SON DAKİKA

FETÖ’nün gizli tanığı FETÖ’nün kirli tezgahını anlattı: yazdılar imzaladım, önüme koydular okudum

FETÖ’nün gizli tanığı FETÖ’nün kirli tezgahını anlattı: yazdılar imzaladım, önüme koydular okudum
A- A+

Malatya Yeni Ses

Malatya’da 18 Nisan 2007 tarihinde meydana gelen ve 1’i Alman uyruklu 3 misyonerin öldürüldüğü Zirve Yayınevi davasında FETÖ silahlı terör örgütünün çıkarları doğrultusunda Emekli Orgeneral Hurşit Tolon birlikte  8’i TSK mensubu  10 kişiye kumpas kurularak cezaevinde tutuklu kalmalarına neden olanlar hakkında açılan 1’i tutuklu, 5’i firari  toplam 10 sanıklı  Zirve Yayınevi FETÖ kumpası davasının ikinci duruşması yapıldı.

 

Yargılaması 12 yıl süren Zirve Yayınevi Davasında beraat eden Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Malatya eski İl Jandarma Komutanı Emekli Kurmay Albay Mehmet Ülger, dönemin Malatya İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Yarbay Haydar Yeşil, İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ruhi Abat, dönemin İl Jandarma Komutanlığında görevli Astsubaylar Abdullah Atılgan ve Murat Göktürk, uzman çavuşlar Mehmet Çolak, Adil Akçay ve Adem Gedik ile sivil Levent Kağan Türk’ün FETÖ’nun kurduğu kumpas ile davaya dahil edilmeleri nedeniyle açılan davanın 2. Duruşmasına Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.  Mağdurlardan Emekli Orgeneral Hurşit Tolon 1.5 yıl, diğer sanıklar ise yaklaşık 4 yıl cezaevinde kalmıştı.

 

Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık İlker Çınar, Adnan Dinçer, Mehmet Ali Badak da video konferans sistemi ile tutuksuz sanık Özgür Birdal ve avukatları hazır bulunurken, mağdurlardan Hurşit Tolon’un avukatı İlkay Sezer,   mağdurlar Ruhi Abat ve Levent Kağan Türk ise duruşmada hazır bulundu.

 

Duruşmaya SEGBİS üzerinden katılan tutuklu sanık İlker Çınar, FETÖ tarafından jandarma haber elamanı olduğunun deşifre edilerek baskı altına alındığını iddia ederek, “Benim Jandarma haber elamanı olduğum deşifre edildi.  Bana yapılan ödeme ve haber elamanı bilgilerim basında yayınlanarak baskı altına alındım. Malatya İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şubesindeki en mahrem bilgiler FETÖ tarafından basına servis ettirildi. Adem Yavuz Arslan tarafından cinayetlerin asıl sorumlusu olarak gösterilerek etkisiz hale getirildim. Gönderdiği silahlı kişiler evime gelerek beni tehdit etti. Gelen kişiler benim Adem Yavuz Aslan'la ilgili konuşmamı istemiyordu. FETÖ tarafından esir alındım. İfadeler bana zorla imzalattırıldı. İfadelerin içeriğinin hiç biri bana ait değil. ” dedi.

 

Duruşmada mağdur emekli orgeneral Hurşit Tolon’un avukatı İlkay  Sezer, İlker Çınar’a son tutanakta adresinin Emniyet Müdürlüğü olarak gözüktüğünü hatırlatması üzerine, sanık Çınar, “Ben bilmiyorum” dedi.

 

Avukat Sezer’in “Zirve yayınevi davasının görüldüğü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14 tane ifaden var. Bu ifadelerin hepsi sana mı ait? sorusuna,  “Hayır efendim bana ait değil” cevabını veren sanık İlker Çınar, “Sen bu ifadeleri istemediysen kim istedi?” sorusuna da “FETÖ’cü polisler ve yargılamayı yapanlar istedi. Savcı İsmail Aksoy, mahkeme başkanı Hayrettin Kısa ve Savcı Zafer  Hazar.” şeklinde cevap verdi.

 

Avukat İlkay Sezer’in “Savcılık ifadelerinin bazıları çok kısa, bazıları 8 sayfa, ama ifade vermen 2-3 gün sürmüş” tespitini aktarması üzerine sanık İlker Çınar, “Onlar kurgu yapıyordu” diyerek, FETÖ’cü polis ve savcıların ifadeleri hazırlayıp kendisine imzalattığını  “Onlar kim?” sorusuna ise o dönem kendisinde ifade alan başta Zekeriya Öz olmak üzere savcılar ve TEM Şube görevli FETÖ’cü polislerin, imzalamış olduğu ifadeleri kurgu ile hazırladıklarını belirtti.

 

FETÖ’cü savcıların hazırlamış olduğu ifadeleri sadece imzaladığını belirten sanık İlker Çınar, “ifadelerinde birçok isim veriyorsun, bir çok konudan bahsediyorsun, bunları kim istiyordu” sorusuna da, “İfadeleri ben sadece imzalıyordum” şeklinde cevap verirken, “Onlar senin ifadelerini hazırlamışsa, peki mahkemede 8 gün gizli tanık olarak nasıl ifade verdin?” sorusuna ise, “Ben ifade vermedim, sadece hazır olan metni okudum. Bu metni bana savcılar İsmail Aksoy ve Zafer Hazar verdi. Onları bir çalışma ekibi hazırlıyordu. Ben gizil tanık olarak ifade verirken, çok hızlı okuyorum diye beni uyarmışlardı. Ben ifade verirken yanımda naib hakim olarak Balyoz Davasının meşhur hakimleri vardı.  Fotoğraflarla teşhis tutanağı var, ama ben hiç teşhis yapmadım, hazırlanan tutanağa imza attım.  İfademde kullanmış olduğum teknik kelime ve terimleri bana polisler öğrettiler” dedi.

 

Verdiği ifadelerle 1.5 yıl cezaevinde kalmasına neden olduğu Emekli Orgeneral Huryit Tolon ile ilgili o dönem verdiği ifadeler hatırlatılması üzerine ise sanık İlker Çınar, 2Okumuş olduğum ifadelerde vardı. Hurşit Tolon’la ilgili söylediğim tüm ifadeler yalandı. Benim üzerimden Hurşit Tolon’a operasyon yapıldı.” şeklinde konuştu.

 

Zirve yayınevi cinayetleri davasında gizli tanık olarak ifade verirken avukatların soru sorması esnasında cevap veremediği ve sıkıştığı esnada ya karşısındaki panoya bakıp okuduğunu vurgulayan yada mahkemenin ara verdiğini belirten sanık İlker Çınar, “Benim cevap vermeme yanımda bulunan polisler yardım ediyordu. Bana baskı koruyorlardı. Şuanda özgür irademle ifade veriyorum.” Derken, “1.400 sayfa bir beyanın var mütalaaya karşı, bunu sen mi hazırladın” sorusuna da, “Benim 1.400 sayfa hazırlayacak bir hukuk bilgim yoktur. Bana imzalattırıldı” dedi.

 

Sanık İlker Çınar, Zekeriya Öz ile ilk görüşmeye gittiğinde Zekeriya Öz’un cep telefonu ile sesini kaydettiğini de söyledi. Mağdur Ruhi Abat'ın "Adil Öksüz'ü yargılayan savcıya ifade verdin mi?" sorusu üzerine Çınar, "Kendilerinin Adil Öksüz'ü yargıladığını, kendilerine nasıl yardımcı olacağını söylediler. Ben de Zekeriye Öz ile ses kaydım vardı onu verdim. Ben ilk gittiğimde ses kaydı yapıp başıma gelenleri kanıtlamak istiyordum. Çok kısa telefonun kaydını açmıştım." dedi.

 

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un avukatı İlkay Sezer, “Ben cep telefonumun ne zaman açıldığını bilmem, Ama o zaman duruşma da İlker Çınar’a Hurşit Tolon’un cep telefonunun  ne zaman açıldığını söylettiler. İlker Çınar şuanda bazı itiraflarda bulunuyor. Ancak isim vermiyor. Baskı yapıldı diyor. Gözümüze baka baka yalan söylüyor.” dedi.

 

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık İlker Çınar’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 3 Eylül 2021 tarihine erteledi.

 

 

Davada kapsamında  halen kırmızı bültenle aranan ve Amerika’da olan FETÖ’nün TSK ve Emniyet İmamı Hamdullah Bayram Öztürk, FETÖ’nün mahrem imamları Rıdvan Akovalı, Suat Yiğit, Nihat Keskin ve Deniz Civelek hakkında ise sanık olarak yakalama kararı bulunuyor.

www.malatyayenises.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar