SON DAKİKA

Vali, Yeni Malatyaspor'un yönetimini yalanladı

A- A+

"30 milyon değil, 30 TL bile ne valilik bütçesinden nede büyükşehir belediyesi bütçesinden verilemez!"

Malatya Valisi Hulusi Şahin, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’nin Yeni Malatyaspor’a 30’ar milyon TL destek sözü verdiği iddiaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Şahin, böyle bir söz vermediklerini, böyle bir taahhüdün söz konusu bile olamayacağını belirtti. Vali Şahin, kayyumun da bir alternatif olmadığını herkesin bilmesi gerektiğini altını çizdi.

Malatya Valisi Hulusi Şahin, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’nin Yeni Malatyaspor’a 30’ar milyon TL destek sözü verdiği iddialarına ERTV’de Gündem Özel programında yanıt verdi.

Ne valiliğin ne de Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir söz vermediğini belirten Vali Şahin, kulübün basın sözcüsünün kendilerini itham eden ifadelerinin yanlış olduğunu ve yönetimin de bu kulübü kendisinin yöneteceğini unutmaması gerektiğini ifade etti. Şahin, “Geçen gün kulübün basın sözcüsü bir açıklama yapmış. Bu açıklamada bizleri itham eden ifadeler kullanmıştı. Bize 30 milyon valilik, 30 milyon büyükşehir belediyesi söz verdi. Verilen sözler tutulmuyor gibi. Bir kere bu çok talihsiz bir açıklama. Eğer kendisi istifa etmişse isabet olmuş. Çünkü asla ne bizim nede belediyenin böyle bir taahhüdü söz konusu olamaz. 30 milyon değil, 30 TL bile ne valilik bütçesinden nede büyükşehir belediyesi bütçesinden verilemez, hukuken mümkün değil. Çünkü bu futbol profesyonel kulübüdür. Hukuken bunlara yardım yapma yetkimiz yok. Şöyle bir şey konuşuldu; Bütçe planlaması yapılıyordu. Yönetim 30 milyon kendi öz kaynaklarından bulur, 30 milyon da forma reklamı, sponsorluklar, loca satılmaları vb. ile ortaya çıkar. Bir 30 milyon da şehrin dinamikleri ve iş adamlarından toplanır. 90 milyon ile bu takım döner diye konuşuldu. Şimdi bunun neresinde valilik veya büyükşehir belediyesi bir taahhütte bulunmuş oluyor. Bizler şu andaki yönetime ve bundan sonra da muhtemel oluşacak her yönetime de aynı sözü veriyoruz. Yeni Malatyaspor’a biz elimizden gelen her desteği oluruz. Olduk, bundan sonra da olacağız. Çünkü Malatya’nın bir değeridir.  Malatya’nın yenilgilerle, başarısızlıklarla anılmasını istemeyiz. Bu marka değerimizi düşürür. Yeni Malatyaspor’da Malatya’nın değerlerinden biri. Onu başarısızlığı, onun küme düşmesi bizim de kaybımız demektir. Katkı sağlamak, destek olmak görevimiz. Dolayısıyla bizde onu yapıyoruz. İstanbul’a defalarca gittik. İş adamlarıyla defalarca bizzat kendim konuştum, rica ettim fakat bu hususta da yönetim haklı. Bu bir vefasızlık mı yoksa geçmiş dönemden gelen negatif bir önyargı mı konuşturtmadılar. Bırakın büyük destekleri konuyu bile açmamızdan rahatsız oldular. Maalesef bu bir kere değil defalarca oldu. Biz İstanbul’dan da Malatya’dan da beklediğimiz desteği alamadık. Kulüp forma reklamı bile bulamadı. Loca satamadılar, kombine satamadılar. Yeni Malatyaspor gerçekten yalnız bırakıldı. Şimdi herkes bir düşünsün bakalım. Maçlarını 100 kişiyle 200 kişiyle oynuyorlar. Bu takım eğer binlerce kişiyle maçlarını oynasaydı bu durumda olur muydu. Sadece o itici güç pek çok maç alırdı. Dolayısıyla Malatyaspor’u sahiplenme eksiği çok net. Fakat yönetimin de bu kulübü kendisinin yöneteceğini unutmaması lazım. Bu kulüp yönetim tarafından yönetilecek, valilik veya belediye tarafından değil. Görevleri bu. Eğer biz yönetemiyoruz derlerse o zaman kendileri bilirler. Her zaman için istifa müessesi açıktır.” İfadelerini kullandı.

Valilikte yapılan toplantı ile ilgili de konuşan Vali Şahin, “Vali yönetsin, belediye başkanı yönetsin, bunlar kolaycılıktır, böyle bir şey yok. Türkiye’de hangi ilin valisi hangi il takımını yönetiyor. Kayyum da bir alternatif değildir. Bunu lütfen herkes bilsin” dedi ve ekledi, “Geçen gün bir toplantı yaptık. O toplantıda Kulüp Başkanı Ahmet Yaman kendisi de söyledi, 11 milyon 250 bin TL çok acil paraya ihtiyacımız var, bizim bunu verecek bir imkanımız da yok dedi. Büyükşehir Belediye Başkanımız ile beraber biz bunu nasıl çözerizin içerisine girdik. Şuan itibariyle tahmin ediyorum Selahattin Başkan onun mücadelesini vermeye devam ediyordur. Yani çırpınıyoruz, elimizden geldiği kadar uğraşıyoruz. 10 gün içerisinde 11 milyonu aşan bir rakamın ödenmesi gerekiyor. Aksi takdirde kulüp sahaya çıkaracak futbolcu bulamayacak. Biz de bunu çözmeye çalışıyoruz. Biz kulübe de bunu çözmek için çalışacağız dedik. Bu sadece krizi bir sonraki döneme öteleyecek. Ondan sonra yine aynı şekilde benzeri bir durum olacak. Yönetim de 10 milyonu 30 Ocak itibariyle kulübün kasasına koyacağını söyledi. Kendi aramızda böyle bir plan yaptık. Bir 10 milyon da biz hayırseverlerden, iş adamlarımızdan, paydaşlarımızdan, 10 milyon da yönetim kendisi Nisan ayı sonu itibariyle bulacak. Kulüp zaten yönetimi itibariyle bu paraları veriyor. Bu kulüp bugünlere kadar nasıl geldi, kendi kendine gitmedi herhalde. Kulübün yönetiminin kulübe emek vermediğini söyleyenler haksızlık ederler. Çok ciddi emek veriyorlar. Biz bunu görüyoruz. Bizde onlara destek olmaya çalışıyoruz. Kulüp kendi yönetimi tarafından yönetilecektir. Vali yönetsin, belediye başkanı yönetsin, bunlar kolaycılıktır, böyle bir şey yok. Türkiye’de hangi ilin valisi hangi il takımını yönetiyor. Kayyum da bir alternatif değildir. Bunu lütfen herkes bilsin. Eğer bir genel kurula gidilirse ve o genel kurulda eğer bir yönetim oluşmazsa kongreyi yöneten kurul bir görevli atar. Buna kayyum diyorlar işte. Bu kayyum kısa bir süre kulübü muhafaza ediyor ama 40-45 gün içerisinde yeniden seçime gidiliyor. Bu kalıcı bir şey değil. Bunu hiç istemeyiz. Çünkü bu sahipsizlik anlamına geliyor. O zaman zaten zor tuttuğumuz futbolcuları nasıl muhafaza edeceğiz. Şu anki yönetim de eğer yeni bir oluşum olur ise, yeni bir talip çıkarsa hemen istifa edebiliriz diyor. Eğer böyle bir niyeti olan varsa yönetim son derece iyi niyetli bir yaklaşım sergiliyor. Diyor ki hemen kongre kararı alırım, devrederim diyor.”

KAYNAK: https://www.ertv.com.tr/

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar