SON DAKİKA

Zirve kumpas davasında ‘davanın reddi kararı' verildi

Zirve kumpas davasında ‘davanın reddi kararı' verildi
A- A+

Zirve Yayınevi'nde 1'i Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine ilişkin görülen kumpas davasında karar duruşması görüldü. Mahkeme, ‘davanın reddi’ kararı vererek, duruşmayı sonlandırdı. 

Zirve Yayınevi'nde 1'i Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine Fetullahçı Silahlı Terör Örgütünün (FETÖ) amacı doğrultusunda kullanma ve yönlendirme amacıyla, kumpas kurmakla suçlanan FETÖ mensubu 4 sanığı ‘iftira, hürriyeti yoksun kılma ve örgüt adına suç işleme’ suçlarından verilen hükümler konusunda Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesinin 18 yıl hapis cezası alan tutuklu sanık İlker Çınar’ın cezasını onaylayıp, tutuksuz sanıklar Mehmet Ali Badak, Özgür Birdal ve Adnan Dinçer’in cezasını ‘mükerrer yargılama’ nedeniyle bozması üzerine dava 3 sanık yönünden yeniden görülmeye başlanmıştı.

Zirve Yayınevi'nde 1'i Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine ilişkin görülen kumpas davasında 3’üncü duruşma görüldü. 

Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, sanıklardan Özgür Birdal mahkeme huzurunda hazır bulunurken, Adnan Dinçer SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Sanık Mehmet Ali Badak ise duruşmaya katılmadı. 

SAVCI MÜTALAASINI TEKRARLADI 

Bir önceki duruşmada esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunan savcı, mütalaasını tekrarladı. 

Savcı, mütalaasında, “Sanıkların tespit edilen eylemlerinin silahlı terör örgütüne üye olma suçu açısından dikkate alınması gereken örgütsel nitelikte eylemler olduğu, UYAP kayıtlarına göre de sanıklar hakkında örgüt üyeliği suçundan verilen kararların olduğu, bu nedenle sanıkların üzerlerine atılı bulunan iftira ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarının unsurlarının oluşmadığı belirtilerek bozma kararı verildiği, bu doğrultuda her ne kadar sanıklar Mehmet Ali Badak, Özgür Birdal, Adnan Dinçer hakkında ihbar mektupları esas alınarak iftira ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan kamu davası açılmış ise de adı geçen sanıkların bölge adliye mahkemesi kararında yer aldığı üzere dosya kapsamında ihbar mektuplarının sanıklar tarafından ya da sanıkların sağladığı bilgiler sonucunda düzenlendiğine ilişkin somut bir delilin bulunmadığı, katılanlar ile ilgili sanıkların herhangi bir beyanlarının bulunmadığı, katılanların gözaltı ve tutuklanma işlemlerinin uygulanması ile ilgili olarak sanıklara izafe edilen durum ile ortaya çıkan sonuç arasında sorumluluğu aşırı derecede genişletecek şekilde illiyet bağının tesis edilemeyeceği, sanıkların tespit edilen eylemlerinin silahlı terör örgütüne üye olma suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, sanıklar hakkında silahlı terör örgütüne üye olma suçundan devam eden ya da sonuçlanan yargılamaların bulunduğu bu haliyle kabul edilen eylemlerin mükerrer yargılama konusu olduğu anlaşılmakla” ifadelerine yer vererek, sanıklar hakkında açılan kamu davasının CMK 223/7 maddesi uyarınca reddine karar verilmesini talep etti.

Tutuksuz sanıklar Özgür Birdal ve Adnan Dinçer, istinafın verdiği kararın yerinde olduğunu ifade ederek, beraatlarını istedi. 

Mahkeme, sanıklar hakkında ‘aynı fiil nedeniyle önceden verilmiş bir hüküm veya açılmış bir davadan’ dolayı davanın reddine karar vererek, duruşmayı sonlandırdı. 

İLKER ÇINAR’IN CEZASI ONANMIŞTI

Malatya 5.Ağır Ceza Mahkemesinin tutuklu sanık İlker Çınar’a ‘iftira’, ‘hürriyeti yoksun kılma’ ve ‘örgüt adına suç işleme’ suçlarından 18 yıl 4 ay verdiği hapis cezası, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesince onanmıştı.

ÖRGÜTÜN SÖZDE JANDARMA SORUMLULARI FİRARDA

Zirve Yayınevi Cinayetleri kumpas davasında haklarında yakalama kararı bulunan FETÖ’nün sözde TSK imamı ve örgütün yayın organı Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Hamdullah Bayram Öztürk, sözde teknik işlerden sorumlu yardımcısı “Metin” kod isimli Rıdvan Akovalı, sözde Jandarma Genel Komutanlığı sorumlusu “Atilla” kod adlı Suat Yiğit, örgütün Jandarma sorum…

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar