SON DAKİKA

Kiraz, 11 yıllık il başkanlığından istifa etti, milletvekili aday adayı oldu

Kiraz, 11 yıllık il başkanlığından istifa etti, milletvekili aday adayı oldu
A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti. Parti il binasında yoğun bir katılımla açıklama yapan Kiraz, “Bugün milletvekili aday adayı olmak amacıyla uzun süredir yaptığım il başkanlığı görevini sonlandırıp sizlerin desteğiyle yeni bir sürece adım atıyor, yeni bir yola çıkıyoruz” dedi.

Malatya’da 11 yıldır CHP Malatya İl Başkanlığı yapan ve 24 yıldır aktif siyasi hayatı olan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Parti il binasında yoğun bir katılımla basın toplantısı düzenleyen Kiraz,  Türkiye’nin askeri ve siyasi önderlerinden, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci cumhurbaşkanı ve partinin ikinci genel başkanı İsmet İnönü’yü vefatının 49’uncun yılında anarak sözlerine başladı.

“BÜTÜN GENÇLİĞİMİ CHP VE MALATYA’NIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNE VERDİM”
Kiraz, eşi Fadik ve oğlu Ata Kiraz’ın da katıldığı basın toplantısında “Yanımda eşim ve oğlum var. 11 yıllık il başkanlığı dönemimde en çok onları ihmal ettiğimi düşünüyorum. Anlayışları için öncelikle onlara teşekkür ediyorum. Bir partili ağabeyim; “oğlun Ata’dan daha çok bu partiye emeğin var” diyor. Dile kolay 24 yıl oldu bu partinin gençlik kolları kapısından içeri adım attığım günden itibaren, gençlik kolları başkanlığı, gençlik kolları MYK üyeliği, birkaç dönem il yöneticiliği, birkaç dönem kurultay delegeliği, son 11 yılda da il başkanlığı gibi çok onurlu bir görevi ilk gün başladığım heyecanla, gururla sürdürdüm. Siyasete başladığımda henüz evlenmemiştim, oğlum Ata bugün üniversite birinci sınıfta. Yine ilk il başkanı olduğumda oğlum Ata ilkokul birinci sınıftaydı bugün üniversite birinci sınıfta. Bu kıyas şunun için; bütün gençliğimi Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve dolaylı olarak Malatya’nın sorunlarının çözümüne verdim” ifadelerini kullandı.

“ATATÜRK’ÜN ÇİZDİĞİ YOL VAZGEÇİLMEZİMDİR”
“Bir köylü çocuğu olarak dünyaya geldiğim ve büyüdüğüm bütün evlerde aynı partimde olduğu gibi Türk bayrağı ve Atatürk resmi baş köşededir. Yani Cumhuriyetin değerleri Atatürk’ün çizdiği yol bizim vazgeçilmezimizdir” diyen Kiraz, şunları söyledi:

Çok küçük yaşlarda babamın muhtarlığıyla birlikte bir muhtar çocuğu olarak kapımızı 24 saat kim çalarsa kimliğine bakmadan onun sorunuyla ilgilenmeyi öğrendik. Ortaokul yıllarımdan itibaren okuldan kalan boş zamanlarımda kendi işyerimizde esnaf olarak yetiştim. Esnaflık kültürünü edindim. Esnaflıkta da siyasette de çekirdekten yetişmeyim. 28 Şubat’ın ardından başladığım üniversite hayatımda başörtüsü, kılık kıyafet vb. noktalarda hep özgürlüklerden yana tavır koydum.

2004’te gençlik kolları başkanıyken 1980 darbesini eleştirmem dolayısıyla bir yerel televizyona kapatma cezası verildi. Ve benimde ifadem alındı. Her şartta, her durumda darbelerin karşısında demokrasinin yanında yer aldım.  11 yıl önce ilk il başkanı olduğum dönemde “siyaseti bir şey olmak için yapmıyorum, genel başkanımızın bugünkü helalleşme yolculuğuna da uygun olarak ülkemizde çok acılar yaşandı. Bu ülkenin başbakanı asıldı, üç fidanı ve yaşı büyütülen Erdal Eren darağacına gönderildi. Darbelerle, muhtıralarla, demokrasimiz yara aldı, binlerce kişi mağdur edildi.

Sivas’ı da Başbağlar’ı da yaşadık. Yani toplumun tamamı neredeyse farklı farklı zamanlarda mağduriyetler yaşadı. Bu yüzden yaralarımızı sarmak, çocuklarımıza huzurla yaşayacakları bir ülke bırakmak için siyaset yapıyorum” demiştim. Bugün de yarın da aynı anlayışla yoluma devam edeceğim. İlimizde teröre karşı yapılan mitinglere katılıp teröre lanet yağdırdık. 15 Temmuz darbe girişiminde meydanlarda olduk ve halkı kışkırtıcı eylemlerin karşısında durarak sağduyunun hakim kılınmasını sağladık. Sonrasında oluşan mağduriyetlerde tıpkı Ergenekon, Balyoz sürecinde olduğun gibi mağdurların yanında olduk. Malatya’nın bütün sorunlarını dile getirdik, çözümlerine katkılar sunduk. Malatyalı dostlarımızın acılarını da sevinçlerini de paylaştık. Sorunları biliyoruz, çözüm yollarını da biliyoruz.”

“YENİ BİR SÜRECE ADIM ATIYORUZ”
Kiraz, milletvekili aday adayı olmak amacıyla uzun süredir yaptığı il başkanlığı görevini sonlandırdığını kaydederek, “Genel merkezimizle yaptığımız görüşmelerin ardından haftalardır örgütümüzün tüm kademeleriyle yaptığımız görüşmelerde adımın emeğin temsilcisi, partime adadığım gençliğim ve gösterdiğim çabalarla anılıyor olması benim için büyük bir mutluluk ve onurdur. Ayrıca muhtarlarımız, STK, sendika ve oda temsilcileri, kanaat önderlerimizle yaptığımız görüşmelerde ayrım yapmadan herkesin derdiyle dertlendiğimiz, Malatya’nın birliği ve beraberliği noktasında çaba sarf ettiğimiz yönünde oluşan kanaat de benim için bir onur kaynağı olmuştur. Buradan hem il başkanlığı dönemimde Malatya’mız için birlikte uyum içerisinde çalıştığımız, hem de bu süreçte desteklerini esirgemeyen tüm muhtarlarımıza ve Malatya’nın seçilmiş temsilcilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün milletvekili aday adayı olmak amacıyla uzun süredir yaptığım il başkanlığı görevini sonlandırıp sizlerin desteğiyle yeni bir sürece adım atıyor, yeni bir yola çıkıyoruz. Bu yola bir başıma,  bir garip Enver olarak çıkmıyorum. Ben bu yola yıllardır birlikte mücadele verdiğim yol arkadaşlarımla, çok sevdiğim ailemle, yıllardır Malatya için birlikte çalıştığımız muhtarlarımızla, STK, sendika ve oda temsilcilerimizle, kanaat önderlerimizle, gençlerimizle, kadınlarımızla, erkeklerimizle, işçilerimizle, köylülerimizle, emekçilerimizle yani bütün Malatya sevdalılarıyla,  Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında yaşayan Malatyalıların yüreğiyle çıkıyorum. Arkamda her birinizin desteğini, samimiyetle hissettiğim için bu yola çıkıyorum. Sağ olun, var olun. Kendimi, emeğimi vicdanlarınıza teslim ediyorum” diye konuştu.

Kiraz, birlikte çalıştığı isimlere teşekkür ederken, hayatını kaybeden partilileri de andı.

Basın toplantısının ardından Kiraz’a il yönetimi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe teşkilatları tarafından plaket verildi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar