SON DAKİKA

İnönü şampiyonlar listesinde, MTÜ ortada yoktur

İnönü şampiyonlar listesinde, MTÜ ortada yoktur
A- A+

İnönü şampiyonlar listesinde, MTÜ ortada yoktur

Kamu ve özel kuruluşların patent verilerine dayalı olarak Türkiye’nin inovasyon ve teknolojik yetkinlik analizini yapan PatentEffect, 2021 yılına ait “Türkiye’nin Patent Raporu”nu yayımladı. Rapora göre İnönü Üniversitesi teknoloji segmentinde dört ayrı kategoride patent şampiyonu üniversiteler arasında yer aldı.  Malatya Turgut Özal Üniversitesi ise hiçbir listede yer almadı. 

 

Kuruluşların 2021 yılına kadar olan tekil patent ve faydalı model başvuruları verilerine göre hazırlanan raporda, İnönü Üniversitesi teknoloji segmentinde Robotik Teknolojiler, Yapa Zeka, Batarya Teknolojileri ve Finans kategorilerinde Türkiye’nin Patent Şampiyonu Üniversiteleri arasına girdi. Her kategoride başvuru sayısına göre ilk 10 üniversite sıralanırken İnönü Üniversitesi Batarya Teknolojileri alanında 3., Finans alanında 6., Yapay Zeka alanında 7. ve Robotik Teknolojiler alanında ise 10. oldu.

 

İnönü Üniversitesi teknoloji segmentinde Robotik Teknolojilerde 2, Yapay Zeka Teknolojilerinde 4, Batarya Teknolojilerinde 4 ve Finans kategorilerinde 1 patent olmak üzere toplam 11 patentle Türkiye’nin Patent Şampiyonu Üniversiteleri arasına girdi.

İnönü Üniversitesi teknoloji segmentinde dört ayrı kategoride patent şampiyonu üniversiteler arasında yer aldı.  Malatya Turgut Özal Üniversitesi ise hiçbir listede yer almadı. 

 

-MTÜ’nun patentli projesi yokmuş!..

Bu arada, yolsuzluk, usulsüzlük iddiaları ve skandallarla anılan rektörü Aysun Bay Karabulut'un 3.5 yıldır her vesile ile karşılaştığı devlet yöneticileri, siyasiler ve bürokratlara "sürekli projelerini anlattığı" yolundaki iddialarına karşın, patent raporunda Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nden (MTÜ) hiç söz edilmemesi, dikkat çekti.

MTÜ'nün rektörü, daha önce de ‘uzaktan eğitim sistemi programı’ geliştirdikleri ve milli- yerli bir program olarak bunu diğer üniversitelere de verecekleri yolunda açıklama yapmasına karşın, bunun da doğru olmadığı ortaya çıkmıştı. MTÜ Rektörü Aysun Bay Karabulut'un, bu program da dahil olmak üzere bu tür programları hazırlamak üzere Ankara'daki Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden MTÜ'ye getirip ‘Bilgi İşlem Dairesi Başkanı’ yaptığı A. C., 2022 başında üniversitedeki görevini terk ettiği için ‘müstafi’ sayılarak görevden uzaklaştırılmıştı. Rektörün en yakınındaki isimlerden biri olarak bilinen bu ismin, üniversitenin birçok personeliyle de ‘alacak- verecek’ ilişkisi kurduğu, bunları mağdur ettiği öne sürülüyor.

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar