SON DAKİKA

Devlet yöneten partinin tabelasında halı güneşlendiriliyor

A- A+

Türk siyasetinde önemli bir yeri bulunan koalisyon hükümetlerindeki ortaklıklarıyla bilinen Demokratik Sol Parti’nin (DSP) Malatya İl Başkanlığının tabelası halı güneşleniyor.

 

12 Eylül Darbesinden sonra siyaset yasağı getirilen Bülent Ecevit'in yerine eşi Rahşan Ecevit tarafından 14 Kasım 1985'te Türk siyasi hayatına kazandırılan  Demokratik Sol Parti, koalisyon dönemlerinin iktidar ortağı olarak ülkeyi yöneten parti oldu.  Bugün ise Malatya’da bir apartmanın zemin katındaki tek odalı dükkanda tabelası asılı. Üst komşusu ise tabelanın üzerinde halısını güneşlendiriyor.

 

 

-28 Şubat döneminin koalisyon ortağı

 

Bülent Ecevit’in 13 Eylül 1987 tarihinde genel başkanı olduğu DSP, 6 Mart 1996'da dışarıdan verdiği destekle Anavatan Partisi ve Doğru Yol Partisinden oluşan ANAYOL Azınlık Hükümeti kurulmasına öncülük etti. 28 Şubat süreci ile birlikte; Demokratik Sol Parti, Anavatan Partisi ve Demokrat Türkiye Partisi ile 30 Haziran 1997'de Mesut Yılmaz'ın başbakanlığında kurulan ANASOL-D Koalisyon Hükümeti'nde yer aldı ve Bülent Ecevit de 18 yıllık aradan sonra Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

 

-DSP üç kez hükümette yer aldı

11 Ocak 1999'da ülkeyi seçime götürmek için, diğer partilerin de üzerinde anlaşması üzerine Demokratik Sol Parti tarafından bir azınlık hükûmeti kuruldu ve Ecevit yaklaşık 20 yıl aradan sonra, dördüncü kez başbakanlık koldu.

18 Nisan 1999 Seçimleri sonrasında DSP, ANAP ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile birlikte 57. Türkiye Hükûmeti kurdu. DSP, üçüncü kez hükûmette yer alırken, Bülent Ecevit de beşinci kez Başbakanlık görevini üstlendi.

 

-2002 seçimlerinden sonra oyları eridi

3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimde yüzde 10 barajını geçemeyen DSP’de Bülent Ecevit genel başkanlığı 22 Mayıs 2004'te yaptı ve Genel Başkan Yardımcısı Zeki Sezer'e devretti.

2007 genel seçimlerinde CHP listesinden aday olan 13 milletvekili ile TBMM’de temsil edilen DSP, 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde toplam oyların yüzde 0.25'ini aldı.

 

-Zemin katta tek odalı dükkanda …

1996 ile 2002 yılları arasında Türk siyasetinde önemli bir yer edinen ve koalisyon hükümetlerinde yer alan DSP’nin tabelasının asılı olduğu illerden biriside Malatya. DSP’nin Malatya il başkanlığı ise çevreyolu altında Cirikpınar Mahallesinde Maliye binasının karşısında 3 katlı bir binanın zemin katındaki tek odalı dükkanında faaliyet gösteriyor.

 

DSP’nin hükümet ortağı olduğu dönemlerde Malatya’da çok sayıda isim il başkanı olmak için yarışıyor ve kulis yapıyordu.  Bugün ise tabelasının üzerinde halı güneşlendiriliyor.  Durumu gören vatandaşlar, “Ne Oldum Dememeli, Ne Olacağım Demeli” atasözünü ifade ediyorlar.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar