye edildi

Cinayet davasında öldürülen kişinin oğlu tahliye edildi
A- A+
Reklam

Doğanşehir ilçesinde kahvehanede alacak-verecek meselesi nedeniyle çıkan kavga da 1 kişinin öldürülmesi olayının davasında tutuklu bulunan öldürülen kişinin oğlu 9 ay sonra ilk duruşmada tahliye edildi. 

Olay, 15 Mart 2022 tarihinde Doğanşehir ilçesine bağlı Fındık Köyünde meydana gelmişti. Olay da Mulla Ali Karaoğlan (52) ile Arif Aktaş (74) arasında alacak verecek meselesi yüzünden çıkan tartışma sonucunda Arif Aktaş tarafından bıçaklanan Mulla Ali Karadoğan ölmüş, Arif Aktaş ise darp sonucu ağır yaralanmıştı. 

Cinayetle ilgili olarak açılan davanın ilk duruşması Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmaya tutuklu bulunan öldürülen Mulla Ali Karadoğan’on oğlu Kürşat Karadoğan (25) salonda hazır bulunurken, cinayet zanlısı Arif Aktaş, Akçadağ T Tipi Cezaevinden SEGBİS üzerinden katıldı. Davanın diğer tutuksuz sanıkları Beytullah Karakuş (19), Umut Can Karakuş (20) ve Ergün Aktaş (49) ve taraf avukatları salonda hazır bulundu. 

Tutuklu müşteki-sanık Arif Aktaş, olayın tütün alışverişinden dolayı ödemiş olduğu borcuna rağmen kendisinden yeniden para talep edilmesi nedeniyle çıktığını, kendisine ait kahvehaneye gelen karşı taraftaki grup ile aralarındaki tartışma ve kavga çıktığını, kavga esnasında bıçağın elinde olduğunu ve kendisini korumak için sağa sola salladığını, olay esnasında bayıldığını, kimin kime vurduğunu bilmediğini, kimseyi öldürme kastı ile hareket etmediğini iddia etti.

Tutuklu müşteki-sanık Kürşat Karadoğan ise, olay günü her zaman gittikleri kahvenaye gittiğini, burada kahvehane sahibi Arif Aktaş’ın bir hesap göstererek babama olan borcunu ödediğini, kendisinin de durumu babasına söylemesini söylediğini, aralarında sözlü tartışma çıktığını, kahvehane sahibi Arif Aktaş’ın oğlu Ergün Aktaş’ın kendisine derheyi salladığını, kahvehaneden çıkıp akşam saatlerinde tekrar geldiğinde Arif Aktaş’ın babasını çağırmasını söylediğini, kendisinin de babasını arayarak durumu söylediğini, babasının bir süre sonra kahvehaneye geldiğini, aralarında tartışma ve kavga çıktığını, Arif Aktaş’ın elindeki bıçağı babasının sağ karın alt bölgesine sert bir şekilde sapladığını, babasının can havliyle sandalyeyi alarak Arif Aktaş’ın kafasına vurduğunu, kendisinin şoka girdiğini ve bundan sonrasını hatırlamadığını ileri sürdü.

Tutuksuz sanık Ergün Aktaş, suçlamaları kabul etmeyerek, olayın son anıyla ilgili olarak, Mulla Ali’nin kahvenin kapısına tekme ile vurarak içeriği girdiğini, elinde değnek olduğunu ve kendisine saldırdığını, Mulla Ali’ni daha sonra sopayı bırakıp kahvehaneni içindeki balta ile kendisine  saldırdığını, kendisinin de yere düşmüş vaziyette baltayı tuttuğunu, karşılıklı çekişirken, ‘bu adam öldü’ diye bir ses geldiğini, babasının yerde olduğunu ve başında sanıklar Beytullah, Umut Can ve Kürşat Karadoğan’ın bulunduğunu gördüğünü ve üçünün de babasına vurduğunu, Mulla Ali’nin yaralandığını hastaneye babamı götürünce öğrendiğini ileri sürdü.

Mahkeme heyeti, olayın tanıklarını da dinledi.

Tutuklu sanık Kürşat Karadoğan’ın avukatı Soner Gökçe, “Delilleri karartma ve baskı halen devam etmektedir. Müvekkilim 9 aydır tutukludur. Müvekkilim bilgi veren sıfatı ile beyanda bulunmuştur ancak daha sonra sanık sıfatı ile tutuklanmıştır. Müvekkilim haksız yere tutuklanmıştır. Müvekkilimin eylemi nedir kime vurmuştur. Müvekkilimin suçu işlediğine ilişkin dosya kapsamında herhangi bir delil bulunmamaktadır. Olayda müvekkilimin babası bıçaklanmıştır. Müvekkilim orada yasal savunma yapmıştır. Müvekkilimin tutuklulukta kaldığı süre göz önünde bulundurularak müvekkilin tahliyesine karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

Tutuklu sanık Kürşat Karadoğan’ın diğer avukatı Bekir Reha Şahin ise, “Müvekkil Kürşat Karadoğan cezaevine girdikten sonra olayı hatırlamıştır, ilk aşamada verdiği ifadesi olayın şoku ile alınmıştır. ilk başta bilgi veren olarak ifadesi alınırken Arif'in beyanı ile müvekkil tutuklanmıştır, 9 aydır tutukludur.  Kahvede bulunan sanık ve tanıkların beyanları doğrultusunda Kürşat'ın hiçbir şey yapmadığı sabittir” ifadelerini kaydetti. 

Müşteki Sanık Arif Aktaş ve Sanık Ergün Aktaş avukatı Şahin Evin ve Kemal Hanağası ise, “Tanık beyanlarının bir kısmı savcılık ve kollukta baskı altında ifade vermediklerine yönelik beyanları dikkate alındığında bir kısım tanığın yönlendirme ile beyanlarının değiştirildiği anlaşılacaktır. İlk ifadeler doğrultusunda Arif Aktaş’ın tahliyesine karar verilmesini talep ediyoruz.” dediler. 

Mahkeme heyeti tutuklu sanık Kürşat Karadoğan’ın tahliyesine, sanık Arif Aktaş’ın ise tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı ileriki bir tarihe erteledi.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar