SON DAKİKA

YİMPAŞ'tan Büyükşehir en az 256 milyon TL kaynak geliyor

YİMPAŞ'tan Büyükşehir en az 256 milyon TL kaynak geliyor
A- A+

Malatya Büyükşehir Belediyesi, daha önce 30 yıllığına tahsisini alıp 30 yılığına yap-işlet-devret modeli ile kiraya verdiği atıl vaziyetteki YİMPAŞ binasını bakanlıktan satış usulüyle kendi üzerine devir aldığı ve 256 milyon TL muhammen bedelle satışa çıkardığı belirtildi. Satın alan kiracılı olarak burayı satın almış olacak, yada kiracının yaptıkları tadilatı  da ayrıca ödeyecek.

Uzun yıllardan beri atıl vaziyette duran YİMPAŞ binası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kullanım hakları 30 yıllığına 28 Ekim 2020 tarihinde Malatya Büyükşehir Belediyesine tahsis edilmişti. Malatya Büyükşehir Belediyesi ise yap-işlet-devret modeli ile YİMPAŞ binasını 8 Nisan 2021 tarihinde yapılan yıllık 1 milyon 650 bin TL tahmini bedelle 29 yıl 6 aylığına kiraya verilmişti. 

YİMPAŞ binasında, kiralayan yüklenici tarafından sürdürülen çalışmaların Haziran 2023’de biteceğe ive hizmete gireceği açıklanmıştı. 

-Büyükşehir tapuyu devir aldı

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, YİMPAŞ binası alanını tamamını Malatya Büyükşehir Belediyesinin üzerine satış yöntemiyle devir aldırdığı öğrenildi. Tapu kaydını üzerine alan Malatya Büyükşehir Belediyesi YİMPAŞ binasını ve yanındaki arsayı "Kapalı Teklif Usulü” ile satışa çıkardı. 

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin yayımladığı satış ihalesine göre; Battalgazi ilçesi Çamurlu Mahallesinde tapu kaydı görünen 15 bin 723 metrekare büyüklüğündeki YİMPAŞ binası ile, yanındaki 1.339 metrekare büyüklüğündeki arsa "Kapalı Teklif Usulü” ile satışa sunuldu. YİMPAŞ binası için 252 milyon 887 bin TL, arsa için ise 3 milyon 347 bin 500 TL muhammen bedel konuldu. 

İhale 31 Ocak 2023 tarihinde saat 14.30’da yapılacak.

İhale bedelinin yüzde 25’inin peşin geri kalan kısmın ise peşin ödeme tarihinin son gününden başlamak şartı ile 6 'şar aylık zaman aralıklarında 4 eşit taksitte Malatya Büyükşehir Belediyesine ödenecek. İhale bedelinin tamamının ödemesi yapıldıktan sonra tapu tescil ve yer teslim işlemleri yapılacak.

-Büyükşehir’den açıklama, “Alan kiracılı olarak satın almış olacak, yada tadilat ücretini kiracıya ödeyecek”

İhale ilanında, “Satışı yapılacak taşınmazlar olan, Battalgazi İlçesi, Çamurlu Mahallesi, 4648 ada 5 ve 6 nolu arsalar ve üzerlerinde bulunan bina (Zemin ve 2 katlı bodrumdan oluşan Yimpaş alışveriş binası ve üstünde yer alan inşaat halinde 7 katlı otel binası ile arsası) Belediyemiz tarafından 08.04.2021 tarihinde yapılan ihale ile toplamda 39.371,00 m² inşaat alanına sahip alışveriş merkezi, otel ve otopark alanları ile sosyal donatı ile birlikte onaylı imar planına ve uygulama projesine uygun olarak ticari tesisler yapılması ve işletilmesi için 30 (otuz) ay yapımı 27 (yirmi yedi) yıl işletilmesi olmak üzere toplam 29 yıl 6 (yirmi dokuz yıl altı) ay süre ile işletme hakkı verilerek kiralanmış ve kiracı olan firma bu taşınmazlar üzerinde imalat ve inşaat yapmış ve hali hazırda devam etmekte olduğundan, satış ihalesi üzerinde kalan yükümlü ihale konusu taşınmazları yap işlet devret modeline göre kiracılı olarak satın almış olacak ve Belediyemiz tarafından kiralanan ve imalatlar yapılan arsalar ve üzerindeki binaları kiracılı satın almış olduğundan, Belediyemiz ile yapılan kira sözleşmesine uyulacağını eğer satış ihalesi yüklenicisi kiracılık hakkını fesih edecek olursa şartnamemiz ekinde verilen kiracı tadilat ve imalatlar olan Belediyemiz Fen İşleri Daire Başkanlığının bağımsız bir firmadan hazırlamış olduğu şartname ekinde verilen bedel tespitinin kiracıya ödeneceğini taahhüt ederek satın almış olacaktır. Belediyemiz bu durumdan dolayı mesul değildir ve alıcı taşınmazı mevcut durumu ile aldığını kabul ederek, hiçbir şekilde itirazda bulunmayacaktır.” şeklindeki açıklama da yer aldı. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar