SON DAKİKA

Yeşilyurt Belediyesi, “Mahkemenin kararı orta hasarlı”

Yeşilyurt Belediyesi, “Mahkemenin kararı orta hasarlı”
A- A+

Yeşilyurt Belediyesi, Belediye tarafından  inşa edilen,  tapuları teslim edildikten 6 ay sonra depremde kullanılmaz hale gelen ve deprem sonrasında boşaltılan Yeşil Topsögüt Konakları için Belediyenin açıklamasında da  binaların Sulh Hukuk Mahkemesi Kararı ile orta hasarlı ve az hasarlı olduğu tespitine karar verildiği belirtildi, açıklamanın sonunda, “İdare Mahkemesinde dava süreci devam etmektedir” denildi. 

Yeşilyurt Belediyesinin açıklaması şu şekilde; “Yeşilyurt Belediyesi tarafından Topsöğüt Karşıyaka Mahallesinde hasılat paylaşımı ile ihalesi yapıldıktan sonra inşa edilen Topsöğüt Konutları, 6 Şubat 2023 Tarihindeki ‘Yüzyılın Felaketi’ olarak kabul edilen iki büyük deprem ve ardından meydana gelen artçı depremlerin ardından hasarlı olduğu rapor edilmiştir.

Yapılan itirazlar neticesinde; Malatya 2.Sulh Hukuk Mahkemesi 2023/539 D.İş kararı ile A-1 ve A-2 Blok yapıların ORTA HASARLI olduğu, A-3, A-4, A-5, A-6 ve B blok yapıların AZ HASARLI olduğu tespit edilmiştir. 

Ülkemizin farklı teknik üniversitelerindeki akademisyenlerden oluşan bağımsız uzman ekipler tarafından da incelemeler yapılmıştır. Hazırlanan uzman görüşlerinde Topsöğüt Konutları A-1 ve A-2 blokların orta hasarlı olduğu ve güçlendirilebileceği, A-3, A-4, A-6 ve B blokların hasarsız olduğu, A-5 bloğun da az hasarlı olduğu rapor haline getirilmiştir. Alınan karar ve uzman görüşleri doğrultusunda; açılan idari davalarda yürütmeyi durdurma kararı alınmıştır.  İdare Mahkemesinde dava süreci devam etmekte olup, davanın sonuçlanmasının ardından gerekli işlemler yapılacak ve kamuoyu bilgilendirilecektir.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar